Northeast Florida high school sports scores for Friday, January 28
BASKETBALL
Boys
Gateway Conference championship
Jackson 53, Paxon 28
PAXON (28): K. Jones 2, Garjah 8, B. Williams 2, D. Jones 1, Tyner 9, Yearby 2, Hatcher 4.
JACKSON (53): Brill 6, Morrow 2, Odom 8, Swift 13, Gaines 2, Bargeron 1, Myers 7, Payne 14.
3-pointers: Paxon 2 (Garjah, Tyner), Jackson 2 (Swift 2).
Paxon;7;8;11;2;--;28
Jackson;19;6;13;15;--;53
Records: Jackson 21-2, Paxon 20-3.
Beaches Chapel 55, First Coast Christian 50
Bolles 45, Bishop Kenny 39
Creekside 72, Menendez 38
Eagle's View 57, Parsons Christian 55
Episcopal 57, Bishop Snyder 43
Harvest Community 55, St. Johns Country Day 52
Matanzas 92, Westside 87 (OT)
Matanzas;13;23;17;20;19;--;92
Westside;20;20;12;21;14;--;87
North Florida Educational 67, West Nassau 53
Oakleaf 58, Bradford 49
Ocala Trinity Catholic 74, Columbia 51
Orange Park 69, Nease 52
NEASE (52): Endicott 3, Larson 12, Ryan 19, Bonilla 2, Guzie 8, Utter 4, Sullivan 4.
ORANGE PARK (69): Dickerson 6, Gallego 4, Faucett 9, Sabino 22, Falcon 3, Adams 4, Gabriel 21.
3-pointers: Nease 9 (Larson 4, Ryan 4, Endicott), Orange Park 5 (Dickerson 2, Falcon, Faucett, Sabino)
Nease;13;7;5;27;--;52
Orange Park;12;15;9;33;--;69
Records: Orange Park 18-4, Nease 16-6.
Palatka 56, Bartram Trail 33
Palatka;13;18;13;12;--;56
Bartram Trail;6;6;10;11;--;33
P.K. Yonge 56, University Christian 47
San Jose Prep 76, Fernandina Beach 45
Tallahassee Lincoln 36, Impact Christian 20
Union County 57, Baker County 53
Yulee 44, Baldwin 41
Yulee;11;11;10;12;--;44
Baldwin;7;10;12;12;--;41
Girls
Aucilla Christian 65, Eagle's View 26
Eagle's View;6;5;15;0;--;26
Aucilla Christian;19;20;18;8;--;65
Fort White 56, Cedar Key 17
Nease 75, Creekside 41
CREEKSIDE (41): Spivey 10, Kastor 8, Walters 11, Andres 5, Cade 7.
NEASE (75): C. Robinson 14, Sy. Gomes 35, Fifield 22, Sa. Gomes 4.
3-pointers: Creekside 4 (Walters 3, Cade), Nease 11 (Sy. Gomes 4, Fifield 4, C. Robinson 3).
Creekside;9;13;17;2;--;41
Nease;28;17;18;12;--;75
Meadowbrook Academy 56, Beaches Chapel 35
Beaches Chapel;3;10;9;13;--;35
Meadowbrook;14;16;14;12;--;56
Ponte Vedra 53, Fletcher 16
FLETCHER (16): Savage 5, Sepulveda 3, Cross 8.
PONTE VEDRA (53): Gavazzi 10, Rosendahl 4, Mayer 18, Chappell 4, Richards 3, Perce 3, P. Peverly 4, Hulihan 5, Sansbury 2.
3-pointers: Fletcher 3 (Cross 2, Sepulveda), Ponte Vedra 6 (Gavazzi 2, Hulihan, Mayer, Perce, Richards).
Fletcher;10;2;1;3;--;16
Ponte Vedra;12;20;10;11;--;53
Providence 51, Father Lopez 29
Providence;11;11;18;11;--;51
Father Lopez;7;9;7;6;--;29
St. Joseph 54, Tocoi Creek 28
TOCOI CREEK (28): Kennedy 4, Melendez 5, McBrayer 8, Farrell 2, McNally 6, Obsuth 3.
ST. JOSEPH (54): Donasco 11, Quadara 3, Einheuser 17, Cramer 21, Rowe 2.
3-pointers: Tocoi Creek 3 (McBrayer, Melendez, Obsuth), St. Joseph 2 (Donasco, Quadara).
Tocoi Creek;9;4;5;10;--;28
St. Joseph;8;9;20;17;--;54
University Christian 56, Bolles 48
SOCCER
Boys
District 1-7A
Bartram Trail 4, Flagler Palm Coast 0
Half: Bartram Trail 3-0. Goals: Leslie (BT), Calvo (BT), Cupit (BT), Gilyana (BT).
Oakleaf 4, Sandalwood 0
District 3-5A
Orange Park 5, Westside 0
Stanton 6, Parker 1
Half: Stanton 4-1.
District 3-4A
Baker County 8, Paxon 5 (OT)
Half: 2-2.
Gainesville Eastside 3, Palatka 0
District 4-3A
Newberry 3, Keystone Heights 1
Half: Newberry 1-0.
Ocala Trinity Catholic 1, Fort White 0
Williston 9, Interlachen 1
District 3-2A
Christ's Church 8, University Christian 0
Harvest Community 7, Trinity Christian 0
Half: Harvest Community 5-0.
Girls
District 1-7A
Bartram Trail 8, Oakleaf 0
Goals: Follenweider (BT) 4, Ivey (BT) 2, McCormack (BT), Johnson (BT).
Records: Bartram Trail 16-0, Oakleaf 7-4-3.
Creekside 5, Mandarin 1
Half: Creekside 2-0.
District 3-6A
Fletcher 0, Fleming Island 0 (4-3, penalty kicks)
Ponte Vedra 2, Nease 1
District 3-5A
Orange Park 5, Riverside 0
Half: Orange Park 3-0.
Stanton 11, White 0
Half: Stanton 11-0. Goals: Brown (S) 3, Griner (S) 2, Gould (S) 2, Tintle (S), Grant (S), Quintero (S), Tola (S).
District 4-5A
Menendez 2, Matanzas 1
Half: Menendez 2-0. Goals: DaCarone (ME), Gibbs (ME), Barham (MA).
Ridgeview 2, Middleburg 1
Half: Ridgeview 2-0.
District 2-4A
Wakulla 3, Suwannee 1
District 4-4A
Fernandina Beach 2, Yulee 1
Half: Fernandina Beach 1-0.
Tocoi Creek 8, West Nassau 0
District tournament schedules
Boys
DISTRICT 1-7A
At Oakleaf
Jan. 28, Bartram Trail 4, Flagler Palm Coast 0; Oakleaf 4, Sandalwood 0; Jan. 31, Oakleaf vs. Creekside, 5:30 p.m.; Bartram Trail vs. Mandarin, 7:20 p.m.; Feb. 2, championship, 7 p.m.
DISTRICT 2-6A
At Tallahassee Leon
Jan. 26, Tallahassee Lincoln 1, Columbia 0; Jan. 28, Gainesville Buchholz 0, Tallahassee Leon 0, Buchholz advances 4-3 on penalty kicks; Tallahassee Chiles 2, Tallahassee Lincoln 1; Jan. 31, championship, 6 p.m.
DISTRICT 3-6A
At Fletcher
Jan. 27, Ponte Vedra 8, First Coast 0; Fleming Island 1, Atlantic Coast 0; Englewood 1, Fletcher 0; Nease 1, St. Augustine 1 (4-2, penalty kicks); Jan. 29, Fleming Island vs. Nease, 5 p.m.; Ponte Vedra vs. Englewood vs. Fletcher, 7 p.m.; Feb. 2, championship, 7 p.m.
DISTRICT 3-5A
At Stanton
Jan. 26, Parker 7, White 1; Westside 3, Riverside 0; Jan. 28, Orange Park 5, Westside 0; Stanton 6, Parker 1; Jan. 31, championship, 7 p.m.
DISTRICT 4-5A
At Menendez
Jan. 27, Clay 1, Middleburg 0; Jan. 31, Ridgeview vs. Menendez, 5:30 p.m.; Matanzas vs. Clay, 7:30 p.m.; Feb. 2, championship, 6 p.m.
DISTRICT 2-4A
At Wakulla
Feb. 1, Gadsden County vs. Suwannee, 6:30 p.m.; Feb. 3, championship, 6:30 p.m.
DISTRICT 3-4A
At campus sites
Jan. 28, Baker County 8, Paxon 5; Gainesville Eastside 3, Palatka 0; North Marion at Alachua Santa Fe, night; Feb. 1, Baker County at Bishop Kenny, 7 p.m.; Gainesville Eastside vs. North Marion-Alachua Santa Fe winner, 7 p.m.; Feb. 3, championship, 6 p.m.
DISTRICT 4-4A
At Fernandina Beach
Jan. 27, Fernandina Beach 8, Jackson 0; West Nassau 8, Ribault 0; Jan. 31, Fernandina Beach vs. Tocoi Creek, 5 p.m.; Yulee vs. West Nassau, 7 p.m.; Feb. 2, championship, 7 p.m.
DISTRICT 3-3A
At campus sites
Jan. 27, Providence 1, Episcopal 0; Feb. 1, Wolfson at Bishop Snyder, 7 p.m.; Providence at Bolles, 7 p.m.; Feb. 3, championship, 7 p.m.
DISTRICT 4-3A
At Fort White
Jan. 28, Newberry 3, Keystone Heights 1; Ocala Trinity Catholic 1, Fort White 0; Williston 9, Interlachen 1; Feb. 1, Ocala Trinity Catholic vs. Williston, 5 p.m.; Newberry vs. P.K. Yonge, 7 p.m.; Feb. 3, championship, 7 p.m.
DISTRICT 3-2A
At Christ's Church
Jan. 28, Harvest Community 7, Trinity Christian 0; Christ's Church 8, University Christian 0; Feb. 1, championship, 7:20 p.m.
DISTRICT 4-2A
At St. Johns Country Day
Jan. 27, St. Joseph 3, Gainesville Oak Hall 0; St. Johns Country Day 4, St. Francis 0; Feb. 1, championship, 7:20 p.m.
GIRLS
DISTRICT 1-7A
At Bartram Trail
Jan. 26, Oakleaf 1, Flagler Palm Coast 0; Mandarin 2, Sandalwood 1; Jan. 28, Creekside 5, Mandarin 1; Bartram Trail 8, Oakleaf 0; Feb. 1, championship, 7 p.m.
DISTRICT 2-6A
At campus sites
Jan. 26, Tallahassee Leon 3, Columbia 0; Jan. 28, Gainesville Buchholz 4, Tallahassee Leon 1; Tallahassee Lincoln 1, Tallahassee Chiles 1, Lincoln advances 6-5 on penalty kicks; Feb. 2, championship, 7 p.m.
DISTRICT 3-6A
At Ponte Vedra
Jan. 26, Ponte Vedra 10, First Coast 0; Nease 2, Atlantic Coast 0; Fleming Island 8, Englewood 0; Fletcher 5, St. Augustine 0; Jan. 28, Fletcher 0, Fleming Island 0 (4-3, penalty kicks); Ponte Vedra 2, Nease 1; Feb. 1, championship, 7 p.m.
DISTRICT 3-5A
At Orange Park
Jan. 26, White 5, Parker 2; Riverside 5, Westside 0; Jan. 28, Orange Park 5, Riverside 0; Stanton 11, White 0; Jan. 31, championship, 7 p.m.
DISTRICT 4-5A
At Menendez
Jan. 26, Middleburg 3, Clay 0; Jan. 28, Menendez 2, Matanzas 1; Ridgeview 2, Middleburg 1; Feb. 1, championship, 7 p.m.
DISTRICT 2-4A
At Wakulla
Jan. 28, Wakulla 3, Suwannee 1.
DISTRICT 3-4A
At campus sites
Jan. 27, North Marion 2, Baker County 2 (3-2, penalty kicks); Alachua Santa Fe 3, Gainesville Eastside 0; Paxon 3, Palatka 1; Jan. 31, North Marion at Bishop Kenny, 7 p.m.; Paxon vs. Santa Fe, 7 p.m.; Feb. 3, championship, 6 p.m.
DISTRICT 4-4A
At Tocoi Creek
Jan. 26, West Nassau d. Jackson, forfeit; Fernandina Beach 11, Raines 0; Jan. 28, Fernandina Beach 2, Yulee 1; Tocoi Creek 8, West Nassau 0; Feb. 1, championship, 7 p.m.
DISTRICT 3-3A
At campus sites
Jan. 27, Wolfson 8, Bishop Snyder 0; Episcopal 9, Baldwin 0; Feb. 1, Wolfson at Providence, 7 p.m.; Episcopal at Bolles, 7 p.m.; Feb. 3, championship, 7 p.m.
DISTRICT 4-3A
At Newberry
Jan. 26, Newberry 7, Fort White 0; Keystone Heights 11, Interlachen 0; Ocala Trinity Catholic 9, Williston 1; Jan. 27, Keystone Heights 5, Ocala Trinity Catholic 3; P.K. Yonge 8, Newberry 0; Jan. 29, championship, 12 p.m.
DISTRICT 3-2A
At Christ's Church
Jan. 27, University Christian 4, Trinity Christian 0; Feb. 1, Christ's Church vs. University Christian, championship, 5:30 p.m.
DISTRICT 4-2A
At St. Johns Country Day
Jan. 27, St. Johns Country Day 8, Oak Hall 0; St. Joseph 8, St. Francis 0; Feb. 1, championship, 5:30 p.m.
This article originally appeared on Florida Times-Union: Jacksonville-area high school scores for Friday, January 28