Northeast Florida high school sports scores for Thursday, January 27

·8 min read

BASKETBALL

Boys

Baldwin 50, Englewood 43

Bartram Trail 55, St. Augustine 53

Beaches Chapel 54, First Coast Christian 52

Creekside 62, Ridgeview 48

CREEKSIDE (62): Schroeder 2, Riedl 19, McAbee 6, Gupton 2, Lee 5, Collier 10, O'Brien 8.

RIDGEVIEW (48): Whipple 9, Whitaker 5, Alexander 6, Burris 9, Wilson 14, Rosier 5.

3-pointers: Creekside 4 (McAbee 2, Lee, Riedl), Ridgeview 3 (Rosier, Whipple, Whitaker).

Creekside;17;16;12;17;--;62

Ridgeview;12;14;17;5;--;48

Fernandina Beach 63, Stanton 48

Fleming Island 53, Orange Park 52

ORANGE PARK (52): Dickerson 2, Gallego 4, Faucett 9, Sabino 20, Adams 8, Gabriel 9.

FLEMING ISLAND (53): Sandy 6, Goldblatt 2, Miles 7, Greenidge 15, Zapp 12, Valmyr 6, Chenette 5.

3-pointers: Orange Park 3 (Adams 2, Faucett), Fleming Island 4 (Zapp 3, Miles).

Orange Park;8;12;9;23;--;52

Fleming Island;7;9;18;19;--;53

Records: Fleming Island 21-1, Orange Park 18-4.

North Florida Educational 75, Tallahassee St. John Paul II 44

St. Joseph 57, Gainesville St. Francis 19

St. Joseph;9;17;21;10;--;57

St. Francis;9;5;0;5;--;19

Union County 44, Bell 34

Yulee 78, Hilliard 56

Yulee;18;20;25;15;--;78

Hilliard;12;12;13;19;--;56

Girls

Bolles 60, Episcopal 36

EPISCOPAL (36): Nields 4, Shorstein 4, Seay 4, Freel 1, Burhyte 9, Bittner 4, Adams 10.

BOLLES (60): Stakem 13, Smith 8, Englert 8, Knauff 26, Stoll 6, Hunt 1.

3-pointers: Episcopal 4 (Burhyte 3, Seay), Bolles 8 (Knauff 4, Stakem 3, Smith).

Episcopal;0;11;14;11;--;36

Bolles;13;16;18;13;--;60

Bradford 35, Williston 25

Creekside 48, University Christian 45

University Christian;11;8;10;16;--;45

Creekside;6;14;10;18;--;48

Fernandina Beach 40, Wolfson 25

Fleming Island 70, Clay 24

Hilliard 54, Yulee 28

Yulee;3;8;8;9;--;28

Hilliard;10;15;18;11;--;54

Orange Park 81, Trenton 45

Paxon 47, Westside 41

Ponte Vedra 51, Menendez 15

PONTE VEDRA (51): Gavazzi 17, Rosendahl 9, Mayer 7, Chappell 2, Richards 6, Perce 2, Schulz 2, Hulihan 6.

MENENDEZ (15): Harris 2, Hoard 2, Dodson 2, Newsome 4, Smith 5.

3-pointers: Ponte Vedra 5 (Gavazzi 4, Rosendahl), Menendez 1 (Newsome)

Ponte Vedra;17;12;17;5;--;51

Menendez;4;6;1;4;--;15

Ridgeview 81, Middleburg 17

St. Johns Country Day 54, Deltona Trinity Christian 14

Stanton 49, Tocoi Creek 24

Tallahassee Leon 62, Oakleaf 48

White 51, Atlantic Coast 41

SOCCER

Boys

District 3-6A

Englewood 1, Fletcher 0

Half: Englewood 1-0.

Fleming Island 1, Atlantic Coast 0

Nease 1, St. Augustine 1 (4-2, penalty kicks)

Half: St. Augustine 1-0.

Records: Nease 6-12-3, St. Augustine 14-4.

Ponte Vedra 8, First Coast 0

Goals: Greenwald (PV) 2, McGowan (PV) 2, Ball (PV), Leveille (PV), Novak (PV), Pacheco (PV).

District 4-5A

Clay 1, Middleburg 0

District 4-4A

Fernandina Beach 8, Jackson 0

District 3-3A

Providence 1, Episcopal 0

District 4-2A

St. Johns Country Day 4, Gainesville St. Francis 0

Records: St. Johns Country Day 7-1-1, St. Francis 5-8-2.

St. Joseph 3, Gainesville Oak Hall 0

Girls

District 3-4A

North Marion 2, Baker County 2 (North Marion, 3-2 on penalty kicks)

Paxon 3, Palatka 1

District 3-3A

Episcopal 9, Baldwin 0

Goals: Bankston (E) 3, L. Ferranti (E) 2, Villano (E) 2, Ritter (E), Carney (E).

Wolfson 8, Bishop Snyder 0

Half: Wolfson 5-0. Goals: Schmitges (W) 3, Howard (W) 2, Cooler (W), Camacho (W), Chapman (W).

Records: Wolfson 9-5-4, Bishop Snyder 8-9.

District 4-3A

Keystone Heights 5, Ocala Trinity Catholic 3

Goals: Shaw (KH) 3, Gagnon (KH), Hogg (KH), Leonard (OTC) 2, Alava (OTC).

District 3-2A

University Christian 4, Trinity Christian 0

Goals: Bouchard (UC) 3, Mehm (UC).

District 4-2A

St. Johns Country Day 8, Gainesville Oak Hall 0

Half: St. Johns Country Day 8-0. Goals: Berry (SJ) 2, M. Johnson (SJ) 2, Sessions (SJ) 2, Boaventura (SJ), Mateo (SJ).

St. Joseph 8, Gainesville St. Francis 0

Half: St. Joseph 4-0. Goals: A. Whitehouse (SJ) 3, Tibbitts (SJ) 3, Griggs (SJ), K. Whitehouse (SJ).

Records: St. Joseph 8-7, St. Francis 7-4-2.

District tournament schedules

Boys

DISTRICT 1-7A

At Oakleaf

Jan. 28, Bartram Trail at Flagler Palm Coast, 6 p.m.; Sandalwood at Oakleaf, 6 p.m.; Jan. 31, Sandalwood-Oakleaf vs. Creekside, 5:30 p.m.; Bartram Trail-FPC vs. Mandarin, 7:20 p.m.; Feb. 2, championship, 7 p.m.

DISTRICT 2-6A

At Tallahassee Leon

Jan. 26, Tallahassee Lincoln 1, Columbia 0; Jan. 28, Gainesville Buchholz at Tallahassee Leon, 5 p.m.; Tallahassee Lincoln at Tallahassee Chiles, 7 p.m.; Jan. 31, championship, 6 p.m.

DISTRICT 3-6A

At Fletcher

Jan. 27, Ponte Vedra 8, First Coast 0; Fleming Island 1, Atlantic Coast 0; Englewood 1, Fletcher 0; Nease 1, St. Augustine 1 (4-2, PK's); Jan. 29, Fleming Island vs. Nease, 5 p.m.; Ponte Vedra vs. Englewood vs. Fletcher, 7 p.m.; Feb. 2, championship, 7 p.m.

DISTRICT 3-5A

At Stanton

Jan. 26, Parker 7, White 1; Westside 3, Riverside 0; Jan. 28, Westside vs. Orange Park, 5:30 p.m.; Parker at Stanton, 7:30 p.m.; Jan. 31, championship, 7 p.m.

DISTRICT 4-5A

At Menendez

Jan. 27, Clay 1, Middleburg 0; Jan. 31, Ridgeview vs. Menendez, 5:30 p.m.; Matanzas vs. Clay, 7:30 p.m.; Feb. 2, championship, 6 p.m.

DISTRICT 2-4A

At Wakulla

Feb. 1, Gadsden County vs. Suwannee, 6:30 p.m.; Feb. 3, championship, 6:30 p.m.

DISTRICT 3-4A

At campus sites

Jan. 28, Paxon at Baker County, 7 p.m.; North Marion at Alachua Santa Fe, 7 p.m.; Palatka at Gainesville Eastside, 7 p.m.; Feb. 1, Paxon-Baker County winner at Bishop Kenny, 7 p.m.; Palatka-Gainesville Eastside winner vs. North Marion-Alachua Santa Fe winner, 7 p.m.; Feb. 3, championship, 6 p.m.

DISTRICT 3-3A

At campus sites

Jan. 27, Providence 1, Episcopal 0; Feb. 1, Wolfson at Bishop Snyder, 7 p.m.; Providence at Bolles, 7 p.m.; Feb. 3, championship, 7 p.m.

DISTRICT 4-3A

At Fort White

Jan. 28, Keystone Heights vs. Newberry, 3:30 p.m.; Ocala Trinity Catholic at Fort White, 5:30 p.m.; Williston vs. Interlachen, 7:30 p.m.; Feb. 1, Ocala Trinity Catholic-Fort White winner vs. Williston-Interlachen winner, 5 p.m.; Keystone Heights-Newberry winner vs. P.K. Yonge, 7 p.m.; Feb. 3, championship, 7 p.m.

DISTRICT 3-2A

At Christ's Church

Jan. 28, Harvest Community vs. Trinity Christian, 5:30 p.m.; Christ's Church vs. University Christian, 7:20 p.m.; Feb. 1, championship, 7:20 p.m.

DISTRICT 4-2A

At St. Johns Country Day

Jan. 27, St. Joseph 3, Gainesville Oak Hall 0; St. Johns Country Day 4, St. Francis 0; Feb. 1, championship, 7:20 p.m.

GIRLS

DISTRICT 1-7A

At Bartram Trail

Jan. 26, Oakleaf 1, Flagler Palm Coast 0; Mandarin 2, Sandalwood 1; Jan. 28, Mandarin vs. Creekside, 5:30 p.m.; Oakleaf vs. Bartram Trail, 7:20 p.m.; Feb. 3, championship, 5:30 p.m.

DISTRICT 2-6A

At campus sites

Jan. 26, Tallahassee Leon 3, Columbia 0; Jan. 28, Leon at Gainesville Buchholz, 7 p.m.; Tallahassee Chiles at Tallahassee Lincoln, 7 p.m.; Feb. 2, championship, 7 p.m.

DISTRICT 3-6A

At Ponte Vedra

Jan. 26, Ponte Vedra 10, First Coast 0; Nease 2, Atlantic Coast 0; Fleming Island 8, Englewood 0; Fletcher 5, St. Augustine 0; Jan. 28, Fleming Island vs. Fletcher, 6 p.m.; Nease vs. Ponte Vedra, 8 p.m.; Feb. 1, championship, 7 p.m.

DISTRICT 3-5A

At Orange Park

Jan. 26, White 5, Parker 2; Riverside 5, Westside 0; Jan. 28, Orange Park vs. Riverside, 5:30 p.m.; Stanton vs. White, 7:20 p.m.; Jan. 31, championship, 7 p.m.

DISTRICT 4-5A

At Menendez

Jan. 26, Middleburg 3, Clay 0; Jan. 28, Menendez vs. Matanzas, 5:30 p.m.; Ridgeview vs. Middleburg, 7:30 p.m.; Feb. 1, championship, 7 p.m.

DISTRICT 3-4A

At campus sites

Jan. 27, North Marion 2, Baker County 2 (3-2, penalty kicks); Alachua Santa Fe 3, Gainesville Eastside 0; Paxon 3, Palatka 1; Jan. 31, North Marion-Baker County winner at Bishop Kenny, 7 p.m.; Paxon vs. Santa Fe, 7 p.m.; Feb. 3, championship, 6 p.m.

DISTRICT 4-4A

At Tocoi Creek

Jan. 26, West Nassau d. Jackson, forfeit; Fernandina Beach 11, Raines 0; Jan. 28, Yulee vs. Fernandina Beach, 5 p.m.; West Nassau at Tocoi Creek, 7 p.m.; Feb. 1, championship, 7 p.m.

DISTRICT 3-3A

At campus sites

Jan. 27, Wolfson 8, Bishop Snyder 0; Episcopal 9, Baldwin 0; Feb. 1, Wolfson at Providence, 7 p.m.; Episcopal at Bolles, 7 p.m.; Feb. 3, championship, 7 p.m.

DISTRICT 4-3A

At Newberry

Jan. 26, Newberry 7, Fort White 0; Keystone Heights 11, Interlachen 0; Ocala Trinity Catholic 9, Williston 1; Jan. 27, Keystone Heights 5, Ocala Trinity Catholic 3; P.K. Yonge 8, Newberry 0; Jan. 29, championship, 12 p.m.

DISTRICT 3-2A

At Christ's Church

Jan. 27, University Christian 4, Trinity Christian 0; Feb. 1, Christ's Church vs. University Christian, championship, 5:30 p.m.

DISTRICT 4-2A

At St. Johns Country Day

Jan. 27, St. Johns Country Day 8, Oak Hall 0; St. Joseph 8, St. Francis 0; Feb. 1, championship, 5:30 p.m.

WRESTLING

Middleburg 66, Ponte Vedra 18

This article originally appeared on Florida Times-Union: Jacksonville-area high school sports scores for Thursday, January 27