Section V boys basketball scores for the 2021-22 season

To report Section V boys basketball scores: Coaches or team representatives are asked to send Section V boys basketball scores as soon as possible by emailing sports@democratandchronicle.com. Please include a name and contact number.

The boys basketball scores for the 2021-22 season will be listed below by date.

You can find scores for other Section V winter sports here: Girls basketball | Wrestling | Hockey | Girls indoor track | Boys indoor track | Bowling | Alpine and Nordic skiing | Boys swimming

On social: Follow our sports coverage on Instagram

Section V boys basketball scores for Saturday, January 15

Monroe County

Fairport 42,

Webster Schroeder 39

F: Meagher 13 points; Ditzel 10 points.

W: Matt Salina 13 points; Carey 9 points.

Finger Lakes

Bloomfield 65,

South Seneca 33

B: Isaac McClelland 15 points, Cam Smith 14 points.

S: Colton Dresser 15 points.

Non-league

Penn Yan 75,

World of Inquiry 46

P: Griffin Emerson 21 points; Oliver Connelly 15 points.

W: Jaeden Adams-Griffin 23 points; Umar Richardson 10 points.

Warsaw 50,

Kendall 48

W: Jake Sawdey 18 points; Mason McClurg 15 points; five 3s.

K: Missed 3 in final seconds; Zach Barrett 16 points, four 3s; Jacek Kiatkowski 15 points, 5-5 free throws; 4-7.

Section V boys basketball scores for Friday, January 14

Monroe County

Pittsford Mendon 72,

Canandaigua 30

P: Caleb Lewis 17 points, 11 rebounds; Jackson Green 14, Kidder Lindley and Conner Rook 14 points each.

C: Ceravolo, Ferris 8 points each.

Victor 41,

Penfield 35

V: Nwugwo 16 points.

P: Cook 10 points.

Eastridge 59,

Batavia 47

E: Caquan Wester 16 points; Cordell Young 15 points.

B: Javin McFollins 16 points, four 3s; Carter McFollins 23 points, three 3s.

Greece Olympia 76,

Greece Odyssey 48

Greece Olympia: Anthony Starks 25 points 15 rebounds; Ricky Hill 10 points; Landen Evans 10 points; Jahod Faison 10 points; Bryce Long 9 points.

Greece Odyssey: Josh Tantalo 16 points; Maron McDonald 14 points.

Pittsford Sutherland 39,

Brockport 37 (OT)

P: Mullin 11 points; Pisanelli 10 points.

B: Peter Leicht 13 points; Bryce Tyndell 11 points, potential game-tying layup was waved off.

Brighton 65,

Spencerport 60

B: Eli Desandis 20 points; Reggie Smith Jr. 24 points

S: Hector 25 points; Streb 17 points.

Victor 41,

Penfield 35

V: Nwugwo 16 points.

P: Cook 10 points.

Hilton 49,

Fairport 46 (OT)

H: Preston Prince 16 points; Michael Whelhan 18 points.

F: Rahman 10 points; Ditzel 10 points.

Rochester City Athletic Conference

Edison 64,

Wilson 54

E: Tyler Bethea 19 points; Davijon Lipscomb 13 points.

W: DaSiah White 24 points; Zavarius Henry 16 points.

Livingston County

Avon 48,

LeRoy 46

A: Andrew Rowland 19 points; Michael Rowland scored 9 of 12 points in the fourth.

L: Merritt Holly 15 points; Finn Shelby 14 points.

Caledonia-Mumford 88,

Keshequa 33

C: All eight players who dressed scored; Evan Raniewicz 20 points, 7 assists; Kyle Wade 19 points, 6 rebounds, 4 assists, 4 steals; 10-1.

K: Tyler Mallaber 14 points, four 3s; Reese Powers 7 points; 0-13.

York 62,

Pavilion 39

Y: Austin Flynn 18 points; Jacob Pangraio 17; 7-4.

P: Riley Robinson 10 points; Cummins 9 points.

Wayland-Cohocton 73,

Livonia 60

W: Brogan Cotter 22 points.

L: Chris Coyle 19 points, 10 rebounds, 5 assists; Evan Swan 16 points, 4 rebounds.

Finger Lakes

Penn Yan 52,

Wayne 51

P: Griffin Emerson 16 points; Oliver Connelly 11 points; Tanyon Dunnings 11 points.

W: Devon Forrest 13 points; Shamus Fanning 12 points; PJ Ostrowski 12 points.

Palmyra-Macedon 42,

Geneva 39

P: Paul Goodness 20 points.

G: Devin Thomas 9 points, 10 rebounds, 2 blocks.

Newark 44,

Dansville 33

N: Howard 13 points; Steve 10 points.

D: Drew Morrow 15 points, 14 rebounds; Collin Gray 10 points.

Section V boys basketball scores for Thursday, January 13

Rochester City Athletic Conference

Franklin 79,

Monroe 67

F: Shamere Freeman 26; Shawn Goins 18 points, Shedreeck Knight 18 points.

M: Jaquan Shears 27; Davion Jones 13; Felton Gray 10.

Non-league

World of Inquiry 64,

Vertus 60

W: Freshman Jaedon Adams-Griffin 20 points; sophomore Diego Martinez 21 points; 3-6.

Oakfield-Alabama 70,

Albion 29

O: Kam Cusmano 16 points; Gaige Armbrewster 16 points; 10-0.

A: J. Riley 6 points; T. Gibson 6 poinys.

Genesee County

Notre Dame Batavia 61,

Holley 46

N: Led 39-21 at halftime; Ryan Fitzpatrick 25 points, 4 assists; Jordan Welker 12 points; 9-3.

H: Brock Ostrom 22 points; Erik Lang 10 points.

Pembroke 55,

Bryon Bergen 54

P: Tyson Totten 27 points; scored game-winning layup; Cayden Pfalzer 16 points.

B: Muscarella 13 points; Ferrera 12 points; overcame 41-26 deficit with 28-point fourth quarter.

Kendall 62,

Lyndonville 57

K: Braxton Zarpentine 20 points, 7 rebounds; Zach Barrett 17 points; Jacek Kwiatkowski 11 points, 9 rebounds; 4-6.

L: Noah Poler scored 20 of 27 points in the second half; Roman Heinsler 15 points; trailed 58-57 with 20 seconds left.

Finger Lakes

Honeoye 63,

South Seneca 47

H: Evan Cuba 18 points; Owen Reynolds 15 points.

S: Zack Sherry 13 points; Devon Siurano 10 points.

Section V boys basketball scores for Wednesday, January 12

Private-Parochial

Northstar Christian 90,

Bishop Kearney 67

N: Ryan Garwood 37 points, career total 1,725; Andrew Eschner 26 points, 13 rebounds; Ben Gritsak 12 points; 8-2.

B: Colin Gentile 24 points; Zacari Johnson 21 points.

Monroe County

Canandaigua 48,

Greece Arcadia 39

C: Kenyon Mahoney 14 points; Derek Andrews 12 points.

G: Latrell Rowe 10 points.

Honeoye Falls-Lima 60,

Pittsford Sutherland 50

H: JT Killenbec 17 points; Carson Joint 13 points.

P: Sam Pisanelli 16 points; Max Maichalski 12 points.

Hilton 66,

Gates-Chili 38

H: Preston Prince 27 points, 15 rebounds; Derek Cavey career-high 13 points; Matt Mastowski 9 points, 15 rebounds.

G: Sammy Seymour 15 points; Ryan Santiago 15 points.

Brockport 51,

Batavia 41

Br: Cooper Hassall 12 points; Justin Sillon 10 points.

Ba: Javin McFollins 12 points; Carter McFollins 12 points.

Brighton 74,

Penfield 66

B: Eli Desandis 20 points; Reggie Smith 15 points.

P: Cook 25 points; Harrington 13 points.

Livingston County

York 69,

Keshequa 35

K: Tyler Mallaber 15 points, five 3s; team made nine 3s.

Y: Jake Pangrazio 19 points; Maddox Timothy 17 points.

Dansville 66,

Livonia 50

D: Drew Morrow 34 points, 19 rebounds; Jakob Smith 10 points; 8-2.

L: Coyle 23 points; Cook 13 points.

Caledonia-Mumford 71,

Perry 43

C: Kyle Wade 24 points, 11 breounds; Alex Carnes 20 points; Evan Raniewicz 19 points.

P: Matt Givens 30 points.

Finger Lakes

Newark 56,

Marcus Whitman 51

N: Brayden Steve 20 points.

M: Connor Tomion 25 points.

Mynderse 55,

Geneva 46

M: Troy Kabat 29 points; Ethan Hillmire 8 points, 6 assists.

G: Hector Rosado-Rodriguez 17 points.

Palmyra-Macedon 60,

Wayne 57

P: Paul Goodness 23 points, five 3s.

W: Devon Forrest 25 points.

Section V boys basketball scores for Tuesday, January 11

Genesee County

Notre Dame Batavia 74,

Pembroke 66

N: Jordan Welker 42 points (fourth most all-time); Ryan Fitzpatrick 17 points; won third quarter 17-2; Cody Henry 10 points, 9 rebounds.

P: Tyler Totten scored 16 of 21 points in first half; Jon Suro 21 points; Cayden Pfalzer 12 points.

Oakfield-Alabama 64,

Elba 53

O: Kam Cusmano, 22 points, 13 rebounds, 4 assists, 3 blocks; Kyle Porter, 16 points, 6 rebounds; Gaige Armbrewster, 12 points, 10 rebounds, 5 assists; Kaden Cusmano, 10 points, 8 rebounds, 4 assists, 3 blocks; 9-0.

E: Z. Marsceill, 21 points; A. Penna, 17 points; 5-5.

Rochester City Athletic Conference

Edison Tech 70,

McQuaid 51

E: Mike Morgan 18 points, 11 rebounds, 7 assists, 3 steals, 2 blocks; Marcqell Freeman 17 points; Tyler Bethea 15 points, 9 rebounds.

M: Chris Woodard 16 points; Casey Montesano 13 points.

Wilson 87,

Early College 44

W: Zavarious Henry 20 points; Josh Joyce 12 points.

E: Quentin Majors-Brown 17 points.

Non-league

Rochester Academy Charter 72,

Kendall 46

R: Josiah Heyward 13 points, Kam McDonald 12 points, Deonte Major 10 points; 8-0.

K: Zach Barrett 13 points, 3 steals; Braxton Zarpentine 8 points, 6 rebounds; Jeffrey Pratt 7 points, 5 steals; 3-6.

Finger Lakes

Red Jacket 65,

South Seneca 46

R: Jaymon Pysnack 14 points; Daltyn Hanline 12 points.

Dundee/Bradford 91,

Naples 55

N: Ryan Lester 30 points, 50% from the field, 100% from the line; Max Ryan 14 points; Dylan Bray 10 points.

Midlakes 61,

Penn Yan 59

M: Kyle Kumkey 20 points, 6 rebounds, 4 steals; Mike DeHond 14 points; Ricky Wright 14 points.

P: Griffin Emerson 20 points; Oliver Connelly 19 points, 5 3-pointers; Tanyon Dunning 16 points.

Harley-Allendale-Columbia 54,

Honeoye 45

HAC: Max Yamil-Cabezudo-B17 points, 11 rebounds, 5 assists, 3 steals; Sean Thody 12 points; Quinn Hartman 11 points, 5 assists.

Allegany County

Belfast 47,

Scio/Friendship 44

B: Kaiden Logue 17 points; Tony Logue 17 points.

S: Ethan Davenport 26 points; Brenden Louck 15 points.

Section V boys basketball scores for Monday, January 10

Non-league

Aquinas 91,

Bishop Kearney 42

A: Myles Blackwood surpassed 1,000 career points after scoring a team-high 17; Mason Blackwood 14 points; Jack Bleier 12 points.

B: Colin Gentile 12 points; Rod Simmons 12 points.

Honeoye Falls-Lima 80,

Early College 28

H: Nolan Smith scored 20 points, 4 blocks; Sam Vogt 17 points, 8 rebounds; Wyatt Huff 13 points, 6 rebounds; JT Killenbec 6 points, 11 assists, 7 rebounds; outscored Early College 22-7 in the second,

E: Jamari Williams 11 points; Tyrone Sanders 6 points.

Wayne 70,

Vertus 47

W: Devon Forrest 19 points; PJ Ostrowski 16 points; Nate Coleman 12 points; Mason Blankenberg 10 points; 7-2.

UPrep 51,

Webster Schroeder 46

U: James Matthews 22 points; Mylan Maxwell 16 points.

W: Benjamin Carey 15 points; Michael Salina 14 points.

Section V boys basketball scores for Saturday, January 8

Non-league

Mount Morris 68,

Hammondsport 46

M: Stephen Somers tied his career-high with 37 points, 7-10 3-pointers, 8 rebounds; Ben Bacon 9 points, 8 assists.

Pembroke 71,

Albion 53

P: Tyson Totten 37 points; Cayden Pfalzer 12 points.

A: Shakarion Drisdon 15 points; Caleb Fox 11 points; Jahmeek Riley 11 points.

Section V boys basketball scores for Friday, January 7

Rochester City Athletic Conference

McQuaid 65,

East 54

M: Max Shalm 23 points; Chris Woodard 12 points; led 16-4 in the first; 7-3.

E: Damani Barley 22 points; Shamir Caruthers 13 points; Kai McCullough 11 points; 5-2.

Franklin 79,

Leadership 68

F: Shamere Freeman 16 points, 10 assists; Terence Thompson 10 points, 10 rebounds; Shawn Goins 17 points.

L: DaiQuon McKinney 17; Dayveon Weems 12; Cameron Miller 11.

NE Douglass 71,

Monroe 70

N: Chris James found Chrishton Wester for the game-winning 3 with 12 seconds left; James 14 points, 14 rebounds, 5 assists; Wilson Riaa 12 points, 10 rebounds; Roberto Echevaria 33 points, 8 3-pointers.

M: Jaquan Shears 36 points.

Monroe County

Victor 61,

Webster Schroeder 41

V: Phil Nwugwo 22 points; Nick Leonard 11 points.

W: Corey Benjamin 10 points.

Eastridge 74,

Honeoye Falls-Lima 51

E: Caquan Westor 25 points, 14 rebounds; Manny Torres 17 points, 4 steals; Cordell Young 15 points, 4 assists.

H: Nolan Smith 22 points; JT Killenbec 10 points.

Gates-Chili 80,

Spencerport 48

G: Cameron Brown 30 points; Kani Mitchem 19 points; Ryan Santiago 15 points.

S: Ty Heaton 14 points; Kyle Milburn 11 points.

Private-Parochial

Northstar Christian 73,

Vertus 70

N: Ryan Garwood season-high 36 points, made game-tying layup with five seconds left in regulation, scored 7 in OT; Andrew Eschner 14 points; Justin Robinson 13 points.

V: Jayden Ridley-Scott 21 points.

Genesee County

Wheatland-Chili 59,

Alexander 42

W: Aaron Lund 28 points, eclipsed 1,000 career points; 6-1.

Byron-Bergen 74,

Kendall 54

B: Corden Zimmerman scored 9 of his 18 points in the fourth; David Brumsted 17 points; Gianni Ferrara 12 points.

K: Braxton Zarpentine 20 points; Zach Barrett 14 points; 3-5.

Finger Lakes

Wayne 68,

Marcus Whitman 29

W: Mason Blankenberg 19 points, 12 rebounds, 10 assists (second triple-double of the season); 6-2.

Midlakes 62,

Naples 53

M: Rickey Wright 19 points, 5 3-pointers; Mike DeHond 12 points, 3 assists; Kyle Kumkey 11 points, 9 rebounds; Dyland Matoon 10 points.

N: Ryan Lester career-high 31 points, 5 3-pointers; Jackson Brahm 10 rebounds; Dylan Bray 12 points.

Palmyra-Macedon 61,

Waterloo 28

P: Ian Goodness 20 points, Paul Goodness 13 points, Aiden Nice 10 points.

W: Devin Mulvey Salerno 10 points.

Red Jacket 70,

Harley-Allendale-Colombia 61

R: Daltyn Hanline 18 points; Aiden Reed 11 points; Parker Moore 11 points; James Sibeto 10 points; 5-4.

Livingston County

Livonia 60,

Pavilion 41

L: Evan Swan 14 points, 4 blocks; Chris Coyle 13 points, 4 assists; Jack Kearney 12 points, 5 rebounds.

P: Colton Dziekan 16 points.

Dansville 55,

Keshequa 20

D: Drew Morrow 17 piints, 12 rebounds, 4 stealsl Dawson Wadsworth 11 points.

K: Jaiden Buchinger 7 points; Reese Powers 5 points.

Caledonia-Mumford 68,

Haverling 51

C: Kyle Wade 34 points; Alex Carnes 18 points; Evan Raniewicz 11 points; 8-1.

H: Keefer Calkins 22 points, 4 steals; AJ Brotz 13 points, 8 rebounds; DJ Smith 10 points.

Non-league

LeRoy 80,

Rochester Prep 41

L: Merritt Holly 34 points, 8 rebounds; Finn Shelby 15 points, 9 rebounds; Mitch Hockey 14 points, 5 assists; John Panepento 9 points, 6 assists.

Rochester Academy Charter 57,

Avon 50

R: Joe Aiken 14 points, 4 3-pointers in first half; Deonte Major 15 points; Josiah Heyward 11 points.

A: Husdon Volpe 12 points, 10 rebounds; Lee Hartke 11 points; Michael Rowland 10 points; Zach Colvin 7 points; 11 rebounds.

Section V boys basketball scores for Wednesday, January 5

Monroe County

Honeoye Falls-Lima 52,

Brockport 50

H: JT Killenbec 14 points, 3 3-pointers, 5 assists; Nolan Smith 11 points, 10 rebounds, key block with 0.7 seconds left.

B: Nate Grego career-high 21 points, 6-for-6 free

Genesee County

Oakfield-Alabama 79,

Kendall 49

O: Kam Cusmano 16 points, Gaige Armbrewster 15 points, Jordan Schleagenhauf 12 points, Kyle Porter scored all 10 of his points in the first quarter.

K: Louie Conte 10 points, Braxton Zarpentine 9 points, Zach Barrett 9 points.

Pembroke 63,

Attica 50

P: Tyson Totten 28 points; Cayden Pfalzer 19 points; Jon Suro 11 points, 8 assists, 6 steals, 5 rebounds.

A: Cole Harding 14 points; Bukowski 11 points; Dufour 10 points.

Notre Dame Batavia 52,

Elba 46

N: Ryan Fitzpatrick 24 points, 4 3-pointers; Jimmy Fanara 11 points.

E: Zach Marsceill 16 points; CJ Gottler 12 points.

Finger Lakes

Geneva 51,

Newark 50 (OT)

G: Brian Whitley 13 points, 11 rebounds, 10 blocks, 3 steals; Hector Rodriguez 11 points; Ethan Townsend 11 points.

N: Brayden Steve 14 points; Gabriel Caraballo 12 points.

Red Jacket 67,

Honeoye 44

R: Kyle DaMore 20 points; James Sibeto 15 points; Parker Moore 14 rebounds; 4-4.

Section V boys basketball scores for Tuesday, January 4

Rochester City

School of the Arts 49,

World of Inquiry 47

S: Richie Nadal 18 points; Keshaun Chatman 12 points, 10 rebounds; Tyree Moore 9 points, 12 rebounds.

W: Keyon Concepcion 16 points.

Non-league

Marcus Whitman 58,

Livonia 52 (OT)

M: Connor Tomion 18 of 20 points in second half; Brody Royston two 3s in overtime.

L: Connor Feehan game-tying 3-pointer at the buzzer sent game into OT; Chris Coyle 26 points, 15 rebounds, 7 assists.

Lyons 70,

Palmyra-Macedon 62

L: JC Walker 26 points; Jay battle 18 points.

P: P. Goodness 21 points; I. Goodness 17 points.

Livingston County

York 58,

LeRoy 49

Y: Jake Pangrazio 20 points; Geg Jaroszek 11 points; Maddox Timothy 10 points; 7-2.

L: Merritt Holly 15 points, 10 rebounds; Mitch Hockey 13 points, 5 assists; John Panepento 12 points, 10 rebounds; 7-2.

Haverling 59,

Hornell 56

Ha: Keefer Calkins 21 points; DJ Smith 17 points.

Ho: Gennaro Picco 14 pointsl Christian Babcock 9 points.

Wayne County

Williamson 46,

Sodus 35

W: Matthew DeFisher 21 points; Matthew Jackson 11 points.

Section V boys basketball scores for Monday, January 3

Non-league

St. Mary's of Lancaster 64,

Pembroke 53

P: Cayden Pfalzer 24 points; Tyson Totten 13 points; Jon Suro 10 points, 6 assists.

S: Massimo Moretti 16 points, Antonio Gallo 9 points.

Waterloo 57,

Red Jacket 47

W: Nolan Slywka 13 points; Casey Burcroff 15 points; Devin Mulvey-Salerno 13 points.

R: Daltyn Hanline 12 points; Parker Moore 12 points; 3-4.

Section V boys basketball scores for Thursday, December 30

Tournament at Nazareth College

Championship

Pittsford Mendon 69,

Buffalo South Park 36

Consolation

New Hartford (Section III) 67,

Webster Thomas 44

Lions Club Tournament

At Genesee Community College

Elba 57,

Alexander 43

LeRoy 58,

Attica 34

L: Mitchel Hockey 28 points, 4 assists, 4 rebounds, 3 steals; Merritt Holly Jr. 11 points, 11 rebounds; John Panepento 9 points; Finn Shelby 9 points, 4 assists, 5 rebounds.

Batavia 65,

Royalton-Hartland 24

B: Ja'Vin McFollins 28 points; Carter McFollins 11 points; Tanner Mountain 8 points.

Oakfield-Alabama 74,

Batavia Notre Dame 61

O-A: Kaden Cusmano 20 points, 11 rebounds, 3 blocked shots; Kam Cusmano 18 points, 11 rebounds, 4 assists; Gaige Armberewster 11 points, 10 assists, 10 rebounds, 6 steals; Hornets 6-0.

BND: Jordan Welker 24 points; Cody Henry 17 points; Jimmy Fanara 9 points. Batavia Notre Dame 6-2.

Honeoye Falls-Lima Tournament

Championship

Honeoye Falls-Lima 72,

Northeast Douglass 62

HF-L: JT Killenbec career-high 26 points, 14 rebounds, 8 assists; Nolan Smith 21 points, 11 rebounds, 5 blocked shots; Ben Carson 7 points.

ND: Roberto Echevarria 27 points; Chris James 11; Loren Thomas 11 points.

Consolation

Livonia 70,

Greece Odyssey 48

L: Chris Coyle 27 points, 13 rebounds; Justin Skelly 13 rebounds, career-high 22 points; Evan Swan 9 points, 14 rebounds

Penfield Tournament

Championship

Canandaigua 75,

Penfield 73

Consolation

Newark 75,

Finney 47

Avoca/Prattsburgh Christmas Tournament

Championship

Avoca/Prattsburgh 92,

Dundee/Bradford 64

Consolation

Bath Haverling 59,

Wayland-Cohocton 48

BH: AJ Brotz 27 points, 4 for 8 3 pointers, 7 rebounds, 4 steals, 6 assists; Keefer Calkins 18 points, 6 assists, all-tournament team; 7 players scored; Rams 3-6.

Way-Co: Brogan Cotter 17 points; Darnell LaPlant 12 points; Brady Knudsen 9 points; Eagles 2-7.

Addison Tournament

Championship

Campbell-Savona 61,

Addison 40

C-S: Kade Cochran 29 points, 10 rebounds; Ethan Ribble 10 points, 4 steals; Cain Simpson 10 points, 3 rebounds, 2 steals; Kaden Bolt 4 points, 6 assists, 8 rebounds, 2 steals.

Non league

Buffalo Saint Francis 48,

McQuaid 45

Wayne 61,

Leadership Academy 47

W: Mason Blankenberg 26 points, 10 assists, 10 rebounds.

Wilson 62,

Geneva 52

W: DaSiah White 23 points; Yaliel Bonilla 11 points; Dolcin Flood 11 points; Joshua Joyce 11 points

G: Hector Rosado-Rodriguez 19 points, 5 3-pointers, 3 rebounds; Brian Whitley 10 points, 11 rebounds, 5 blocked shots; Devin Thomas 6 points, 14 rebounds, 3 blocked shots; Will Diaz 3 points, 4 assists.

Hornell 61,

Marcus Whitman 36

H: Gennaro Picco 20 points; Gates Miller 12.

MW: Connor Tomion 21 points.

Pembroke 62,

Pavilion 48

Pem: Tyson Totten 28 points, 7 rebounds; Avery Ferreira 14 points; Jon Suro 12 points; Alex Lamb 8 points.

Pav: Zack Tillotson 18 points; Riley Robinson 13 points.

Skaneateles (Section III) 69,

Mynderse 48

Monroe County division crossover

Brighton 83,

Greece Arcadia 64

Livingston County division crossover

Caledonia-Mumford Christmas Tournament

Championship

Caledonia-Mumford 72,

York 48

Cal-Mum: Kyle Wade Tournament MVP, 30 points, scored his 1,000th varsity point, 7 rebounds, 4 assists, 3 steals; Scott Essig all-tournament team, 24 points, 4 rebounds, 4 assists; Evan Raniewicz, all-tournament team, 8 points, 6 assists, 5 rebounds; Cam Reed 7 rebounds, 5 assists.

Y: Maddux Timothy, all-tournament team, 10 points; Austin Flynn, all-tournament team; Connor Rodwell 10 points, 8 rebounds, 4 blocks.

Section V boys basketball scores for Wednesday, December 29

Hilton Hall of Fame Tournament

Championship game

Irondequoit 81,

Greece Athena 57

Consolation

Hilton 79,

Franklin 60

H: Greyson Trubia 23 points; Preston Prince 18 points; John Bianchi 11 points.

F: Sha'mere Freeman 35, Terence Thompson 10.

Tournament at Nazareth College

Pittsford Mendon 77,

New Hartford 41

PM: Jackson Green 24 points, 6 assists; Matt Woods 14 points; Caleb Lewis 13 points; Eric Krowl 12 points, 10 rebounds.

NH: New Hartford plays in Section III or Syracuse region.

Webster Thomas 60,

South Park 31

Brockport tournament

Championship

Eastridge 80,

Churchville-Chili 70

Consolation

Brockport 51,

Spencerport 42

B: Nate Grego 14 points, 4 of 5 free-throws in fourth quarter, 3 steals; Pete Leicht 15 points, 5 assists.

S: Bryan Streb 13 points; Ty Horton 13 points.

Caledonia-Mumford Christmas Tournament

York 77,

Gananda 63

Y: Jake Pangrazio 22 points; Maddox Timothy 18 points; Austin Flynn 12 points; Joe Bauer 10 points.

Avoca/Prattsburgh Christmas Tournament

Avoca/Prattsburgh 85,

Bath 56

A/P: Vikings (8-0) forced 23 turnovers. Ten players scored. Pacey Hopkins 20 points; Hayden Abbott 18 points; Sawyer Devoe 16 points; Macoy Putnam 13 points.

BH: Keefer Calkins 18 points, 4 steals, 3 assists; Cayden Mattison 10 points, 6 rebounds. Rams (2-6).

Dundee-Bradford 70,

Wayland-Cohocton 61

D-B: 5-1 record.

Jasper-Troupsburg tournament

Championship

Jasper-Troupsburg vs. Arkport-Canaserage

Consolation

Genesee Valley 61,

Northern Potter 51

Addison Tournament

Addison 58,

Odessa 48

Campbell-Savona 57,

Cowanesque 50

Scio tournament

Championship

Cuba-Rushford 53,

Scio/Friendship 40

Consolation

Belfast 56,

Houghton 30

B: Connor Stork 14 points; Matt Weaver 13 points; Tony Logue 9 points.

H: Malachi DeGolyer 13 points; James Adenuga 13 points.

Finger Lakes division crossover

Red Jacket 43,

Sodus 36

RJ: Daltyn Hanline 16 points; Red Jacket (3-3).

Livingston County division crossover

Dansville 76,

Keshequa 23

D: Jakob Smith 20 points 11 rebounds, 3 steals; Reid Martin 14 points, 7 rebounds, 2 steals; Drew Morrow 13 points, 10 rebounds, 4 steals; Dawson Wadsworth 7 assists, 3 steals; Calab Rigdon 5 assists, 2 steals. Mustangs (6-2).

K: Cassius Chestnut 7 points; Tyler Mallaber 6 points.

Non-league

Rush-Henrietta 62,

Edison 59

R-H: Royal Comets improve to 4-2.

E: Inventors drop to 4-2.

Kendall 49,

Perry 46

K: Zach Barrett game-winning 3-pointer with :01 remaining, 10 points, 10 rebounds, 3 assists; Braxton Zarpentine 12 points, 8 rebounds; Louie Conte 9 points, 10 rebounds; Jeffrey Pratt 9 rebounds; Eagles (3-3).

P: Bryce Tallman 19 points, 8 rebounds, 4 assists; matt Givens 10 points; Yellow Jackets (2-6).

Waterloo 61,

Clyde-Savannah 38

W: Devin Mulvey-Salerno 15 points; Nolan Slywka 14 points; Casey Burcroff 9 points.

C-S: Logan Massey 16 points; Andrew Damato 11 points.

Section V boys basketball scores for Tuesday, December 28

Hilton Hall of Fame Tournament

Greece Athena 66,

Hilton 62

GA: Trojans (5-2). Win streak at five. James Reaves 24 points; Khorie Reaves 17 points; Terrell Wilson 10 points.

H: Preston Prince 25 points; Greyson Trubia 13 points; Michael Whelhan 11 points.

Irondequoit 76,

Franklin 41

Brockport tournament

Eastridge 72,

Brockport 50

E: Cordell Young 24 points; Caquan Wester 12 points; Emmanuel Torres 10 points. Lancers (6-0).

B: Pete Leicht 15 points; Nate Greco 13 points; Blue Devils (1-7).

Churchville-Chili 58,

Spencerport 41

Lions Club Tournament

At Genesee Community College

Attica 50,

Batavia 48

A: Simon Lamparelli 16 points; Luke George 10 points, 10 rebounds. Blue Devils (3-4).

B: Carter McFollins 19 points; Tanner Mountain 12 points.

Batavia Notre Dame 66,

Alexander 51

Oakfield-Alabama 60,

Elba 44

O-A: Gaige Armbrewster 20 points, 11 rebounds, 6 assists, 4 steals; Kam Cusmano 15 points, 6 rebounds, 4 assists, 4 steals; Kaden Cusmano 12 points, 11 rebounds 5 assists, 2 blocked shots. Hornets (5-0).

E: C.J. Gottler 25 points; Connor Scott 8 points. Lancers (3-3).

LeRoy 71,

Royalton-Hartland 43

Penfield Tournament

Canandaigua 83,

Finney 46

Penfield 53,

Newark 50

Honeoye Falls-Lima Tournament

Northeast Douglass 69,

Livonia 64

NED: senior Chris James 19 points; senior Roberto Echevarria 19 points; Loren Thomas 9 points, 8 rebounds; Jules Boatwright 9 points; Panthers (3-3).

L: Christopher Coyle 25 points, 11 in fourth, 5 assists, 8 rebounds; Evan Swan career-high 19 points, 11 in fourth. Bulldogs (2-4).

Honeoye Falls-Lima 68,

Greece Odyssey 27

HFL: Nolan Smith 22 points, 10 rebounds; Ben Carson 12 points, 7 rebounds; JT Killenbeck 7 points, 7 rebounds, 5 assists; Rhyan Garey 8 points, 10 rebounds, 5 steals.

GOdy: Maron McDonald 15 points.

Scio Tournament

Cuba-Rushford 49,

Houghton 32

Scio/Friendship 41,

Belfast 32

S/F: Tigers (6-2).

B: Tony Logue 14 points. Bulldogs (5-2).

Livingston County division crossover

Warsaw 66,

Keshequa 53

W: Tigers (4-3).

K: Tyler Mallaber 18 points, 12 second half; Bryan Flanagan 16 points, 10 rebounds; Cassius Chestnut 12 points, 7 rebounds; Keshequa (0-8).

Finger Lakes West

Red Jacket 41,

Red Creek 32

RJ: Daltyn Hanline 13 points; Kyle Damore 12 points. Red Jacket (2-3).

RC: Rams (2-3).

Marcus Whitman 60,

Naples 32

MW: Nolan Lee 17 points; Connor Tomion 12 points, 7 steals; Brody Royston 11 points, 6 assists.

N: Dylan Bray 13 points; Ryan Lester 10 points.

Non league

Fairport 56,

Bishop Grimes (Section III) 36

Northstar Christian Academy 83,

Palmyra-Macedon 68

NCA: Knights (5-2) win fourth in a row; senior guard Ryan Garwood 26 points, 7 assists; Larry O'Neal 19 points, 14 rebounds; Andrew Eschner 23 points, 9 rebounds.

Pal-Mac: Paul Goodness 30 points; Red Raiders (2-4).

Caledonia-Mumford 61,

Gananda 42

Cal-Mum: Kyle Wade 25 points, 9 rebounds 4 assists; Scott Essig 15 points, 5 rebounds; Evan Raniewicz 11 points, 7 assist, 6 rebounds. Raiders (6-1).

G: Isaiah Espaillot 14 points; Miles Caveness 11 points. Panthers (5-1).

Mynderse 51,

Cato-Meridian (III) 33

Arkport/Canaseraga 51,

Genesee Valley 38

Hornell 61,

Canisteo-Greenwood 49

Jasper-Troupsburg 61,

Northern Potter (Pa.) 33

Section V boys basketball scores for Thursday, December 23

Monroe County Division 3

Pittsford Mendon 77,

Brockport 40

PM: Jackson Green 24 points, 4 steals; Ryan Deuel 10 points; Caleb Lewis 10 points, 7 rebounds, 7 assists; 20 team assists, 20 forced turnovers.

B: Francis Nwonkonko 15 points; PJ Leicht 11 points.

Greece Athena 74,

Pittsford Sutherland 54

GAth: James Reaves Jr. 18 points; Khorie Reaves 13 points, 8 rebounds, 2 blocked shots; Jahon Jones 10 points, 7 assists, 5 rebounds, 2 steals; Izaiah Stewart 10 points, 4 assists, 3 rebounds.

PS: Sam Pisanelli 17 points; Chandler Reynolds 15 points; Everett Wilcox 9 points.

Monroe County Division 2

Brighton 74,

Irondequoit 65

B: Eli Desandis 21 points; Reggie Smith Jr. 19 points, 9 rebounds, 3 blocked shots; Andrew Falter 16 points; Matt Howe 12 points.

I: Xavier Gissendanner 19 points; Ryan Heath 17 points; Damon Brumfield 13 points.

Webster Thomas 73,

Spencerport 46

WT: Jackson Kulik 22 points; Shawn Mason 18 points; Andrew Quinn 15.

S: Justin Bryant 17 points.

Monroe County Division 4

Greece Olympia 64,

Batavia 47

GOly: Jahod Faison 16 points; Anthony Starks 14 points; Landen Evans 13 points; Ricky Hill 11 points.

B: Ja'Vin McFollins 9 points; Sawyer Siverling 9 points.

Monroe County Division 1

Penfield 80,

Rush-Henrietta 69

Victor 78,

Hilton 70

Monroe County division crossover

Churchville-Chili 62,

Gates Chili 45

Eastridge 76,

Greece Arcadia 50

E: Caquan Westor 22 points, 18 rebounds; Emmanuel Leftenant 18 points, 5 assists; Cordell Young 18 points.

GArc: Gabe Taylor 18 points, 8 in first quarter; Dana Bolger 9 points.

Finger Lakes East

Newark 61,

Palmyra-Macedon 41

N: Brayden Steve 27 points, 4 blocked shots; Isaiah Camp 12 points 16 rebounds; Raeshawn Howard 10 points, 7 rebounds.

Pal-Mac: Paul Goodness 17 points.

Mynderse 60,

Penn Yan 42

M: Troy Kabata 21 points; Will Korceniewski 10 points. Blue Devils (2-0 division, 3-1 overall).

PY: Griffin Emerson 12 points; Mustangs (2-2 division, 5-2 overall).

Genesee Region division crossover

Batavia Notre Dame 83,

Lyndonville 56

BND: Ryan Fitzpatrick 26 points, 7 rebounds; Jimmy Fanara 20 points, 5 rebounds; Cody Henry 12 points; Hayden Groff 12 points; Outscored Lyndonville 27-9 in fourth quarter.

L: Tigers reduced 21-point deficit to eight in second quarter, then to two in third quarter. Noah Poler 24 points, Muck Trenton 12 points.

Non-league

Edison 56,

Bishop Kearney 40

E: Divine Thomas 12 rebounds; Mike Morgan 18 points, 7 rebounds, 8 assists; Jabari Johnson 10 points.

B: Z. Johnson 17 points.

Bloomfield 43,

North Rose-Wolcott 29

B: Isaac McClelland 12 points; Cam Smith 10.

NR-W: Nick Gilbert 8 points; Brendon Reed 7 points; Nolan Sear 7 points.

Steuben County

Jasper-Troupsburg 63,

Addison 60

Section V boys basketball scores for Wednesday, December 22

Rochester City Athletic Conference

Division 1

Edison 71,

Leadership Academy 58

E: Tyler Bethea 14 points; Davijon Lipscomb 14 points, 5 steals; Mike Morgan 12 points, 8 rebounds; Marcqell Freeman 10 points.

LA: M. Kirkland 17 points, all in the second half; D. McKinney 13 points.

McQuaid 61,

Franklin 39

Rochester City Athletic Conference

Division 2

Northeast Douglass 62,

Early College 54

NED: Roberto Echevarria 18 points (varsity career-high), 4 rebounds, 4 steals, 4 assists; Chris James 15 points, 7 rebounds, 7 assists; Lorena Thomas 12 points, 5 rebounds. Panthers (2-3 overall).

EC: Jahan Ricketts 20 points; Quentin Majors-Brown 15 points.

Monroe 70,

School of the Arts 59

Wilson 78,

World of Inquiry 54

WOI: Jaedon Adams-Griffin 13 points; Christian Ortiz 11 points; Rodney Nunnally Jr. 10.

Monroe County division crossover

Victor 54,

Canandaigua 46

V: Nick Leonard 16 points; Phil Nwugwo 11 points; Cam Ryan 9 points.

C: Bryce Ceravolo 17 points, all after first quarter; Derek Andrews 10.

Private-Parochial division crossover

Eugenio Maria de Hostos Charter School 58,

Finney 38

Livingston County Division 1

Dansville 69,

Bath Haverling 55

D: Drew Morrow 28 points, 13 rebounds, 3 blocked shots; Jakob Smith 12 points, 9 rebounds, 4 assists; Collin Gray 10 points, 6 rebounds; Dawson Wadsworth 9 points, 3 assists, 2 steals.

BH: AJ Brotz 22 points; Keefer Calkins 15 points; DJ Smith 14 points.

Livingston County Division 3

Pavilion 40,

Keshequa 34

K: Bryan Flanagan 17 points, 10 rebounds, 5 blocks; Reese Powers 13 points, 7 assists. Keshequa (0-7).

Livingston County division crossover

Caledonia-Mumford 97,

Mount Morris 53

Cal-Mum: Scott Essig 26 points, 5 rebounds; Kyle Wade 23 points, 11 rebounds, 8 assists, 6 steals; Alex Carnes 17 points, 5 rebounds; Evan Raniewicz 12 points, 4 rebounds, 5 assists; Nate Doll 9 points, 10 rebounds, 3 steals.

MM: Stephen Somers 34 points, 23 in first half; Chase Young 9 points.

York 64,

Perry 39

Y: Joe Bauer 16 points (varsity career best); Jake Pangrazio 14. Golden Knights (3-2 overall) outscored Perry 24-8 in first quarter.

P: Jackson Fanaro 12 points (4 3-pointers; Bryce Tallman 11 points; Matthew Givens 11 points.

LeRoy 54,

Geneseo 26

L: Mitchell Hockey 20 points, 2 steals; Merritt Holly Jr. 20 points, 13 rebounds; Finn Shelby 8 points, 11 rebounds, 3 blocked shots.

Finger Lakes West

Dundee/Bradford 60,

Red Jacket 49

RJ: Red Jacket 1-3 after loss; Daltyn Hanline 16 points; Parker Moore 10 points.

Pembroke Tournament Final

Pembroke 54,

Akron 28

P: Cayden Pfalzer 24 points, tournament MVP; Tyson Totten 15 points; Avery Ferreira 12 points, Jon Suro 7 assists, 7 rebounds. Limited Akron to seven points in the second half; Suro and Totten also named to all-tournament.

Non league

Aquinas 69,

Buffalo St. Joseph's 65

Allegany 44,

Wellsville 42

Andover/Whitesville 55,

Hammondsport 43

Section V boys basketball scores for Tuesday, December 21

Monroe County division crossover

Pittsford Mendon 78,

Batavia 50

PM: Jackson Green 21 points, 2 3-pointers; Kidder Lindley 20 points, 1 3-pointer; Caleb Lewis 16 points.

B: Ja'Vin McFollins 12 points; Carter McFollins 9 points.

Greece Olympia 57,

Brockport 54

GOly: Jahod Faison 16 points, 4 steals; Anthony Starks 15 points, 10 rebounds; Bryce Long 15 points, 7 rebounds; Landen Evans 7 points, 5 assists, 3 steals.

B: Francis Nwokonko 21 points; Peter Leicht 10.

Greece Athena 68,

Honeoye Falls-Lima 42

GAth: Izaiah Stewart 17 points, 5 rebounds, 4 steals; James Reaves Jr. 11 points, 3 steals; Khorie Reaves 10 points, 2 steals; Frankie Oropeza 9 points.

HF-L: Ben Carson 16 points; JT Killenbec 9 points.

Pittsford Sutherland 72,

Greece Odyssey 15

Greece Arcadia 58,

Spencerport 49

GA: Michael Bolger 20 points; Gabe Taylor 19. Titans (5-1)

S: Bryon Streb 25 points; Justin Bryant 10 points. Rangers (2-4).

Wayne County

Gananda 65,

Red Creek 61

East Rochester 41,

North Rose-Wolcott 36

ER: Sam Turner 10; Matt Michalski 8.

NR-W: Nick Gilbert 13 points; Nolan Sears 11.

Sodus 47,

Clyde-Savannah 41

Lyons 74,

Marion 37

L: Jaylen Battle 23 points; JC Walker 18 points.

M: Mike Phillips 15 points.

Genesee Region Division 2

Wheatland-Chili 68,

Batavia Notre Dame 53

W-C: Wildcats (4-1) outscored Batavia Notre Dame 18-6 in the final 8:08. Leighton Williams 14 of 16 points in the second half, including three 3-pointers in the fourth quarter. Jahmere Cooper scored 9 of his 16 points in the fourth. Aaron Lund 15 of 17 points in the first half.

BND: Jimmy Fanara 16 points, 9 rebounds, 5 assists; Jordan Welker 14 points, 6 assists. Batavia Notre Dame (4-1).

Oakfield-Alabama 66,

Attica 45

O-A: Kam Cusmano 27 points, 10 rebounds, 2 steals, 2 blocked shots; Kaden Cusmano 10 points, 10 rebounds, 4 assists, 3 steals, 3 blocked shots; Gaige Armbrewster 5 rebounds, 6 assists, 2 steals. Hornets (4-0).

A: Cole Harding 14 points. Blue Devils (2-4).

Genesee Region division crossover

Alexander 55,

Kendall 47

Elba 63,

Lyndonville 37

Finger Lakes East

Palmyra-Macedon 54,

Wayne 50 (overtime)

Pal-Mac: Red Raiders trailed by seven points in the fourth quarter. Paul Goodness (28 points) converted a four-point play and then made another 3-pointer to send the game into overtime. Quinn Nolan 16 points, Noah Brooks 7 of 9 points in second half.

W: Mason Blankenberg 19 points, PJ Ostrowski 12 points.

Newark 75,

Penn Yan 52

N: Brayden Steve 28 points; Raeshawn Howard 16 points; Isaiah Camp 16 rebounds; senior point guard Gabriel Caraballo 10 assists, 0 turnovers.

PY: Tanyon Dunning 13 points; Oliver Connelly 12 points.

Mynderse 42,

Marcus Whitman 37

M: Jayden Key 14 points; Troy Kabat 10 points, 7 rebounds; Mike Bogart 9 points, 10 rebounds. Blue Devils 3 of 4 free-throws after Wildcats missed a shot that could have tied the score in the fourth quarter.

MW: Nolan Lee 13 points; Connor Tomion 12 points.

Finger Lakes West

Harley Allendale Columbia 84,

Naples 49

HAC: Wolves win fifth consecutive game; Max Yamil Cabezudo-Brown 21 points, 8 rebounds, 4 assists; Carter Reid 19 points, 2 steals; Theo Colosimo 10 points, 3 assists. Wolves (5-1). Rafael Ferguson 8 points, 7 rebounds, 4 steals.

N: Big Green (1-5).

Romulus 65,

South Seneca 50

R: Henry Morse 27 points, Zach Butler 14; Mike Kaufman 10 points.

SS: Ken Halsey 13 points, 3 3-pointers; Ethan Laverack 13 points.

Non league

Avon 67,

Rochester Prep 45

A: Zach Colvin 15 points, 8 rebounds; Michael Rowland 12 points; Jack Browne 10 points; Andrew Rowland 8 points, 5 rebounds, 5 assists.

RP: Jami Walker 17 points, Tajmir Mullins 14 points.

Eugenio Maria de Hostos Charter School 49,

Campbell-Savona 46

Avoca/Prattsburgh 112,

Fillmore 74,

Akron Christmas Tournament Day one

Pembroke 57,

Alden (Section VI) 48

P: Cayden Pfalzer 25 points; Tyson Totten 16 points; Jon Suro 10 points; Dragons (4-1) allowed eight points each in the first and third quarters.

Section V boys basketball scores for Monday, December 20

Livingston County Division 1

Hornell 71,

Livonia 59

H: Red Raiders made 10 of 11 free-throws in the fourth quarter; Gennaro Picco game-high 25 points, including 10 of 10 free-throws. Red Raiders (2-4 overall, 1-1 division)

L: Chris Coyle 18 points; Justin Skelly 15 points, 13 rebounds; Evan Swan 15 points, 6 rebounds; Bulldogs (2-3, 1-1).

Livingston County division crossover

LeRoy 64,

Caledonia-Mumford 57

L: Merritt Holly 24 points, 11 rebounds; Finn Shelby 14 points, 12 rebounds, 2 blocked shots; John Panepento 13 points, 4 assists, 1 steal; Mitch Hockey 9 points, 4 assists, 5 steals; Maverick McKenzie 7 assists. Oatkan Knights (4-1).

Cal-Mum: Raiders (4-1).

Private-Parochial division crossover

Rochester Academy Charter School 89,

Finney 46

RACS: Kam McDonald 15 points, 5 assists; Deonte Major 14 points, 4 3-pointers, 5 assists; Perry Washington 12 points, 3 3 pointers; Joe Aiken 12 points.

Genesee Region Division 1

Byron-Bergen 56,

Holley 40

Non-league

McQuaid 66,

Aquinas 63

Corning (Section IV) 69,

Bath Haverling 36

C: Isaiah Henderson 19 points; Hawks took and remained in control after outscoring Rams 21-9 in first quarter.

BH: Keefer Calkins 7 points, 6 rebounds; 9 players scored; Rams (2-4).

Addison 52,

Keshequa 48

A: Knights (1-3)

K: Bryan Flanagan 22 points, 10 rebounds, 3 blocked shots; Cassius Chestnut 17 points, 10 rebounds, 7 blocked shots; Keshequa (0-6).

Mount Morris 61,

Arkport-Canaseraga 30

MM: Stephen Somers 19 points, first 7 of the game, played 2 1/2 quarters. 6 rebounds; Ben Bacon 10 points 7 assists; Payton Bownds 9 points, 9 rebounds; Matt Hartigan 7 points, 2 blocked shots.

Allegany County Division 2

Scio/Friendship 54,

Hinsdale 13

Section V boys basketball scores for Saturday, December 18

Private-Parochial

Rochester Academy Charter School 74,

Rochester Prep 52

Non league

Vertus 58,

School of the Arts 55

Allegany County

Scio/Friendship 51,

Hinsdale 17

Section V boys basketball scores for Friday, December 17

Rochester City Athletic Conference

East High 109,

Wilson 52

World of Inquiry 63,

Northeast Douglass 51

WOI: Keyon Concepcion 23 points; Rodney Nunnally Jr. 14 points, 4 assists; Jaedon Adams-Griffin 10 points, 7 rebounds, 2 steals; Griffins (2-3).

Monroe 98,

Franklin 91

Monroe County

Pittsford Mendon 69,

Pittsford Sutherland 57

PM: Jackson Green 22 points; Caleb Lewis 22 points; each made one 3-pointer; Vikings 4-0 after "rivalry" game.

PS: Brendan Quinn 13 points; Tyler Mullin 12 for the Knights (3-1). Rematch Feb. 12, Rainbow Classic at University of Rochester.

Irondequoit 50,

Webster Thomas 46

I: Ryan Heath 18, Xavier Gissendanner 17; Eagles (2-1).

WT: Andrew Quinn 18; Titans (1-2).

Greece Arcadia 61,

Batavia 58

GArc: Gabe Taylor 28 points; Latrell Rowe 12; Dana Bolger 9; Titans (4-1).

B: Sawyer Siverling 26; Carter McFollins 18; Tanner Mountain 9; Blue Devils (1-2).

Churchville-Chili 74,

Spencerport 45

Brighton 59,

Gates Chili 54

B: Eli DeSandis 18 points; Reggie Smith 13 points; Quinn O'Brien 11 points.

GC: Cameron Brown 18 points with 3 3-pointers; Ryan Santiago 9 points, also 3 3-pointers.

Greece Athena 67,

Brockport 65

GAth: Izaiah Stewart 21 points; James Reaves Jr. 13; Jahon Jones 10

B: Pete Leicht 17; Francis Nwokonko 14; Bryce Tyndell 11; Justin Sillen 10

Greece Olympia 59,

Honeoye Falls-Lima 42

GO: Anthony Starks 21 points, 15 rebounds; Bryce Long 16 points, 9 rebounds; Jahod Faison 12 points, 4 steals; Ricky Hill 8 points, 6 steals; Spartans (3-2).

HF-L: Nolan Smith 21 points; Cougars (1-3).

Eastridge 88,

Greece Odyssey 39

E: Lancers improve to 4-0, with wins over Monroe, Leadership Academy, Greece Olympia and the Leopards.

GOdy: Maron McDonald 23 points.

Webster Schroeder 39,

Hilton 37

Fairport 59,

Penfield 38

Victor 70,

Rush-Henrietta 37

Private-Parochial

Northstar Christian 83,

Finney 51

Finger Lakes

Bloomfield 58,

Red Jacket 57

B: Cam Smith 23 points; Isaac McClelland 11; Cooper Wille 10 points; Xaviar Williams 10 points; Bombers (1-4).

RJ: Mason Pollett 13 points; Aiden Reed 11; Daltyn Hanline 10; Parker Moore 10; Red Jacket (1-2).

Penn Yan 60,

Marcus Whitman 48

PY: Tanyon Dunning 13; Oliver Connelly 13; Carter Earl 12; Brigham Hansen 12.

MW: Nolan Lee 14; Connor Tomion 14; Brody Royston 11.

Wayne 71,

Waterloo 44

Way: Mason Blankenburg 19 points; Jake Johnson 14 points; Paul Ostrowski 12 points; Eagles (4-1).

Water: Nolan Slywka 17 points; Devin Mulvey-Salerno 13.

Naples 56,

South Seneca 26

N: "Senior Night", senior tri-captains Jackson Brahm, Ryan Lester and Max Ryan 37 points, 16 rebounds, 10 assists, 6 steals combined.

SS: Ethan Laverack 13 points, 5 assists.

Dundee-Bradford 86,

Honeoye 52

D-B: Camden Rosemier 26 points; Logan Salvatore 21.

H: Charlie Farrell 15 points; Owen Baader 13.

Wayne County

East Rochester 49,

Sodus 43

Genesee Region

Batavia Notre Dame 77,

Byron-Bergen 65

BND: Scored 48 points in the second half; Team made 12 3-pointers, 6 by Ryan Fitzpatrick, 4 in the second half, 26 points total; Jordan Welker 23 points, including 4 3-pointers, 6 assists; Cody Henry 8 points, 10 rebounds; Next play at Wheatland-Chili on Dec. 21.

B-B: Cordon Zimmerman 18 points; Braedyn Chambry 15.

Pembroke 80,

Alexander 74

P: Tyson Totten 26 points; Cayden Pfalzer 21 points, 7 rebounds; Jon Suro 19 points; Aver Ferreira 9 points; Dragons (3-1).

A: Nick Kramer 29 points; Clayton Bezon 14 poitns; Dylan Pohl 11 points; Trojans (3-2).

Wheatland-Chili 54,

Elba 47

W-C: Aaron Lund 21 points, 12 in fourth quarter; Brendan Moore 17 points.

E: Connor Scott 25 points; Zach Marcelli 13 points.

Holley 56,

Kendall 50

Livingston County

Perry 62,

Keshequa 44

P: Junior guard Mathew Givens 31 points; Bryce Tallman 14, Braeden Wolfanger 10

K: Cassius Chestnut 17 points, 10 rebounds, 5 blocks; Bryan Flanagan 10 points, 10 rebounds, 4 blocks.

York 90,

Mount Morris 59

Y: Maddox Timothy Greg Jaroszwek career high 13 points; Jake Pangrazio 15; Golden Knights (2-2, 1-0 Division 3).

M: Stephen Somers 21 points; Payton Bownds 9 points.

LeRoy 66,

Warsaw 52

L: Merritt Holly 41 points (career-high), 14 rebounds; Finn Shelby 14 points, 12 rebounds; Mitch Hockey 9 points; Oatkan Knights (3-1) face Caledonia-Mumford 7 p.m. December 20 at LeRoy.

Bath Haverling 59,

Wayland-Cohocton 52

BH: AJ Brotz 20 points, 5 rebounds; DJ Smith 18 points, 4 rebounds, 4 steals, 3 assists; Keefer Calkins 14 points, 3 steals, 3 assists; Rams (2-3) made 11 of 17 free-throws in fourth quarter.

Way-Co: Brogan Cotter 14 points; Darnell LaPlant 12 points; Collin Mehlenbacher 9 points; Eagles (2-5).

Geneseo 40,

Avon 37

Non league

McQuaid 69,

Buffalo St. Joseph's 66

Livonia 60,

School of the Arts 44

L: Chris Coyle 22 points, 12 in first half, 11 rebounds, 6 assists; Justin Skelly 10 points, 8 rebounds; Jack Kearney 9 points, 5 rebounds; Bulldogs (2-2) led 27-12 at halftime.

SOTA: Sam Howland 15 points; Silverhawks (2-3).

Romulus 67,

Marion 33

R: Ben Jessop 23 points; Henry Morse 16 points; Mike Kaufman 10 points.

M: Mike Phillips 8 points; Liam Phelps 7.

Steuben County

Jasper-Troupsburg 62,

Hammondsport 31

Canisteo-Greenwood 53,

Campbell-Savona 37

C-G: Canisteo-Greenwood improves to 4-2.

C-S: Kaden Bolt 15 points, 3 assists, 5 rebounds, 4 steals; Panthers (2-4).

Allegany County

Bolivar-Richburg 60,

Genesee Valley 32

Section V boys basketball scores for Thursday, December 16

Finger Lakes

Harley Allendale Columbia 77,

Midlakes 45

HAC: Max Yamile-Cabzudo Brown 23 points, 10 assists, 12 rebounds, 3 steals, 1 blocked shot; Rafael Ferguson 12 points, 14 rebounds, 3 steals; Theo Colosimo 11 points, 8 rebounds 7 assists, 1 steal.

M: Hunter Black 13 points.

Livingston County

Caledonia-Mumford 85,

Pavilion 40

Cal-Mum: Evan Raniewicz 20 points, 4 steals; Kyle Wade 16 points, 11 rebounds, 5 assists, 3 steals, 3 blocks; Scott Essig 16 points, 7 rebounds; Alex Carnes 11 points 6 rebounds; 9 Raiders scored; Raiders (4-0).

P: Zach Tillotson 17 points; Golden Gophers (0-6).

Section V boys basketball scores for Wednesday, December 15

Rochester City Athletic Conference

Edison 63,

Franklin 44

E: Davijon Lipscomb 16 points; Tyler Bethea 8 points,13 rebounds, 3 steals, 2 blocks; Edmari Binion 9 points, 10 rebounds 4 steals, 3 blocks.

F: Sha'mere Freeman 23 points.

Monroe County

Greece Athena 74,

Batavia 69 (2OT)

G: James Reeves Jr. 27 points; Izaiah Stewart 17 points.

B: Javin McFollins 18 points, game-tying 3-pointer end of regulation; Carter McFollins 18 points.

Canandaigua 62,

Greece Olympia 34

G: Jahod Faison 11 points, 6 rebounds; Ricky Hill 9 points, 2 steals; 2-2.

C: Derek Andrews 16 points, Bryce Ceravolo 13 points; 2-0.

Pittsford Mendon 81,

Honeoye Falls-Lima 59

P: Kidder Lindley 29 points, 5 3-pointers; Jackson Green 14 points.

H: James Killenbeck 18 points; Nolan Smith 17 points.

Genesee Region

Kendall 65,

Attica 61

K: Jacek Kwiatkowski 18 points, including 3 3-pointers, nine points with five consecutive made free throws in the fourth quarter; Zach Barrett 15 points, 3 assists; Braxton Zarpentine 7 points, 6 rebounds; Louie Conte 11 points, 6 rebounds.

A: Cole Harding 17 points; Simon Lamparelli 16.

Wheatland-Chili 53,

Byron-Bergen 41

W-C: Aaron Lund 16 points; Terrance Bayly-Henshaw 13 points; Brandon Moore 8 points.

B-B: Ryan Muscarella 16 points; Corden Zimmerman 9 points

Oakfield-Alabama 54,

Alexander 38

O: Kam Cusmano 16 points, 8 rebounds; Gaige Armbrewster, 16 points, 5 assists; Kaden Cusmano, 12 points, 15 rebounds, 5 assists, 4 steals, 5 blocks.

A: T. Woods, 10 points; B. Woods, 9 points.

Pembroke 84,

Holley 47

P: Limited Holley to 17 points in the second half; Cayden Pfalzer 28 points; Tyson Totten 23; Avery Ferreira 13; Alex Lamb 10 points; Jon Suro 8 assists;

H: Broek Ostrom 25 points; Erik Lang 9 points.

Livingston County

Avon 57,

York 51

A: Michael Rowland 15 points, 7 rebounds; Andrew Rowland 12 points, 10 assists, 6 rebounds; Hudson Volpe 12 points, 6 rebounds; Josh Harter 8 points.

Y: Maddox Timothy 16 points; Jake Pangrazio 9 points.

Non league

Batavia Notre Dame 87,

Barker 67

BND: Jimmy Fanara 34 points, 5 rebounds; Jordan Welker 15 points, 11 assists; Cody Henry 14 points, 10 rebounds; reserve Cam King 2 points, 5 rebounds, 2 steals final 2:30 of first half, 4 points total.

Section V boys basketball scores for Tuesday, December 14

Monroe County

Spencerport 54,

Greece Odyssey 34

S: Justin Bryant 17 points; Bryon Streb 17 points.

G: Ma'Ron McDonald 13 points.

Finger Lakes

Wayne 64,

Newark 37

W: Mason Blankenberg 21 points; Alec Gilbert 13 points.

Harley-Allendale-Columbia 70,

Dundee 59

H: Theo Colosimo: 17pts, 8 rebounds; Max Yamil Cabezudo-Brown: 13 points 13 rebs; Ryan Curwin 12 points; Rafael Ferguson 11 points, 9 rebounds.

D: Quinn Hartman: 10 points; Carter Reid: 7 points.

Penn Yan 69,

Waterloo 45

W: Devin Mulvey-Salerno 13 points.

P: Griffen Emerson 17; Oliver Connelly 16; Tanyon Dunning 14.

Non-league

Northstar Christian 83,

Livonia 58

N: Ryan Garwood 24 points, 4 3-pointers; A. Eshner 15 points.

L: Evan Swan 15 points, 11 rebounds; Chris Coyle 11 points; Justin Skelly 10 points, Connor Feehan 10 points.

Section V boys basketball scores for Monday, December 13

Non-league

Greece Olympia 52,

World of Inquiry 45

G: Landen Evans 14 points, 4 assists; Jahod Faison 13 points, 4 steals; Ricky Hill 11 points, 3 steals; Anthony Starks 8 points, 12 rebounds; Bryce Long 6 points, 9 rebounds; 2-1.

W: Jaedon Adams-Griffin 12 points, 10 rebounds, 3 steals; Rodney Nunnally Jr. 8 points.

School of the Arts 59,

Midlakes 51

S: Keshaun Chatman 19 points, 6 rebounds, 4 steals; Fred Bryant 10 points, 7 rebounds; Tyree Moore 10 points, 7 rebounds; 2-2.

M: Kyle Kumkey 17 points.

Edison 81,

The Patrick School 71

E: Edmari Binion 16 points; Mike Morgan 12 points; Divine Thomas 10; Brandon Latson 10.

P: Delanoy 35 points; Best 14 points; Dixie 6 points, 7 rebounds.

Wayne County

Lyons 92,

North Rose-Wolcott 41

Lyons: Jaiden Battle 23, JC Walker 18.

NRW: Isaiah Richardson 7, Evan Scarbough 7.

Genesee County

Oakfield-Alabama 74,

Pembroke 46

Pembroke: Gaige Armbrester 19 points, 7 rebounds, 5 assists, 2 blocks; Kam Cusmano 18 points, 7 rebounds; Kaden Cusmano 10 rebounds, 7 assists, 2 blocks.

Pembroke: Cayden Pfalzer 19 points; Tyson Totten 14 points, Jon Suro 6 assists.

Attica 58,

Holley 45

A: Cole Harding 16 points, 17 rebounds, 3 blocks.

Section V boys basketball scores for Saturday, December 11

Non-league

Union-Endicott 59,

Palmyra-Macedon 47

U: Lang 16; Lindsay 12.

P: Goodness 28 points (19 in first half); Nolan 5 points.

Rotary Tournament

Final

Dansville 68,

Campbell-Savona 54

D: Tyler Harris: Dawson Wadsworth 13; Collin Gray 15; Drew Morrow 22 points, 13 rebounds

Jakob Smith 15 points, 14 rebounds, 4 assists

Campbell Savona: Cochran 24; Bott 13 pts; Ribble 10.

Tournament all-stars: MVP Drew Morrow (Dansville); Jakob Smith (Dansville); Kade Cochron (Campbell Savona); Ethan Ribble (Campbell Savona); Brogan Cotter (Wayland-Cohocton); Ethan Bennett (Geneseo).

Section V boys basketball scores for Friday, December 10

Monroe County

Webster Thomas 77,

Gates Chili 48

W: Jackson Kulik 27 points; Andrew Quinn 20 points; Shawn Mason 17 points; Eli Adams 10 points.

G: Cameron Brown 19 points.

Eastridge 83,

Greece Olympia 67

E: Caquan Walker 19 points; Cordell Young 25 points; Emmanuel Leftenant 18 points.

G: Landon Evans 14 points; Jahed Faison 20 points; Ricky Hill, Bryce Long 11 points each.

Brighton 64,

Churchville-Chili 56

B: Reggie Smith Jr. 16 points; Andrew Falter 12 points; Matt Howe 11 points.

C: Jason Gibbs 28 points.

Non-league

Roy-Hart 71,

Notre Dame Batavia 44

N: Jordan Welker 18 points, 11 assists, 5 steals; Jimmy Fanara 18 points, 8 rebounds; Cody Henry 8 points, 13 rebounds.

N: Vincent Buscarino 18 points; Aiden Petrie 12 points.

Livingston County

Haverling 71,

Warsaw 40

H: Keefer Calkins 29 points, 6 rebounds, 3 steals, 4 assists; AJ Brotz 14 points, 2 steals.

W: Patrick Glover 11 points.

Livonia 55,

LeRoy 52

Li: Chris Coyle 31 points, 6 rebounds.

Le: Merritt Holly 27 points, 13 rebounds; Mitch Hockey 13 points.

Wayne County

Marion 45,

North Rose-Wolcott 37

M: Kogan Evans 16 points; Liam Phelps 9 points.

N: Brendon Reed 13 points; Evan Scarborough 9 points.

Finger Lakes

Marcus Whitman 66,

Waterloo 54

M: Connor Tomion 19 points; Nolan Lee 15 points; Brody Royston 13 points, 3 3-pointers.

W: Nolan Slywka 27 points, 4 3-pointers; Devin Mulvey-Salerno 8 points.

Wayne 75,

Geneva 35

W: Mason Blankenberg 24 points; Nate Coleman 15 points; Sean Nellis 10 points.

G: Rodriguez 12 points; Townsend 8 points.

Dundee-Bradford 62,

Midlakes 59

M: Ricky Wright 16 points; Mike DeHond 13 points; Jared Brownell 12 points

D: Logan Salvatore 29 points, 10-18 FTs; Nick Slavick 10 points.

Section V boys basketball scores for Thursday, December 9

Monroe County

Batavia 67,

Honeoye Falls-Lima 58

B: Carter McFollins 19 points; Tanner Mountain 18 points.

H: JT Kilenbec 25 points; Ben Carson 14 points.

Finger Lakes

Midlakes 53,

Bloomfield 51

B: Issac McClelland 18 points; Cameron Smith 13 points; Calvin Roger 11 points.

M: Owen Guest 21 points, 2 steals; Kyle Kumkey 14 points, 5 rebounds, 3 steals.

Red Jacket 62,

Naples 25

R: Daltyn Hanline 13 points; Kyle Damore 12 points; Jaymon Pysnack 8 points; Mason Pollot 8 points, 13 rebounds.

Harley-Allendale-Columbia 72

South Seneca 30

H: Theo Colosimo 9 points; Max Brown 14 points, 10 rebounds.

S: Eli Cornish 9 points.

Genesee County

Pembroke 70,

Kendall 44

P: Tyson Totten 15 points, 5 steals; Cayden Pfalzer 15 points, 5 rebounds; Alex Lamb 14 points; Jon Suro 11 points, 7 assists.

K: Zach Barrett 16 points; Jacek Kwiatkowski 12 points.

Oakfield-Alabama 73,

Holley 36

O: Kam Cusmano 22 points; Kaden Cusmano 11 points, 6 rebounds, 5 assists; Gaige Armbrewster 8 points, 5 assists, 3 steals.

H: Ostram 18 points; Tettle 10 points.

Section V boys basketball scores for Wednesday, December 8

Monroe County

Brighton 76,

Greece Odyssey 29

B: Reggie Smith Jr. 15 points; Matt Howe 13 points.

G: Malcolm McDonald 16 points.

Livingston County

Avon 68,

Keshequa 20

A: Michael Rowland 12 points, 7 rebounds; Hudson Volpe 12 points, 7 rebounds; Jack Browne 10 points, 5 rebounds.

K: Cassius Chestnut 11 points, 6 rebounds and 3 blocks; Reese Powers had 5 points, 3 rebounds; Tyler Mallaber 2 points, 5 rebounds; 0-3.

Steuben County

Hammondsport 47,

Arkport-Canaseraga 42

A: Michael Gilbert 23 points.

H: Liam Kressly 15 points; Cooper Watson 13 points; Scored 22 points off turnovers.

Non-league

Penn Yan 61,

World of Inquiry 58 (OT)

P: Griffin Emerson 17 points; Carter Earl 15 points; Brigham Hansen 14 points; Oliver Connelly 10 points; 3-0.

W: Nunnally 22; 0-3.

Section V boys basketball scores for Tuesday, December 7

Rochester-City

Early College 55,

Wilson 52

E: Jamari Williams 12 points, 10 rebounds; Jahan Richetts 18 points; Myqyng Arline 10 points; Jamezs Brown 11 points.

W: DaSaih White 13 points.

School of the Arts 57,

Northeast Douglass 54

S: Keshaun Chatman 22 points, 6 rebounds, 3 blocks, made 2 free throws with 10 seconds remaining; Aness Jeff block sealed victory; Tyree Moore 12 points; 1-1.

N: Chris James 20 points; Chrishton Wester 13 points; Loren Thomas 11 points.

Non-league

Marcus Whitman 60,

Livonia 51

M: Connor Tomion 21 points, 5 assists, 7 rebounds; Nolan Lee 18 points, 3 3-pointers

L: Chris Coyle 13 points; Justin Skelly 13 points.

Batavia Notre Dame 92,

South Seneca 33

B: Henry 15 points; Fanara 15 points; Fitzpatrick 14 points.

S: Sherry 10 points; Siurano 9 points.

Waterloo 71,

Addison 45

W: Devin Mulvey-Salerno 22 points, Jordan Kraft 13 points.

A: Brady Whettcraft 15 points, Alberto Miranda 10 points.

Honeoye Falls-Lima 64,

Geneva 57

H: Nolan Smith 19 points and 13 rebounds,; JT Killenbec 15 points and 7 assists; Carson Joint 14 points, 4 3-pointers.

G: Devin Thomas 18 points, Ethan Townsend 18, 6 3-pointers; Brian Whitley 16 points.

Wayne County

Red Creek 57,

North Rose-Wolcott 37

R: Tyler Cooper 23 points; Jace Brown 16 points.

N: Brendan Reed 14; Nick Gilbert 10.

Lyons 91,

Williamson 41

W: Matthew DeFisher 11 points; Troy Ingham 10 points.

Finger Lakes West

Dundee-Bradford 66,

Bloomfield 52

D: Camden Rosemier 23 points; Nick Slavick 16 points.

B: Cam Smith 17 points; Isac McClelland 10 points; Shen Gossage 9 points.

Harley-Allendale-Columbia 67,

Romulus 56

H: Max Yamil Cabezudo-Brown 19 points, 5 3-pointers, 7 assists, 8 rebounds; Ryan Curwin 19 points, 5 steals; Rafeal Ferguson 14 points.

R: Franklin 12 points; Kaufman 11 points.

Honeoye 62,

Naples 58

H: Charlie Farrell 27 points; Owen Reynolds 12 points.

N: Dylan Bray 30 points; Ryan Lester 23 points; Max Ryan 20 points.

Midlakes 55,

Red Jackets 54

M: Ricky Wright 19 points, 4 3-pointers, 5 rebounds; Mike DeHond 8 points; Jared Brownell 8 points, 5 rebounds; Kyle Kumkey 7 points, 4 rebounds.

R: Daltyn Hailine 19 points; Kyle DaMore 11 points; Mason Pollot 10 points.

Section V boys basketball scores for Monday, December 6

Non-league

Greece Olympia 57,

Rochester Prep 41

G: Anthony Starks 18 points; Jahod Faison 16 points; Landen Evans and Ricky Hill 9 points each; Bryce Long 5 points.

R: Jami Walker 20 points

Kendall 56,

Barker 46

K: Devin Edick 12 points, 5 rebounds, 6 assists; Zach Barrett 12 points, 6 rebounds, 6 steals; Jacek Kwiatkowski 15 points, 4 rebounds; Jeffrey Pratt 7 points, 8 rebounds; Braxton Zarpentine 7 points, 6 rebounds, 1-0.

B: Brad Cantrell 20 points, Luey Castro 11 points, Aidan Voss 8 points; 0-1.

Penn Yan 52,

Haverling 38

P: Brigham Hansen 20 points; Oliver Connelly 8 points.

H: AJ Brotz 9 points; DJ Smith 7 points.

Genesee County

Wheatland-Chili 67,

Lyndonville 32

W: Leighton Williams 13 points; Aaron Lund 24 points.

L: Roman Heinsler 10 points; Noah Poler 9 points.

Livingston County

Dansville 67,

Letchworth 39

D: Tyler Harris 12 points; Dawson Wadsworth 9 points, 4 rebounds, 6 assists; Reid Martin 8 points; Collin Gray 14 points; Drew Morrow 14 points, 13 rebounds; Jakob Smith: 8 points, 8 rebounds; 1-2.

L: Hanson 14 points; Eustace 5 points; Mertsock 5 points.

Section V boys basketball scores for Friday, December 3

Monroe County

Spencerport 63, Brockport 42

S: Rangers made 12 3-pointers; Justin Bryant 27 points, 20 in the second half; Jason Marchinin 10 points.

B: Francis Nwokonko 8 points; Bryce Tydnall 8 points.

Non-league

Eastridge 87,

Monroe 61

M: D. Jones 14 points; J. Shears 16 points; F. Gray 14 points.

E: Emmanuel Leftenant 17 points; Caquan Wester 20 points.

Edison 81,

Greece Athena 67

E: Marcqell Freeman 18 points, 6 assists, 4 steals; Brandon Latson 14 points; Daveijon Lipscomb 11 points; Mike Morgan 13 points; Edmari Binion 15 rebounds.

G: Stewart 17 points; K. Reaves 15 points.

LeRoy 58,

School of the Arts 48

L: Merritt Holly 28 points, 18 in the first half, 15 rebounds; Mitch Hockey 14 points; John Panepento 14 points.

Penn Yan 74,

Midlakes 52

M: Mike DeHond 12 points, 4 3-pointers; Ricky Wright 12 points 3 3-pointers; Jared Brownell 12 points; Dylan Mattoon 9 points.

P: Brigham Hansen 29 points, 3 3-pointers; Griffin Emerson 18 points; Tanyon Dunning 9 points.

Avon 50,

Wheatland-Chili 44

A: Dylan Smith 10 points, 10 rebounds; Jack Browne 10 points, 5 rebounds; Michael Rowland 10 points, 5 rebounds.

W: Terrance Bayly-Henshaw 14 points; Aaron Lund 10 points.

Letchworth 67,

Attica 59

A: Simon Lamparelli 18 points, 7 assists.

L: Austin Shearing 16 points.

Section V boys basketball scores for Thursday, December 2

Non-league

Mynderse 56,

Bloomfield 50

B: Cameron Smith 24 points; Xavier Williams 9 points, 7 rebounds; Issac McClelland 9 points, 8 rebounds.

Livingston County

York 54,

Haverling 47

Y: Tyler Brady 21 points; Maddox Timothy 14 points; Jake Pangrazio 9 points.

H: DJ Smith 14 points; Keefer Calkins 13 points; AJ Brotz 8 points.

Caledonia-Mumford 74,

Dansville 69

C: Scott Essig 24 points; Kyle Wade 19 points, 14 rebounds, 6 assists; Evan Raniewicz 17 points, 6 rebounds; 1-0.

D: Drew Morrow 26 points, 12 rebounds; Collin Gray 20 points; Dawson Wadsworth 18 points, 4 3-pointers, 6 assists; 0-2.

Wayland-Cohocton 57,

Keshequa 35

K: Cassius Chestnut 14 points; Bryan Flanagan 7 points, 0-1.

Finger Lakes

Newark 75,

Waterloo 38

N: Brayden Steve 23 points; Gabriel Carabello 10 points, 6 rebounds, 7 assists; Raeshawn Howard 13 points, 8 rebounds.

W: Devin Mulvey-Salerno 9 points.

Geneva 48,

Wellsville 47

G: Manny Townsend 12 points, 5 rebounds; Ethan Townsend 11 points, 3 3-pointers; Devin Thomas 9 points, 9 rebounds; Brian Whitley 4 points, 7 rebounds, 4 blocks.

W: Had three chances to win it in the final seconds but came up short.

Section V boys basketball scores for Wednesday, December 1

Non-league

Wayne 71,

Rochester Prep 38

W: Mason Blankenberg 22 points; PJ Ostrowski 14 points; Alec Gilbert 10 points; 1-0.

Section V boys basketball scores for Tuesday, November 30

Livingston County

Avon 59

Dansville 56

A: Drained two free throws with 2 seconds left to extend lead; Jack Browne 14 points; Zach Colvin 14 points; Josh Harter 9 points.

D: Missed potential game-winning putback layup in final seconds; Tyler Harris 15 points, 5 3-pointers, 5 rebounds, 4 rebounds; Dawson Wadsworth 12 points, 4 rebounds; Colling Gray 13 points.

Non-league

Campbell-Savana 57

South Seneca 38

A: Devon Siurano 11 points; Ethan Laverack 8 points; Jack Sherry 7 points.

C: Kaden Bott 17 points; Cain Simpson 12 points; Kaden Cochran 11 points.

Section V boys basketball scores for Monday, November 29

Nonleague

Romulus 62, Hammondsport 32

R: Ben Jessop 20 points; Henry Morse 18 points; Zach Butler 13 points.

H: Liam Kressly 14 points; Preston McConnell 5 points.

This article originally appeared on Rochester Democrat and Chronicle: Section V boys basketball scores for the 2021-2022 season

Our goal is to create a safe and engaging place for users to connect over interests and passions. In order to improve our community experience, we are temporarily suspending article commenting