Section 9 high school scores for December 3

·6 min read

High school football

All-Section 9 teams

Coach of the year: Kevin Gallagher, Minisink Valley

Player of the year: Brett Fuller, Port Jervis

Class AA: Newburgh - Dylan Iorlano; Aidan Harrison; Emanuel Williams; Eric Duncan; Sam Okeyo; Monroe-Woodbury - Michael Zrelak; Jayden Coulanges; Romeo Warren; Michael Scancarello; Conor Fitzgibbon; Middletown - Stephan Monchery; Jaden Farrell; Josh Soter; Warwick - Jake Durie; Justin Hurd; Kingston - Dylan Noble

Back of the year: Deondre Johnson, Newburgh

Lineman of the year: Fabian Rhoden, Newburgh

Coach of the year: Bill Bianco, Newburgh

Class A: Minisink Valley - Kai Colon; Tyler Mackie; Andrew Flip; Mike Altomer; Dylan Bruetsch; Cornwall - Orlando Carthens; Tommy Faller; Jake Ward; Derek Marrero; Pat Murphy; Wallkill - Mat Shea; Ty Crowley; Jack Rauschenbach; Eric Blackshear; Goshen - Michael Flores; Dom Siracusa; Beacon - Tyler Haydt; Jason Komisar; Washingtonville - Ryan Lombardi; Valley Central - Eli Bellinger; Roosevelt - Anthony Veach

Back of the year: Ethan Gallo, Minisink Valley

Lineman of the year: Jayden Lont, Cornwall

Coach of the year: Kevin Gallagher, Minisink Valley

Class B: Port Jervis - Calvin Crews; Jacob Balmos; Nick Cirulli; Geffen Cauthen; Red Hook - Gavin Cole; Ryan Koleman; Nick Benasutti; Daniel Wood; Marlboro - Samuel Lofaro; Kevin DeSantis; Collin Casey; Burke Catholic - Riley Williams; Chris Leahy; Bryan Giordano; New Paltz - Brady Saunders; Rondout Valley - Carter Cafiero; Liberty - Tim Dirie

Back of the year: Brett Fuller, Port Jervis

Lineman of the year: Trace Napoli, Marlboro

Coach of the year: Scott Ricketson, Red Hook

Class C: James I. O'Neill - Steven Craig; Hunter Prosperie; Marek Arbogast; Thomas Larkin; Highland - Aden Wiser, Osei Adoma; Chester - Nick Dicurcio

Back of the year: Kyle West, O'Neill

Lineman of the year: Jake Laura, Chester

Coach of the year: Dave Moskowitz, O'Neill

Eight man: Pawling - Malik Finnigen; Noah Holt; Alex Reda; Spackenkill - Jacob Gordon; Kevin Mullins; Sullivan West - Gavin Hauschild; Jacob Halloran; Pine Plains - Andrew Speedling; Sid Stracher; Ellenville - Casimiro Pomales Jr.; Walter Evans; Tri-Valley - Dylan Poley; Onteora - Griffin Alterio; Dover - Evan O'Connor; Roscoe - Alaniz Ruiz

Back of the year: Will McCarthy, Pawling

Lineman of the year: Chris Campenelli, Sullivan West

Coach of the year: Joshua Riley, Spackenkill

Chenango Forks 21, Schuylerville 0

New York State Class C finals

Christian Brothers Academy 32, Somers 31

New York State Class A finals

Boys basketball

Wallkill 47, Warwick 38

Wallkill: Kyle Krebs 17 points, five 3-pointers; Mat Shea 13 points; Jack Rauschenbach 6 points; Panthers pull away in third quarter 21-14

Warwick: Jacob Gonzalez 10 points; Neil Harrison 8 points; Jonah Mederos 7 points; Jue Holder 6 points

Kingston 68, Goshen 47

Kingston: nothing reported

Goshen: Jaidyn Rutling 13 points; Justin Hannibal 10 points

Saugerties tourney: 6:30 p.m.

Tourney: Roscoe vs. Deposit/Hancock, 5:30 p.m.

Tourney: Sullivan West at Walton, 5:30 p.m.

S.S. Seward at Burke Catholic, 6:30 p.m.

Beacon at Pine Bush, 6:45 p.m.

Tourney: Dover at Pawling, 7 p.m.

Eldred at Tri-Valley, ppd.

Marlboro at Lourdes, ppd.

Livingston Manor at O'Neill, ppd.

Cornwall at Middletown, ppd.

Washingtonville at Newburgh, ppd.

Girls basketball

Valley Central 39, Burke Catholic 11

(Corinne Feller tourney consolation)

Valley Central: Riley Schmidt 9 points, all-tourney team

Burke: Samantha Finlay all-tourney team

Middletown 35, Marlboro 33

(Corinne Feller tourney championship)

Middletown: Ashley MacCalla 13 points, tourney MVP; Alyze Skyers 13 points, all-tourney team

Marlboro: Gabby Murphy 15 points, all-tourney team; Ella Leduc all-tourney team

Seward 47, Highland 37

(Seward Invitational championship)

S.S. Seward (2-0): Shannon Sgombick 22 points, all-tourney team, MVP; Katie Mulhare 8 points, all-tourney team

Highland (1-1): Emma Thompson 15 points, all-tourney team; Addie McDowell 9 points, all-tourney team

Onteora 32, Port Jervis 27

(Seward Invitational consolation)

Onteora (1-1): Darrah Allison all-tourney team

Port Jervis (0-2): Penny Jones all-tourney team

Warwick at Wallkill, 6 p.m.

Millbrook 41, Roosevelt 34

Millbrook: Ella Wilson 16 points, 4 steals; Beth Bosan 10 points

Roosevelt: Yadi Smith 13 points; Nkira Awake 9 points

Eldred coach passes

Eldred: Newly promoted varsity coach Chris Gonzalez passed away suddenly on Thursday at age 45. He had coached the Eldred JV for the past three years, and volunteered with Eldred Little League.

Boys swimming

Washingtonville 94, Kingston 66

200-yard Medley Relay - 1. Washingtonville (Finnigan, Hitnariansingh, Briceno, Donlon) 1:57.49; 2. Kingston; 3. Washingtonville; 200 Freestyle - 1. Andrew Sammons (K) 1:58.76; 2. Luke Sanchez (W); 3. Ryan Godfrey (W); 200 Individual Medley - 1. Cooper Wright (W) 2:14.92; 2. Christopher Lekaj (K); 3. Henry Shannon (K); 50 Freestyle - 1. Adam Kellman (W) 23.12; 2. Jack Donlon (W); 3. Sebastian Powzaniuk (W); 1-meter Diving - 1. Jackson Vinarub (W) 261.00; 2. Tom Bertocchi (W); 100 Butterfly - 1. Adam Kellman (W) 56.75; 2. Andrew Sammons (K); 3. Luke Sanchez (W); 100 Freestyle - 1. Jack Donlon (WASH) 54.82; 2. Sebastian Powzaniuk (W); 3. Sam Schachter (K); 500 Freestyle - 1. Cooper Wright (W) 5:24.83; 2. Ryan Godfrey (W); 3. Mason Crowley (K); 200 Freestyle Relay - 1. Washingtonville (Kellman, Sanchez, Donlon, Wright) 1:38.47; 2. Kingston; 3. Washingtonville; 100 Backstroke - 1. Mark Lekaj (K) 1:12.52; 2. Sam Schachter (K); 100 Breaststroke - 1. Christopher Lekaj (K) 1:12.69; 2. Anthony Aviles (K); 400 Freestyle Relay - 1. Kingston (Sammons, Crowley, Schachter, Lekaj) 3:52.73

Records: Washingtonville 1-0 , Kingston 0-2

Indoor track and field

Newburgh in North Shore Invitational, at New York Armory, 5 p.m.

Warwick capital project passes

Warwick Valley: A capital project vote passed on Thursday, setting up a replacement of the all-weather track and field surface.

Shot put champ, Olympian passes away

F.D. Roosevelt: Graduate C.J. Hunter, 52, passed away Sunday in North Carolina. A shot putter, Hunter placed seventh at the 1996 Atlanta Olympics and won the 1999 World Championships, but withdrew from the 2000 Atlanta Olympics with a positive drug test. Hunter and his former wife, Marion Jones, were both implicated in the BALCO scandal. The couple divorced in 2001. Hunter still holds indoor and outdoor shot put records at Penn State University. He later coached collegiately at Colorado, North Carolina and North Carolina State.

Upcoming schedules

Saturday, December 4

Boys basketball

Hancock tournament: Roscoe vs. TBD

Haldane at Washingtonville, 11:30 a.m.

Liberty at Chester, 1 p.m.

Saugerties tournament: Consolation, 1:45 p.m.; championship, 5:15 p.m.

Girls basketball

Saugerties at Albany, 12:30 p.m.

High school wrestling

New Paltz, Washingtonville at Bethlehem tournament, 9 a.m.

Monroe-Woodbury at Long Beach tournament

Minisink Valley at Ballston Spa tournament

Goshen tournament, 9 a.m.

Newburgh at Columbia, 9:30 a.m.

Winter track and field

Roosevelt meet, 11 a.m.

Goshen meet, 11 a.m.

Millbrook meet, 11 a.m.

Monroe-Woodbury meet, 11 a.m.

Monticello meet, 11 a.m.

Tri-Valley meet, 11 a.m.

Wallkill meet, 11 a.m.

Washingtonville meet, 11 a.m.

This article originally appeared on Times Herald-Record: Section 9 high school scores for December 3

Our goal is to create a safe and engaging place for users to connect over interests and passions. In order to improve our community experience, we are temporarily suspending article commenting