Shore Conference Wrestling Scoreboard for Saturday, January 22

·16 min read

SATURDAY

PATRIOT DUALS

AT NORTH WARREN HIGH SCHOOL

St. John Vianney 47, Livingston 24

St. John Vianney 37, North Hunterdon 32

St. John Vianney 35, Kingsway 33: It was a big day for the Lancers as they defeated three teams ranked in the New Jersey Wrestling Writers Association Top 20, culminated by the win over No. 5 Kingsway.

Senior and three-time state qualifier Nico Diaz had wins in the final bout to clinch both the North Hunterdon and Kingsway matches at 132 and 138 respectively.

Freshman 106-pounder Patrick O'Keefe defeated two top five finishers in the state at 106 last year. He defeated North Hunterdon's Logan Wadle, the returning runner-up at 106, 5-3, and Livingston's returning fifth-place finisher Aidan Carmody 3-1.

NONCONFERENCE

Southern 40, South Plainfield 23

A 24-point run up top from 175-heavyweight that began with pins by Tyler Chase (175), Colin French (190) and Riley O'Boyle (215) broke a 10-10 tie after five bouts and sent the Rams on their way to the win over the Tigers.

The featured bout of the match saw Southern's Conor Collins, the state runner-up at 113 last year, ride out 2019 state qualifier Jacob DelVecchio in the third oeriod for a 1-0 win.

It was the second straight season Collins had defeated DelVecchio. He defeated him 4-2 last season during the dual-meet between the two teams.

Collins' win made it 37-20 with two bouts remaining and clinched the match.

Southern freshman Wyatt Stout (126) remained unbeaten with a 10-6 win over two-time region qualifier Julian Irizarry.

Cole Velardi (157), a 2020 state qualifier, also pinned for the Rams.

South Plainfield won the match's other featured bout as J.J. Giordano (144), a returning region fifth-place finisher, defeated returning state qualifier Matt Henrich 3-1 on three back points in the second period.

Southern 40, South Plainfield 23

138: Nick Bennet (S) md. Daniel Gonzalez-Ross 14-6.

144: J.J. Giordano (SP) d. Matt Henrich 3-1.

150: Nick Campagna (SP) md. Chris Capone, 14-2.

157: Cole Velardi (S) p. Mark Molinaro 3:06

165: Tyler Balent (SP) d. Nate Bischoff 2-1.

175: Tyler Chase (S) p. Adam Bowles 4:25.

190: Colin French (S) p. Manuel Alvaranga 3:03.

215: Riley O'Boyle (S) p. Aidan McKenzie 2:15.

HWT: Dave Casas (S) by forfeit.

106: Nick Irizarry (SP) p. Sam Pari, 4:55.

113: Jeffrey Jacome (SP) md. Scottie Sari 15-6.

120: Conor Collins (S) d. Jacob DelVecchio 1-0.

126: Wyatt Stout (S) d. Julian Irizarry, 10-6.

132: Andrew Loniewski (SP) d. Chris Lubeski, 6-2.

Perth Amboy 37, Lakewood 36

JACK WELCH DUALS

AT MOORESTOWN HIGH SCHOOL

FIRST-PLACE BRACKET

SEMIFINAL

Delsea 37, Howell 21: A 3-0 decision by two-time state placewinner Jared Schoppe over returning state qualifier D.J. Henry at 175 pounds, started a five-bout, 19-point run that enabled the Crusaders to clinch the win over Howell.

Delsea had grabbed an early 18-3 lead on a four-bout, 18-point run from 132-150.

Howell pulled within 18-12 on a win by Nick Acque (157) and a pin by returning state champion Hunter Mays (165).

THIRD-PLACE MATCH

Warren Hills 39, Howell 22: The Blue Streaks won eight of nine bouts and went on a 36-6 run from 144-106 to build a 39-10 lead on their way to the win over Howell.

Owen Frizzel (175) and 2020 region fifth-place finisher, returning state eighth-place finisher Jarrett Pantuso (215) had pins during the decisive run.

Howell freshman Xavier Ortega (113) and sophomore and returning state fifth-place finisher had wins over returning region qualifier Kevin Riedinger and 2020 region fifth-place finisher Jared Lee respectively.

PINE BARREN DUALS

AT SHAWNEE HIGH SCHOOL

Raritan 60, Burlington Township 24

Shawnee 45, Toms River East 22

West Deptford 45, Toms River East 31

Toms River East 62, Burlington Township 12

Toms River North 53, Burlington Township 28

Raritan 37, Shawnee 25: Braden Kmak's pin in the final bout at 132 pounds clinched the Rockets' win over the Renegades.

Raritan took control early with a a four-bout, 16-point run from 144-165. Returning region qualifier Zach Reilly (144) began the run with a 9-3 over 2019 Region VII sixth-place finisher and three-time region qualifier Jake Hastings.

Alex Auletta (150 and Quinn Peters (157) followed Reilly with a pin and major decision respectively.

St. Peter's Prep 54, Raritan 18: Pins by 2020 state qualifier Felix Lettini (144), Maxwell Nevlin (150) and 2020 region sixth-place finisher Roger Diaz (157) in the first three bouts sent the Marauders on their way to the win over the Rockets.

St. Peter's Prep 59, Toms River North 12

West Deptford 55, Toms River North 18

NONDIVISIONAL

Middletown North 57, St. Rose 6

TRI/QUAD MEETS

BRICK QUAD

Brick 48, Colonia 34

Manasquan 43, Brick 26

Freehold Township 43, Brick 31

Freehold Township 54, Colonia 30

Freehold Township 45, Manasquan 24

Manasquan 42, Colonia 36

PINELANDS QUAD

Central 40, Pinelands 39: The Golden Eagles won on criteria, most wins by forfeit, as a pin by Keith Swistock (132) in the final bout tied the match 39-39. Both teams won seven bouts.

Hammonton 51, Pinelands 25

Pinelands 40, Keansburg 39: Forfeits in the final two bouts enabled the Wildcats to win on criteria - most wins by forfeit - after a 39-39 tie.

Central 66, Keansburg 12

Hammonton 45, Central 30

LACEY QUAD

Rumson-Fair Haven 63, Colts Neck 18

Colts Neck 52, Manchester 30

Lacey 40, Rumson-Fair Haven 36: A pin in 51 seconds in the final bout by 2020 region qualifier Mason Heck at 138 pounds capped a 16-point run over the final three bouts as the Lions rallied to defeat the Bulldogs.

A pin by Aidan Ott (126) and a major decision by Matt Gauthier (132) preceded Heck's pin and pulled Lacey within 36-34.

Rumson-Fair Haven had grabbed a 36-24 lead on decisions by Walker Skove (106) and Alexander West (113) and a pin by returning region qualifier Julian Duque (120).

Lacey 59, Colts Neck 18

Rumson-Fair Haven 57, Manchester 22

Lacey 57, Manchester 18

WALL QUAD

Wall 65, Neptune 9

Freehold 66, Red Bank 3

Freehold 41, Wall 30: The Colonials clinched a tie for what is believed to first-ever divisional wrestling championship with the win over the Crimson Knights.

Freehold can clinch the outright divisional title with a win over Colts Neck on Feb. 2. A Colts Neck win would create a three-way tie with Freehold, Colts Neck and Wall.

The Colonials took the lead for good at 120-18 after seven bouts with an 11-2 major decision by Joseph Berryman at 157. Brandon Smith (165) followed with a pin in 27 seconds.

Then, after Wall closed to within 26-24, A pin in 52 seconds by Andrew Reiff (190), an 8-4 decision by senior Alberton Pantoja (215) over 2020 region qualifier Louis Pilla highlighted a three-bout, 5-point match-deciding run.

Freehold 42, Neptune 12

Wall 46, Red Bank 21

Red Bank 66, Neptune 18

HOLMDEL QUAD

Matawan 39, Shore 36: A pin by Jonathan Velsor (175) gave the Huskies the win over the Blue Devils.

Matawan 39, Holmdel 36

Shore 42, Holmdel 38

Shore 66, Keyport 9

Holmdel 60, Keyport 12

BORDENTOWN QUAD

Toms River South 63, Bordentown 18

Toms River South 56, Clayton 21

Marlboro 48, Clayton 30

HAMILTON NORTH QUAD

Donovan Catholic 61, Hamilton North 18

Donovan Catholic 54, Holy Cross 16

Donovan Catholic 48, Paul VI 34

NOTRE DAME QUAD

Manalapan 49, Montgomery 24

Manalapan 70, Allentown 6

Manalapan 74, Notre Dame 3

FRIDAY

NONDIVISIONAL

Red Bank 46, Asbury Park 36

Red Bank Catholic 58, Central 12

Ocean 36, Middletown North 35

Point Pleasant Boro 53, Point Pleasant Beach 2

Related: Point Boro, Point Beach wrestling rivalry is still special after 1 year absence, and Friday roundup.

Toms River East 42, Pinelands 29

Wall 36, Keansburg 15

NONCONFERENCE

Monmouth 69, Highland Park 9

Delaware Valley 34, Raritan 32

Brick Memorial 54, Rancocas Valley 16

Bergen Catholic 51, CBA 12

JACK WELCH DUALS

AT MOORESTOWN HIGH SCHOOL

Howell 57, Cinnaminson 12

Howell 61, Long Branch 12

Howell 66, Morris Hills 15

Long Branch 36, Morris Hills 29

THURSDAY

CLASS A SOUTH

Southern 56, Toms River North 16

NONDIVISIONAL

Lacey 43, Marlboro 27

Manasquan 58, Monmouth 18.

Ocean 46, Jackson Liberty 34

NONCONFERENCE

Hamilton West 36, Lakewood 30

WEDNESDAY

CLASS A NORTH

CBA 45, Middletown North 22

HWT: Michael Dwyer (MN) p. Jeffrey Frankenburk 3:11.

106: Tyler Venet (CBA) d. Brady Klinsky 5-2.

113: Jacob Portman (MN) d. Luke Pennisi 12-9.

120: Justin Haddad (MN) by forfeit.

126: Garrett Totten (CBA) p. Justin Fearon :38.

132: A.J. Falcone (CBA) d. Colin Oden 6-2.

138: Justin Young (CBA) d. Connor Brown 12-5. \

144: Matthew Castelli (MN) md. Jonathan Luehmann 9-1.

150: Nicholas Punzi (CBA) p. Louis Mustillo 3:23.

157: Zander Silva (CBA) p. Shaun Sullivan :56.

165: Nick Stump (CBA) p. Matthew Madonna :53.

175: Anthony Lawrence (CBA) p. Josh Yantin 1:49.

190: Lucas Ainbinder (MN) d. Peter Grippo 3-2.

215: Robert Canterino (CBA) by forfeit.

Manalapan 32, Freehold Township 31.

120: Anthony Vitola (M) d. Alexander Grant 6-4.

126: Vincent Kain (M) md. Christian Borromeo 9-0.

132: Anthony Mucciolo (M) d. Robert Loff 8-2.

138: Vincent DePierro (M) d. Liam Flanigan 11-10.

144: Tyler Muranelli (FT) p. Christian Spezio :57.

150: Rene Manso (M) d. Alexsander Daniels 5-0.

157: Sebastian Andukar (FT) p. Darius Collenton 1:54.

165: Jason Wolfson (FT) p. Seth Scanish 6:16 (Sudden Victory).

175: Ryan Wosnitzer (M) p. Peter Gozsa :29.

190: Nicholas Benjamino (FT) d. Kenny Wines 4-2.

215: John Sullivan (M) d. Adam Deinhardt 4-3.

HWT: Matt Damato (M) p. Ethan Kaufman 3:05.

106: Michael Hynes (FT) md. Advait Sepuri 13-2.

113: Ryan Dubnik (FT) p. Andrew Mucciolo 3:05.

NOTE: Match finished in a 31-31 tie. Manalapan won on criteria, most bouts won, 8-6.

Long Branch 46, Marlboro 23

CLASS A CENTRAL

Raritan 37, Rumson-Fair Haven 31

106: Aidan Davis (R) d. Walker Skove 5-3.

113: Matt Erven (R) d. Alexander West 11-4.

120: Julian Duque (RFH) p. Ryan Mansueto 4:33.

126: Cole Pangborn (RFH) p. Jake McCully 1:05.

132: Braden Kmak (R) md. Evan Ridgway 14-2.

138: Logan Acevedo (R) p. Shane Sullivan 1:02.

144: Zach Reilly (R) p. Murphy McCarty :25.

150: Alex Auletta (R) p. Danny Mannato :49.

157: Nick Costello (RFH) md. Quinn Peters 9-1.

165: Ryan Boyer (RFH) p. Jack Devaney 1:36.

175: Shay Addison (RFH) p. Robert Mulligan :46.

190: Kieran Falzon (R) d. Conor Delaney 6-4.

215: Hudson Skove (RFH) d. Sean Lane 11-4.

HWT: Nicholas Burns (R) p. Patrick Malpass 1:09.

St. John Vianney 59, Red Bank Catholic 24

CLASS A SOUTH

Brick Memorial 67, Toms River South 0

Toms River East 37, Central 30

215: Cosmo Zaccaro (C) p. Gage Grosso 2:43.

HWT: Logan Brennan (C) p. Ivan Vasquz 1:13.

106: Logan Bucci (TRE) md. Aiden O'Brien 20-9.

113: Matthew Denman (C) p. Matthew Zanetti 1:19.

120: Jaton Wellington (TRE) d. Jake Laskowski 7-2.

126: Zackary Gorlin (TRE) p. Nicholas Condello 3:28.

132: Richie Kulessa (TRE) d. Nicolas Straniero 3-2.

138: Ethan VanSplinter (C) over Michael Pond 3-0.

144: Lester Cook (TRE) d. Luke Ardise 4-3.

150: Nicholas Delorenzo (TRE) p. Odumayomi Femi-Oke 3:55.

157: Joe McCullough (TRE) p. Jack Condello :51.

165: Ariel Lopez (TRE) p. Evan Horgan :50.

175: Christopher Siller (C) d. Hector Milian 6-0.

190: Caden Barker (C) p. Anastasios Erbaturakis 2:44.

CLASS B NORTH

Colts Neck 48, Neptune 25

Freehold 52, Manasquan 24

CLASS B CENTRAL

Point Beach 57, Keansburg 18

Point Beach 60, Keyport 24

CLASS B SOUTH

Lacey 76, Barnegat 6

Pinelands 48, Lakewood 27

Point Pleasant Boro 54, Manchester 15

Jackson Liberty 39, Donovan Catholic 31.

NONDIVISIONAL

Jackson Memorial 42, Wall 25

113: Luis Epionosa (JM) p. Colin Roarty :55.

120: Jonathan Espinosa (JM) p. Cooper Owens 2:13.

126: Thomas Vlolanzis (W) p. Rocco Gaudious 1:42.

132: Andrew Cennamo (JM) d. Nicholas Vetrano 9-4.

138: Dommick Interrante (W) d. George Ebid 6-2.

144: Donovan DiStefano (W) md. Kael Huxford 18-6.

150: Davon Esdaile (W) d. John Calaima 3-1.

157: Will Kinsella (W) d. William Kovacs 5-0.

165: Luke Hamann (JM) p. Tyler Menke :50.

175: Dylan Racioppi (W) by forfeit.

190: Mike Rauch (JM) p. Louis Pilla 3:33.

215: Nicholas Afanador (JM) by forfeit.

HWT: Ryan Fischer (JM) by forfeit.

106: Jason Seda (JM) d. Michael DiBlase 7-4.

NONCONFERENCE

Red Bank 66, West Windsor-Plainsboro South 15

St. John Vianney 66, Holy Cross 9

TUESDAY

CLASS A NORTH

Manalapan 33, Long Branch 29: A pin by two-time region qualifier Vincent DePierro (138) in the final bout gave Manalapan the win over the Green Wave and capped a rally from a 29-4 deficit over the final six bouts.

Two-time region qualifier Anthony Vitola (120 and Anthony Mucciolo (132) also had pins and Advait Sepuri had a technical fall during the winning run.

Pins by two-time region qualifier Angel Bonnano (150) and Luke Tracey (215) helped Long Branch build its lead.

Middletown South 31, Howell 27

More: Middletown South wrestling records breakthrough win at Howell

CLASS A SOUTH

Toms River North 43, Brick 36

Southern 56, Jackson Memorial 10

The Rams won the first seven bouts to build a 35-0 lead as they defeated the Jaguars for the third straight season and took another major step toward clinching the Class A South championship for the second straight season.

When Southern officially clinches the divisional title, it will be its 12th overall and the first time it has won divisional titles in two straight seasons since 1998 and 1999.

Conor Collins (120), last year's state runner-up at 113, returning state qualifier Matt Henrich (138) and 2020 state qualifier Cole Velardi pinned during the early run.

Southern 56, Jackson Memorial 10

120: Conor Collins (S) p. Jonathan Espinosa 1:51.

126: Wyatt Stout (S) by forfeit.

132: Chris Lubeski (S) d. Andrew Cennamo 10-6.

138: Matt Henrich (S) p. George Ebid 3:01.

144: Nick Bennet (S) d. Kael Huxford 3-2.

150: Cole Velardi (S) p. John Calaima 1:09.

157: Nate Bischoff (S) tf. William Kovacs 5:26 (15-0).

165: Luke Hamann (JM) d. Kai Wagner 8-4.

175: Colin French (S) p. Paul Edery :43.

190: Mike Rauch (JM) md. Bradford Birch 11-2.

215: Riley O'Boyle (S) p. Nicholas Afanador 2:37

HWT: Dave Casas (S) p. Ryan Fischer 4:36.

106: Jason Seda (JM) p. Sam Pari 8-4.

113: Scottie Sari (S) d. Luis Espinosa 7-0.

CLASS B NORTH

Ocean 49, Monmouth 27

Ocean 55, Monmouth 24

Holmdel 42, Monmouth 41

CLASS B SOUTH

Jackson Liberty 52, Lakewood 24

NONDIVISIONAL

Point Pleasant Beach 46, Matawan 25

Central 51, Shore 21

NONCONFERENCE

Summit 48, St. Rose 30

Robbinsville 37, Wall 32.

MONDAY

CLASS B SOUTH

Lacey 49, Point Boro 24: Lacey all but clinched the Shore Conference Class B South championship for the second straight season with an overpowering display against Point Pleasant Boro.

It will be the first time the Lions have won consecutive divisional titles in their history and just the fourth divisional championship in program history.

Lacey took command right away by winning the first five bouts, three of them by pin, as it grabbed a 25-0 lead.

A key pin came in the second bout at 175 pounds as junior Luciano Ferranti was inserted and he pinned Sean Ennas in 54 seconds.

The insertion enabled Lacey, which won the pre-match flip, to bump the rest of its upperweights.

Returning region qualifiers James Circle and Matt Coon went up to 190 and 215 and John Dodaro moved to heavyweight. Circle won by major decision. Coon pinned off a cradle and Dodaro pinned off a throw at the end of the first period.

Point Boro did not score a takedown or reversal until the sixth bout.

Then, after Point Boro closed to within 25-12, sophomore Jordan Lavalle, who was 1-3 entering the night, helped make up for the absence of 2019 state qualifier Brady Carter , with a pin.

The Lavalle pin started a five-bout, 24-point run that increased the Lacey lead to 49-12 with two bouts remaining. Aidan Ott (126) erased an early 4-0 deficit to record an 11-5 decision and sophomore Matt Gauthier (132) clinched the match with four bouts left with a pin off a cradle.

Lacey 49, Point Boro 24

165: Jayden Martins (L) d. Tyler Criscuolo 8-2

175: Luciano Ferranti (L) p. Sean Ennas :54

190: James Circle (L) md. Brett Leschinski 13-4

215: Matt Coon (L) p. Justin Krosnicki 3:23

HWT: John Dodaro (L) p. Luke Wilson 1:58

106: Joey DeAngelo (PBo) p. Brendan Schuler 3:56

113: Frankie Burgio (PBo) p. John Downs :47

120: Jordan Lavelle (L) p. Jared Drewes 1:21

126: Aidan Ott (L) d. Matt Modzrecki 11-5

132: Matt Gauthier (L) p. Ryan Aurin 3:34

138: Andre Ferrauiolo (L) p. Sam Scaturro 2:29

144: Mason Heck (L) d. Ryan Acquisto 5-4

150: Jack Thompson (PBo) p. Kevin Fazio 3:57

157: Jacob Messano (PBo) by forfeit.

CLASS A CENTRAL

St. John Vianney 48, Rumson-Fair Haven 30

106: Walker Skove (RFH) p. Anthony Giordano :32.

113: Anthony Knox (SJV) p. Alexander West 2:32.

120: Jake Zaltsman (SJV) d. Julian Duque 7-1.

126: Joe Giordano (SJV) md. Cole Pangborn 18-4.

132: Evan Ridgway (RFH) p. Blake Geibel 3:00.

138: Dom Terraciano (SJV) p. Shane Sullivan 1:06.

144: Cole Stangle (SJV) p. Danny Mannato 1:51.

150: Kevin McBride (SJV) p. William Grossarth 1:33.

157: Jasiah Queen (SJV) tf. Nick Costello 6:00 (22-6).

165: Ryan Boyer (RFH) d. Thomas Cleary (Injury time).

175: Shay Addison (RFH) p. Ryan Cawley 1:15.

190: Hudson Skove (RFH) by forfeit.

215: Michael Foley (SJV) p. Conor Delaney 3:47.

HWT: Ryan Buchanan (SJV) p. Patrick Malpass 1:53.

Wrestling mats
Wrestling mats

NONDIVISIONAL

Ocean 44, Donovan Catholic 27

ST. ROSE QUAD

Shore 57, Notre Dame 24

Shore 66, St. Joseph (Hammonton) 18

St. Joseph (Hammonton) 42, St. Rose 24

Notre Dame 45, St. Rose 18

This article originally appeared on Asbury Park Press: Shore NJ Wrestling: Scoreboard for Saturday, January 22