Section V boys, girls golf state championship results

·16 min read
Section V grabs top five finishes in both boys and girls golf at state meet

To report Section V boys golf results: Coaches or team representatives are asked to send Section V boys golf results as soon as possible by emailing sports@democratandchronicle.com. Please include a name and contact number.

The boys golf results for the 2022 season will be listed below by date.

On social: Follow our sports coverage on Instagram

Section V boys golf results for Monday, June 6

NYSPHSAA Boys Championships

at Mark Twain Golf Course in Elmira

Final Round

Medalist: Thomas Finn (Section VIII's Locust Valley), 66-72 138.

Section V all-state selections (top-20 scores): 4. Jack Berl (Victor) 71-73 144; 8. Brody Burgess (Victor) 73-74 147; T9. Owen Corby (Pittsford Sutherland) 74-74 148; 16. Tyler Stark (Hilton) 72-78 150; T20. Matt Carpentier (Pittsford Mendon) 73-79 152.

Individual: T33. Connor Kiel (Fairport) 79-76 155; T39. Jason Starkweather (Churchville-Chili) 80-77 157; T61. Carson French (Victor) 80-84 164; WD John Siblosky (Waterloo) 81-WD 81.

Team: 1. Section VIII 503-534 1,037; 2. Section V 522-531 1,053; Section IX 517-545 1,062.

NYSPHSAA Girls Championships

McGregor Links Country Club in Wilton

Final Round

Medalist: Kennedy Swedick (The Albany Academies) 72-72 even par 144.

Section V all-state selections: 4. Julia Zigrossi (Mercy) 73-78 151; T11. Sophia Cellura 78-83 161; 14. Harper Dittman (Fairport) 84-78 162.

Individual: T33. Caitlin Keenan (Victor) 85-88 173; T35. Emily Ferguson (Aquinas) 87-87 174; T51. Riley Stuver (Mercy) 86-98 184; T51. Mackensie Daniel (Webster) 184; T56. Kiera Lalley 93-94 187; T66. Marisa Eichas (Mercy) 193.

Team: 1. Section I 551-551 1,102; 2. Section VIII 557-565 1,122; 3. Section V 587-595 1,182.

Section V boys golf results for Sunday, June 5

NYSPHSAA Championships

at Mark Twain Golf Course in Elmira

First Round

Team: 1. Section VIII (503), 2. Section IX (517), 3. Section V (522).

Individual: 1. Thomas Finn (Section VIII) 66; T5. Jack Berl (Victor) 71; T9. Tyler Stark (Hilton) 72; T12. Matt Carpentier (Pittsford Mendon) 73; T12. Brody Burgess (Victor) 73; T16. Owen Corby (Pittsford Sutherland) 74; T41. Connor Kiel (Fairport) 79; T48. Jason Starkweather (Churchville-Chili) 80; T48. Carson French (Victor) 80; T54. John Siblosky (Waterloo) 81.

Section V boys golf results for Thursday, May 26

Section V Team Championships

Finals

Class AA

At Wildwood Country Club

No. 1 Victor 5,

No. 3 Greece Athena 1

Medalist: Jack Berl (V) 74 for the 23-0 Blue Devils.

Class A

At Wildwood Country Club

No. 5 Pittsford Sutherland 4,

No. 3 Pittsford Mendon 2

Medalist: Max Rossetti (PS) 75.

Class B

At Livingston Country Club

No. 1 Livonia 4,

No. 2 Addison 2

Class C

At Livingston Country Club

No. 4 Elba/Oakfield-Alabama 189,

No. 2 Byron-Bergen 206

Medalist: CJ Gottler (E/OA) 41.

Class D

At Livingston Country Club

No. 2 Caledonia-Mumford 173,

No. 1 Bishop Kearney 185

Medalist: Danny Wehle (BK) 38; Noah McCready (CM) 40.

C-M 19-0.

Section V boys golf results for Wednesday, May 25

Section V Team Tournament

Quarterfinals

Class B

Aquinas 165,

LeRoy 184

Medalist: Kevin Howse (A) 39.

Section V boys golf results for Tuesday, May 24

Section V Team Tournament

Class C

Elba/Oakfield-Alabama 188,

Letchworth 218

Medalist: Brayden Smith (E/OA) 40.

Section V boys golf results for Monday, May 23

Super Sectionals

at Wayne Hills Country Club

Medalists: Owen Corby (Pittsford Sutherland) 147, Carson French (Victor) 147.

State qualifiers: Matt Carpentier (Pittsford Mendon) 149, Jack Berl (V) 150, Tyler Stark (Hilton) 150, Brody Burgess (V) 151, Connor Kiel (Fairport) 152, John Silbolski (Waterloo) 152, Jason Starkweather (Churchville-Chili) 153.

Alternates: Ryan Makowski (Webster Thomas) 155, and Ryan Thompson (Addison) 155.

NYSPHSAA Championships: June 4-6 at the Mark Twain Golf Course in Elmira.

Section V boys golf results for Saturday, May 21

Section V Individual Championships

at Clifton Springs Country Club

Class AA

Medalist: Brody Burgess (Victor) even-par 71.

Class A

Medalist: Matt Carpentier (Pittsford Mendon) 73.

Class B

Medalist: Ryan Thompson (Addison) 74.

Class C

Medalist: Brayden Smith (Elba/Oakfield-Alabama) 82.

Class D

Ethan Provino (Mt. Morris) 76.

Top 22 scores advance to super sectionals: 1. Brody Burgess (V) 71; 2. Matt Carpentier (PM) 73; 3. Tyler Stark (Hilton) 74; 4. John Silblosky (Waterloo) 74; 5. Carson French (V) 74; 6. Owen Corby (Pittsford Sutherland) 74; 7. Ryan Thompson (Addison) 74; 8. Jackson Ormond (Webster Schroeder) 75; 9. Jack Berl (V) 76; 10. Richard Essen (McQuaid) 76; 11. Connor Kiel (Fairport) 76; 12. Ethan Provino (Mt. Morris) 76; 13. Ryan Makowski (Webster Thomas) 76; 14. Danny Wehle (Bishop Kearney) 77; 15. Noah Covell (Honeoye) 77; 16. Gabe Ward (Bloomfield) 77; 17. Braden Thompson (A) 78; 18. Aaron Walsh (Bloomfield) 77; 19. London Hoyser (PM) 81; 20. Brady Fix (LeRoy) 81; 21. Jason Starkweather (Churchville-Chili) 81; 22. Austin Erdman (McQ) 81.

Section V boys golf results for Friday, May 20

Section V Team Championships

Class AA

at Salmon Creek

No. 3 Greece Athena 407,

No. 2 Hilton 413

Medalist: George Green (Hilton) 72.

Class A

at Sodus Bay Heights Golf Club

No. 5 Pittsford Sutherland 430,

No. 1 Wayne 517

Medalist: Owen Corby (PS) 82.

Sutherland 10-9.

Section V boys golf results for Thursday, May 19

Monroe County Public School Athletic Conference

Tournament of Champions at Deerfield Country Club

Medalist: Owen Corby (Pittsford Sutherland) 2-under-par 70.

2. Matt Carpentier (Pittsford Mendon) 74; 3. Brody Burgess (Victor); T4. Jackson Ormond (Webster Schroeder) 77; T4. Connor Kiel (Fairport) 77; 6. Ryan Makowski (Webster Thomas) 78; T7. Jack Berl (V) 79; T7. Tyler Stark (Hilton) 79; T7. Sam Eichas (Spencerport) 79; T10. Jason Starkweather (Churchville-Chili) 80; T10. London Hoyser (PM) 80; T10. Joshua Bradley (Greece Athena); T10. Itamar Zahavi (Brighton) 80.

Section V boys golf results for Wednesday, May 18

Section V Team Championships

Class AA Semifinals

Victor 364,

McQuaid 402

Medalist: Ayden Delforte (V) 69; Jack Berl 73; Brody Burgess 73; Carson French 74; Colin Barber 75; Jonah Whittier 77.

Victor 22-0 (school record).

Class A Quarterfinals

Pittsford Sutherland 183,

Waterloo 220

Medalist: Owen Corby (PS) 4-under-par 31.

Pittsford Sutherland 9-9.

Rochester City Athletic Conference

Section V Qualifier at Shadow Lake Golf Club

Co-Medalists: Richard Essen (McQuaid) 80, Alex Hill (McQuaid) 80

Third qualifier: Matthew Crowley (McQuaid) 84; Fourth qualifier: Marco Marsocci (McQuaid) 85; 1st alternate: Colin Shanahan (McQuaid).

Livingston County Individual Golf Qualifier

at Caledonia Country Club

Lowest 10 scores advance to sectionals

Medalist: Tyler Koch (Caledonia-Mumford) 6-over-par 78, shot 3-over-par on both nines.

T2. Brady Fix (LeRoy) 79, missed putt on last hole that would have tied for low score; T2. Ethan Provino (Mount Morris) 79; 4. Tom Keysa (Livonia) 86; T5. James Hy (Geneseo) 89; T5. Wyatt Rodbourn (Bath) 89; T5. Mitch Mattice (C-M) 89; T5. Nick Coyle (Livonia) 89; T9. Chris Coyle (Livonia) 90; T9. Dylan Harwood (Hornell) 90.

Section V boys golf results for Tuesday, May 17

Section V Team Championships

Quarterfinals

Hilton 207,

Spencerport 222

Medalist: Barrett Paolini (H) 39, Tyler Stark (H) 39.

Hilton 12-2; Spencerport 10-4.

Wayne 239,

Brockport 244

Medalist: Henry Schultz (B) 43.

Elba/Oakfield-Alabama 206,

Kendall 250

Medalist: CJ Gottler (E/OA) 43.

E/OA 10-3; Kendall 0-8.

Non-league

Aquinas 217,

Gates-Chili 247,

Greece Olympia 273

Medalist: John Leary (A) 38, Noah Rivera (NC) 38.

Aquinas 11-6; Greece Olympia 8-9; Gates-Chili 4-10.

Section V boys golf results for Monday, May 16

Section V Tournament

Class AA Quarterfinals

Victor 195,

Webster Thomas 220

Medalist: Ayden Delforte (Victor) 37 at Ravenwood (par 36). Blue Devils have a 20-0 overall record.

Livingston County

Geneseo 183,

Perry 260,

Avon 277

Medalist: James Hy (Geneseo). Geneseo (10-3 overall record), Perry (1-18), Avon (1-19).

Section V boys golf results for Thursday, May 12

Monroe County Boys Golf Satellite Tournament

Low 14 scored advance to Tournament of Champions May 19

1. Parker Weld (Brighton) 78; T2. Zach Jerome (Fairport), Miles Stefko (Penfield), 80; 4. Ayden Delforte (Victor) 82; 5. Tri Nguyen (Churchville) 83; T6. Cameron Doran (Athena) 84; T.6 Quinn Hoak (Churchville) 84; T6. Ryan McDermott (Fairport) 84; T10. Ryan Herbst (Schroeder) 85; T10. Gavin Illingworth (Fairport) 85; T10. Itamar Zahavi (Brighton) 85; 13. Joe Bagnato (Spencerport) 86; 14. Benny Varon (Mendon) 86.

Section V boys golf results for Tuesday, May 11

Monroe County

Canandaigua 212,

Honeoye Falls-Lima 226

Medalist: Dan O'Hanlon (C) 40.

Pittsford Sutherland 261,

Brighton 271

Medalist: Owen Corby (PS) 36

Webster Thomas 220,

Fairport 221

Medalist: Ryan Malinak (W) 41.

Hilton 206,

Gates-Chili 268

Medalist: Tyler Stark (H) 39.

Livingston County

Geneseo 171,

Letchworth 209,

Perry 260

Medalist: Jack Noto (G) 39.

Geneseo 6-3; Letchworth 8-6; Perry 0-17.

Section V boys golf results for Tuesday, May 10

Monroe County

Pittsford Mendon 197,

Pittsford Sutherland 206

Medalist: Owen Corby (PS) 35.

Churchville-Chili 201,

Webster Schroeder 205

Medalist: Jason Starkweather (CC) 32.

Non-league

McQuaid 220,

Brighton 232

Medalist: Andrew Murray (B) 37.

Greece Athena 199,

Aquinas 226

Medalist: John Leary (A) 38, Carter Weiss (GA) 38; Aquinas 9-6, Athena 10-2.

Genesee Region

Holley 234,

Pembroke 243

Medalist: Gavin Baney (H) 47, Lance Babcock (H) 47.

Elba/Oakfield-Alabama 173,

Byron Bergen 192,

Batavia Notre Dame 211

Medalist: CJ Gottler (E/OA) 35.

Section V boys golf results for Monday, May 9

Monroe County

Victor 393,

McQuaid 417,

Rush-Henrietta 479

Medalist: Jack Berl (V) 73.

Brighton 429,

Canandaigua 441

Medalist: Andrew Murray 73, 3 over par.

Hilton 208,

Brockport 240

Medalist: Henry Schultz (Brockport) 38; Hilton (10-2), Brockport (3-6).

Webster Thomas 223,

Pittsford Sutherland 232

Medalist: Ryan Makowski (WT) 39.

Penfield 206,

Webster Schroeder 222,

Irondequoit 240

Medalist: Jack Reichard (P) 38, Miles Stefko (Penfield) 38.

Batavia 297,

Greece Olympia 308,

Greece Odyssey 350

Medalist: Jason Starkweather (CC) 36.

Fairport 412,

Pittsford Mendon 416

Medalist: Connor Kiel (F) 73.

Livingston County

Dansville 258,

Avon 268

Medalist: Aiden York (54).

Genesee Region

Sectional qualifier

Medalist: CJ Gottler (E/OA) 79, third time medaling in four years of event.

Section qualifiers: Brayden Smith (E/OA) 86, Evan Cummings (BND) 89, Evan Piechowiak (Attica) 89.

Independent League Championship

Bishop Kearney 340,

Aquinas 362,

Wellsville 425

Medalist: Danny Wehle (BK) 75.

Section qualifiers: Noah Rivera (NC) 82, Nathan DellaDonna (BK) 83, John Leary (Aq) 84.

Section V boys golf results for Friday, May 6

Monroe County

Brighton 199,

Canandaigua 208

Medalist: Andrew Murray (B) 34. Canandaigua 3-7; Brighton 5-8.

Victor 174, Greece Athena (not reported)

Medalist: Colin Barber (Victor) 36. Victor (17-0).

Section V boys golf results for Thursday, May 5

Monroe County

Hilton 197,

Webster Thomas 203

Medalist: Ryan Makowski (Webster Thomas) 34. Hilton (9-2), Webster Thomas (7-4).

Pittsford Mendon 208,

Canandaigua 223

Medalist: Matt Carpentier (Pittsford Mendon) 36. Pittsford Mendon (12-6), Canandaigua (3-6).

Fairport 202,

Pittsford Sutherland 212

Medalist: Owen Corby (Pittsford Sutherland) 38.

Gates Chili 254,

Brockport 264

Medalist: Henry Schultz (Brockport) 46.

Spencerport 204,

Rush-Henrietta 227, Rush-Henrietta 227

Medalist: Jason Starkweather (Churchville-Chili) 36.

Brighton 205,

Honeoye Falls-Lima 227

Medalist: Andrew Murray (Brighton) 34. Brighton (5-8), Honeoye Falls-Lima (3-11).

Non-league

McQuaid 211,

Webster Schroeder 230,

Penfield 238

Medalist: Jackson Ormond (Webster Schroeder) score not reported. McQuaid (12-2).

Greece Olympia 188,

School of the Arts 254,

Greece Odyssey 263,

World of Inquiry 269

Medalist: Will Buttino (Greece Olympia) 43. Greece Olympia (7-6), School of the Arts (2-1), World of Inquiry (0-3), Greece Odyssey (1-8-2).

Aquinas 231,

Greece Arcadia 251

Medalist: John Leary (Aquinas) 39. Aquinas (8-3), Greece Arcadia (2-8).

Section V boys golf results for Wednesday, May 4

Monroe County

Canandaigua 204,

Rush-Henrietta 234

Medalist: Dan O'Hanlon (C) 38. Canandaigua 3-5, 3-3; Rush-Henrietta 1-12, 0-8.

Victor 185,

Pittsford Mendon 211,

Honeoye Falls-Lima 227

Medalist: Brody Burgess (V) 34.

Greece Athena 204,

Brockport 250

Medalist: Kaden Fiorica (G) 39. GA 8-1, 6-1.

Hilton 191,

Greece Arcadia 249

Medalist: Barrett Paolini (H) 34. Hilton 8-2; GA 2-8.

Livingston County

Mount Morris 279,

Perry 286

Medalist: Ethan Provino (MM) 33. MM 6-5; Perry 0-13.

Non-league

Aquinas 218,

Batavia 248

Medalist: John Leary (A) 35. Aquinas 7-3; Batavia 2-7.

Genesee Region

Elba/Oakfield-Alabama 199,

Byron-Bergen 206

Medalist: CJ Gottler 34. E/OA 6-1; B-B 6-1.

Section V boys golf results for Tuesday, May 3

Monroe County

Victor 185,

Pittsford Mendon 206

Medalist: Ayden Delforte (V) 33.

Brockport 244,

Greece Arcadia 257

Medalist: Henry Schultz (B) 46; Brockport 2-3; Greece Arcadia 2-6.

Penfield 216,

Churchville-Chili 227

Medalist: Miles Stefko (P) 38.

Hilton 205,

Greece Athena 207

Medalist: George Green (H) 37. Hilton 7-2; Greece Athena 7-1.

Non-league

McQuaid 416,

Fairport 424

Medalist: Marco Marsocci (M) 77. McQuaid 12-2.

Livingston County

Keshequa 220,

Perry 296

Medalist: Logan Deaton (K) 47. Keshequa 5-2; Perry 0-12.

Genesee Region

Elba/Oakfield-Alabama 215,

Holley 244

Medalist: CJ Gottler (E/OA) 42. Elba/OA 5-1; Holley 0-3.

Section V boys golf results for Monday, May 2

Monroe County

Greece Athena 197,

Greece Arcadia 261

Medalist: Kaden Fiorica (Athena) 38. Athena 7-0, 5-0.

Webster Thomas 209,

Webster Schroeder 212

Medalist: Jackson Ormond (WS) 36.

Fairport 205,

Penfield 224.

Medalist: Connor Kiel (F) 38; Nate Russo (F) 38.

Aquinas 236,

Greece Olympia 256,

Batavia 298,

Greece Odyssey 307

Medalist: John Leary (A) 42. Olympia 5-6; Aquinas 6-2; Odyssey 0-6-2.

Victor 390,

Brighton 448,

Rush-Henrietta 511

Medalist: Andrew Murray (B) 73.

Brockport 242,

Gates-Chili 253

Medalist: Henry Schultz (B) 43. Brockport 1-3; Gates-Chili 0-7.

Non-league

McQuaid 418,

Pittsford Mendon 441,

Irondequoit 509

Medalist: Matt Carpentier (PM) 70. McQuaid 9-2.

Livingston County

Hornell 184,

Bath 195,

Dansville 231

Medalist: Dylan Harwood (H) 39.

Genesee Region

Elba/Oakfield-Alabama 189,

Pembroke 250

Medalist: CJ Gottler (E/OA) 39. E/OA 4-1; Pembroke 1-3.

Section V boys golf results for Saturday, April 30

Monroe County

Batavia 285,

Greece Olympia 303

Medalist: Nick Ange (B) 47; Batavia 1-4; Greece Olympia 3-5.

Section V boys golf results for Friday, April 29

Monroe County

Victor 231,

Webster Schroeder 261

Medalist: Brody Burgess (V) 34. Victor 11.

Webster Thomas 214,

Penfield 216

Medalist: Owen Tehen (WT) 36.

Pittsford Mendon 207,

Canandaigua 211

Medalist: Matt Carpentier (PM) 39, Aanjay Patel (PM) 39.

Section V boys golf results for Thursday, April 28

Monroe County

Fairport 210,

Penfield 231

Medalist: Connor Kiel (F) 37.

Hilton 205,

Spencerport 208,

Churchville-Chili 218

Medalist: Jackson Starkweather (CC) 35; Barrett Paolini (H) 35.

Victor 189,

Brighton 237

Medalist: Jonah Whittier (V) 36.

Greece Olympia 173,

Greece Odyssey 254,

East High 254,

Wilson 254

Medalist: Will Buttino 41.

Non-league

Greece Athena 201,

Aquinas 242

Medalist: Kaden Fiorica (GA) 36.

Livingston County

Wayland-Cohocton 205,

Letchworth 210,

Pavilion 234,

Perry 301

Medalist: Jett Meldrum (WC) 44.

Section V boys golf results for Wednesday, April 27

Monroe County

Webster Thomas 211,

Penfield 220

Medalist: Ryan Makowski (WT).

Pittsford Sutherland 208,

Webster Schroeder 213

Medalist: Jackson Ormond (WS), 38 Max Rossetti (PS) 38.

Non-league

Aquinas 217,

Greece Arcadia 254

Medalist: Peyton Winter (A) 42.

Section V boys golf results for Tuesday, April 26

Monroe County

Pittsford Mendon 200,

Brighton 217

Medalist: London Hoyser (PM) 37, Matt Carpentier (PM) 37.

Genesee Region

Pembroke 226,

Holland 236

Medalist: Josh Roesch (P) 45.

Non-league quad match

Mount Morris 216,

Keshequa 217,

Avon 253,

Perry 307

Medalist: Ethan Provino (MM) 34.

Section V boys golf results for Monday, April 25

Monroe County

Pittsford Mendon 216,

Brighton 228

Medalist: London Hoyser (PM) 39.

Spencerport 193,

Batavia 276

Medalist: Sam Eichas (SP 37; Joey Bagnato (S) 37.

Hilton 203,

Gates-Chili 266

Medalist: George Green (H) 37.

Genesee Region

Elba/Oakfield-Alabama 201,

Wheatland-Chili 221,

Batavia Notre Dame 227

Medalist: Brayden Smith (E/OA) 42.

Livingston County

Dansville 256,

Livonia 174

Medalist: Chaz Doerflinger (L) 41.

Section V boys golf results for Friday, April 22

Monroe County

Victor 192,

Canandaigua 206

Medalist: Brody Burgess (V) 35.

Livingston County

Letchworth 218,

Dansville 243

Medalist: Logan Diver (L) 48.

Section V boys golf results for Wednesday, April 20

Genesee Region

Elba/Oakfield-Alabama 197,

Pembroke 264

Medalist: CJ Gottler (E/OA) 39.

Livingston County

Caledonia-Mumford 191,

Perry 341

Medalist: Noah McCread (C-M) 38.

Section V boys golf results for Monday, April 18

Monroe County

Victor 195,

Canandaigua 242

Medalist: Jonah Whittier (V) 34.

Section V boys golf results for Thursday, April 16

Monroe County

Webster Thomas 214,

Irondequoit 260

Medalist: Ryan Makowski (WT) 37.

Non-league

Aquinas 234,

Gates-Chili 252

Medalist: John Leary (A) 44.

Section V boys golf results for Wednesday, April 13

Monroe County

Fairport 210,

Webster Thomas 214

Medalist: Jack Rider (W) 38, Owen Tehan 38, Ryan McDermott (F) 38.

Greece Athena 213,

Gates-Chili 248

Medalist: Brandon Elliott (GA) 38.

Non-league

McQuaid 202,

Aquinas 234

Medalist: Marco Marsocci (M) 38.

Section V boys golf results for Tuesday, April 12

Monroe County

Greece Arcadia 258,

Greece Odyssey 273

Medalist: Aidan Lewandowski (GA) 48.

McQuaid 201,

Hilton 212

Medalist: Marco Marsocci (McQ) 38.

Pittsford Mendon 206,

Honeoye Falls-Lima 224,

Rush-Henrietta 251

Medalist: Matt Carpentier (PM) 35.

Bishop Kearney 219,

Aquinas 223,

Greece Olympia 252

Medalist: Nate DellaDonna (BK) 39.

Section V boys golf results for Monday, April 11

Monroe County

Greece Athena 200,

Brockport 254

Medalist: Josh Bradley (GA) 37, Kaden Fiorica (GA) 37.

Spencerport 204,

Greece Odyssey 275

Medalist: Sean Zaso (S) 38.

Hilton 203,

Greece Arcadia 275

Medalist: Barrett Paolini (H) 37.

McQuaid 414,

Brighton 440

Medalist: Andrew Murray (B) 74.

Fairport 495,

Pittsford Mendon 503

Fairport 407,

Irondequoit 482

Pittsford Mendon 503,

Irondequoit 588

Medalist: Matt Carpentier (PM) 71.

Webster Thomas 222,

Webster Schroeder 226,

Gates-Chili 261

Medalist: Ryan Herbst (WS) 39.

Pittsford Sutherland 439,

Penfield 454

Medalist: Owen Corby (PS) 74.

Section V boys golf results for Thursday, April 7

Monroe County

Greece Athena 202,

Greece Arcadia 255

Medalist: Joshua Bradley (Athena) 36.

Fairport 199,

McQuaid 209,

Brighton 231

Medalist: Connor Kiel (Fairport) 36, Nate Russo (Fairport) 36.

Section V boys golf results for Wednesday, April 6

Monroe County

Victor 191,

Pittsford Sutherland 216,

Honeoye Falls-Lima 235

Medalist: Brody Burgess (Victor) 36.

Section V boys golf results for Tuesday, April 5

Monroe County

Webster Schroeder 210,

Fairport 213,

Honeoye Falls-Lima 225

Medalist: Jackson Ormond (WS) 36.

Mount Morris 220,

Dansville 266

Medalist: Ethan Provino (MM) 32.

Section V boys golf results for Monday, April 4

Monroe County

Victor 191,

Pittsford Mendon 233,

Rush-Henrietta 263

Medalist: Ayden Delforte (Victor) 36.

Spencerport 212,

Canandaigua 252

Medalist: Sam Eichas (Spencerport) 38.

Webster Schroeder 217,

Pittsford Sutherland 218,

Irondequoit 261

Medalist: Will Masaschi (Sutherland), Jackson Ormond (Schroeder) 40.

Honeoye Falls-Lima 237,

Brighton 215,

Fairport 202

Medalist: Andrew Murray (Brighton) 34.

Greece Olympia 333,

Churchville-Chili 226

Medalist: Jason Starkweather (C-C) 39.

Greece Arcadia 243,

Gates-Chili 265

Medalist: Jacob Wood (GA) 44.

Greece Athena 196,

Hilton 199

Medalist: Barrett Paolini (H) 35.

This article originally appeared on Rochester Democrat and Chronicle: Section V boys golf results for the 2022 season