We invite these honorees to register for NW Pa. High School Sports Awards show

·11 min read

The Northwest Pennsylvania High School Sports Award program is inviting fall and winter nominees to register for the live show on June 16 at Bayfront Convention Center. The show is produced with the support of Logistics Plus and AHN Sports Medicine at Saint Vincent. One change to this year's event: It is an awards show, not a dinner.

The athlete of the year in each sport will be announced during the live show after being selected from the following group of nominees. Nominated athletes must register for the event at https://ventures.enmotive.com/events/register/northwestern-pennsylvania-high-school-sports-awards-show. Each nominated athlete will receive one free ticket for their admittance to the show. Additional tickets may be purchased for $25 using the same link.

The Northwest Pennsylvania High School Sports Awards show is part of the USA TODAY High School Sports Awards, the largest high school sports recognition program in the country. Find out more about the show and view nominees from previous sports on the show’s website at https://sportsawards.usatoday.com/nwpa.

The spring nominees will be announced soo for baseball, softball, boys and girls track and field, boys and girls lacrosse, boys volleyball and boys tennis. Look for them on GoErie.com/sports.

And thanks again to our major sponsors: Logistics Plus and AHN Sports Medicine at Saint Vincent.

Girls basketball

Emily Anthony, West Middlesex Area High School — SR

Camdon Bashor, Franklin Area Senior High School — SR

Carlie Beatty, West Middlesex Area High School — SR

Sanaa Brodie, Farrell High School — SR

Delaney Callahan, Grove City Senior High School — SR

Grace Cano, Greenville Senior High School — JR

Riley Childress, Warren Area High School — SR

Bellah DiNardo, Kennedy Catholic High School — SR

Carissa Dunham, Villa Maria Academy — SR

Layke Fields, Kennedy Catholic High School — FR

Reese Gadsby, Lakeview High School — SR

Hope Garrity, Fairview High School — JR

Paris Gilmore, Kennedy Catholic High School — JR

Rylee Jones, Conneaut High School — SR

Jayden McBride, Villa Maria Academy — SO

Bronwyn McCoy, Slippery Rock Area High School — SR

Ella McDermott, Slippery Rock Area High School — SR

Torreuna Roberts, Erie High School — SR

Emma Ruhlman, Warren Area High School — SR

Kayla Sharman, Girard High School — SR

Daniela Shaughnessy, Villa Maria Academy — SR

Caylen Spano, McDowell High School — SO

Sadie Thomas, Maplewood High School — JR

Madison Yanc, Cambridge Springs High School — SR

---

Boys basketball

Matthew Bennett, Union City Area High School — SR

Danny Bruce, General McLane High School — SR

Luke Chamberlain, McDowell High School — SR

Isaac Clayton, Rocky Grove High School — SR

Damon Curry, Franklin Area Senior High School — SO

Logan Frazao, Fairview High School — SR

Easton Fulmer, Franklin Area Senior High School — SR

Landon Haggart, Grove City Senior High School — SR

Elijah Harden, Kennedy Catholic High School — SR

Nathan Held, Cambridge Springs High School — SR

Judias Johnson, Oil City High School — SR

Logan Joncas, Corry Area High School — SR

Malik Lampkins-Rudolph, Kennedy Catholic High School — SR

Ryan Mayes, North East High School — SR

Andreas McCullum, Erie High School — JR

Richie Preston, West Middlesex Area High School — JR

Jackson Pryts, Hickory High School — SR

Jaden Rocco, Harbor Creek Senior High School — SR

Khalon Simmons, Meadville Area Senior High School — JR

James Sitter, Fairview High School — SR

Tavion Spencer, Cathedral Preparatory School — JR

Mack Staunch, Sharpsville High School — SR

Omar Stewart, Farrell High School — SR

Jacob Young, Seneca High School — SR

---

Wrestling

Cael Black, Eisenhower High School — SR

Griffin Buzzell, Meadville Area Senior High School — SR

Landon Caldwell, Saegertown High School — SR

Brock Covell, Titusville High School — JR

Carter Gill, Hickory High School — SR

Louie Gill, Hickory High School — SO

Hunter Gould, Conneaut High School — SO

Collin Hearn, Conneaut High School — JR

Hunter Hohman, Grove City Senior High School — SO

Cole Karpinski, Greenville Senior High School — SR

Abe Keep, Girard High School — JR

Kane Kettering, Reynolds Senior High School — SR

Hayden Linkerhof, Corry Area High School — SR

Jack Martinec, Cochranton Senior High School — SR

Josh Perrine, Saegertown High School — SR

Troy Peterson, McDowell High School — JR

Connor Pierce, Harbor Creek Senior High School — SR

JoJo Przybycien, Fort LeBoeuf High School — SO

Xavier Reyda, Corry Area High School — SR

Hunter Robison, Saegertown High School — SR

Connor Saylor, Hickory High School — JR

Kaemen Smith, Cathedral Preparatory School — SR

Wilson Spires, General McLane High School — JR

Jake Van Dee, Cathedral Preparatory School — SR

---

Girls swimming and diving

Zoey Beck, Grove City Senior High School — SR

Katie Beyer, Warren Area High School — SR

Maura Bloss, Meadville Area Senior High School — SO

Alaina Brown, Franklin Area Senior High School — JR

Brielle Cheney, Meadville Area Senior High School — SO

Maria Costa, Villa Maria Academy — FR

Gracie Girts, Villa Maria Academy — SR

Julianne Gowetski, Meadville Area Senior High School — SO

Jaidyn Jordan, Meadville Area Senior High School — SO

Kyla Kramer, McDowell High School — SR

Katie Madigan, Warren Area High School — SR

Megan Maholic, Villa Maria Academy — SR

Addison Mang, Fairview High School — FR

Catrina Miller, General McLane High School — JR

Jazmyn Myers, McDowell High School — SR

Gracie Olshanski, Slippery Rock Area High School — JR

Haley Palmer, Villa Maria Academy — JR

Olivia Philbrick, Meadville Area Senior High School — SR

Reagan Rand, Harbor Creek Senior High School — SR

Emerald Rucks, Fairview High School — JR

Alexis Shelatz, McDowell High School — SR

Kyans Snider-Mills, Villa Maria Academy — JR

Annie Walker, Fairview High School — JR

Abby Zablotny, Fairview High School — JR

---

Boys swimming and diving

Charles Agresti, Cathedral Preparatory School — SR

Mitchell Bradford, Cathedral Preparatory School — JR

Graham Carr, Warren Area High School — SR

Mark Cattron, Sharon High School — SO

Aari Fox, Fairview High School — SO

Derek Hahn, Warren Area High School — SR

Hugh Harrison, Warren Area High School — SO

Max Harrison, Warren Area High School — SR

Matthew Hinman, Cathedral Preparatory School — FR

Isaac Johnson, Meadville Area Senior High School — JR

Evan Kemp, North East High School — JR

Vincent Kloecker, Cathedral Preparatory School — SR

Andrew Kolodychak, Cathedral Preparatory School — SR

Aidan Levis, Cathedral Preparatory School — JR

Charlie Minor, Meadville Area Senior High School — JR

Camden Pierce, McDowell High School — FR

Nicolin Pierce, McDowell High School — JR

Nick Publicover, McDowell High School — SR

Kyle Sargent, Cathedral Preparatory School — SR

Evan Teeter, McDowell High School — JR

Colin Troutman, Cathedral Preparatory School — FR

Hugh Wegley, Cathedral Preparatory School — SR

Conan Young, Titusville High School — SR

Christopher Zhou, McDowell High School — JR

---

Football, offense

Carter Barnes, Cathedral Preparatory School - Jr.

Avery Brine, McDowell High School - Jr.

Cole Constable, Cathedral Preparatory School - Jr.

Cooper Cousins, McDowell High School - So.

Hunter Hohman, Grove City High School - So.

Jaiman Holden, Farrell High School - Sr.

Charlie Kreinbrucher, Butler High School - Sr.

Jack Martinec, Cochranton High School - Sr.

Wakeem Page, Cathedral Preparatory School - Jr.

Ja-on Phillips, Sharon High School - Sr.

Tony Pilosi, Slippery Rock High School - Sr.

Jacob Pomykata, Butler High School - Sr.

Jackson Pryts, Hickory High School - Sr.

Caden Pustelak, Cathedral Preparatory School - Sr.

Christian Santiago, McDowell High School - Jr.

Khalon Simmons, Meadville High School - Jr.

Artis Simmons, McDowell High School - Jr.

Anthony Stallworth, Farrell High School - Sr.

Ryan Tewell, Northwestern High School - Sr.

Nate Wadsworth, Grove City High School - Sr.

Jalen Wagner, Reynolds High School - Jr.

Ben White, Warren High School - Sr.

Ramarion Whitehead, Hickory High School - Sr.

Preston Williams, Farrell High School - Sr.

---

Football, defense

John Amon, General McLane High School - Sr.

Cooper Baxter, Butler High School - Sr.

Kelyn Blossey, Cathedral Preparatory School - Sr.

Griffin Buzzell, Meadville High School - Sr.

DaMario Crawford, Cathedral Preparatory School - Jr.

Marquell Darnell, Erie High School - Sr.

Luke Edwards, Wilmington High School - Sr.

Joey Fazzone, Hickory High School - Sr.

Anthony Gentile, Greenville High School - Sr.

Trey Goodwine, McDowell High School - Jr.

Tristin Harris, Fort LeBoeuf High School - Sr.

Jase Herrick, Greenville High School - Jr.

Nick Kingerski, Slippery Rock High School - So.

Gavin Lutz, Grove City High School - So.

Cole McCallister, Wilmington High School - Sr.

Roman Meola, McDowell High School - Sr.

Malachi Owens, Farrell High School - Jr.

Mike Parks, Cathedral Preparatory School - Sr.

Jacob Pollock, Cathedral Preparatory School - Sr.

Ian Smith, Sharpsville High School - Sr.

Taidon Strickland, Strickland High School - Sr.

Kylon Wilson, Farrell High School - Jr.

Bryce Wood, McDowell High School - Sr.

Rhoan Woodrow, Meadville High School - Jr.

---

Girls soccer

Julia Balaski, Mercer High School - Sr.

Lauren Baloga, Villa Maria Academy - Sr.

Georgie Bickling, Warren High School - Jr.

Sabrina Cole, McDowell High School - Sr.

Grace Emanuel, McDowell High School - Jr.

Abby Faulhaber, McDowell High School - Jr.

Samantha Faulkner, McDowell High School - Sr.

Lauren Green, Fort LeBoeuf High School - Sr.

Rebecka Habursky, Mercyhurst Preparatory School - Sr.

Mackenzie Huston, Fort LeBoeuf High School - Sr.

Kendall Joint, Seneca High School - Sr.

Amanda Lewis, Slippery Rock High School - Sr.

Sara Malina, McDowell High School - Sr.

Lindsey Martineau, Wilmington High School - Sr.

Maggie Morrison, Fort LeBoeuf High School - Sr.

Ella Raimondi, Villa Maria Academy - Sr.

Brooklyn Respecki, General McLane High School - Jr.

Sydney Rotko, General McLane High School - So.

Hannah Shepard, McDowell High School - Jr.

Tori Swank, Greenville High School - Sr.

Moira Thunell, Villa Maria Academy - Jr.

Alexa Tojaga, Villa Maria Academy - Jr.

Teaghan Watkins, General McLane High School - Sr.

Hailey Yard, Franklin High School - Sr.

---

Boys soccer

Ethan Baker, Cathedral Preparatory School - Jr.

JT Blum, Warren High School - Sr.

Richie DeArment, Fairview High School - Sr.

Luis Corrales, McDowell High School - Jr.

Micah DeVore, McDowell High School - Jr.

Nathan George, Fairview High School - Sr.

Max Graul, Mercer High School - Sr.

Noah Handzel, Cathedral Preparatory School - So.

Justin Hakel, Harbor Creek High School - Sr.

Gage Haniwalt, Franklin High School - Jr.

Nathan Feltmeyer, Fort LeBoeuf High School - Jr.

Jacob Irani, Grove City High School - Sr.

Logan Kibbe, Seneca High School - Jr.

Nick Kingerski, Slippery Rock High School - Jr.

Krew Ksenich, North East High School - Sr.

Charles Lokale, Erie High School - Sr.

Max Murphy, McDowell High School - Sr.

Justin Noble, Fairview High School - Sr.

Parks Ordiway, Warren High School - Jr.

Vincent Padalino, Cathedral Preparatory School - Jr.

Jack Pikiewicz, Seneca High School - Sr.

Gabe Rosenberg, Cathedral Preparatory School - Sr.

Ahmed Saadoon, Erie High School - Sr.

Joe Saterlee, Wilmington High School - Jr.

---

Girls cross country

Devyn Agnello, Girard High School - Fr.

Claire Anderson, Jamestown Area High School - Sr.

Lia Bartholomew, West Middlesex High School - Jr.

Sydney Bayle, General McLane High School - Jr.

Sarah Clark, Villa Maria Academy - So.

Paige Fuller, Saegertown High School - Sr.

Allie Gladitz, Seneca High School - Fr.

Nadalie Latchaw, Franklin High School - So.

Emma Mason, Wilmington High School - Jr.

Karis McElhaney, Jamestown Area High School - Fr.

Hannah Palmer, Villa Maria Academy - Fr.

Ava Shearer, Wilmington High School - Jr.

---

Boys cross country

Luke Brown, Cathedral Preparatory School - Jr.

Lucas Boyd, North East High School - Jr.

Logan Byerly, Harbor Creek High School - Jr.

Caleb Hawke, Grove City High School - Sr.

Simeon Hunter, Conneaut High School - Sr.

Tommy Hunyadi, Hickory High School - Sr.

Colson Jenkins, Lakeview High School - Jr.

Josh Jones, Grove City High School - Jr.

Jordan Kullen, Conneaut High School - Sr.

Christian Mattern, McDowell High School - Jr.

Quinn McKnight, Grove City High School - So.

M.J. Pottinger, Grove City High School - Fr.

---

Girls volleyball

Kennedy Beatty, West Middlesex High School - Jr.

Cady Benedict, Sharpsville High School - Sr.

Karlee Berchtold, Villa Maria Academy - Sr.

Rachel Brady, Corry High School - Sr.

Averie Braymer, Saegertown High School - Sr.

Amber Clark, Conneaut High School - Sr.

Lauren Dahn, Fort LeBoeuf High School - Sr.

Alli Flook, Harbor Creek High School - Sr.

Audrey Friedman, Fort LeBoeuf High School - Sr.

Izzy Gray, Harbor Creek High School - Sr.

Brittany Houck, Saegertown High School - Sr.

Rylee Jones, Conneaut High School - Sr.

Karlee Kieklak, Villa Maria Academy - Sr.

Katie Madigan, Warren High School - Sr.

Kaylee Mattera, Conneaut High School - Jr.

Khadijah Nickson, Erie High School - Sr.

Alyssa Radtke, McDowell High School - Jr.

Kayla Sharman, Girard High School - Sr.

Kasey Smith, Villa Maria Academy - Sr.

Taylor Smith, Cambridge Springs High School - Sr.

Devyn Sokol, Cochranton High School - Jr.

Macy Testa, McDowell High School - Jr.

Sadie Thomas, Maplewood High School - Jr.

Bailey Varndell, Maplewood High School - Jr.

---

Girls tennis

Samantha Becker, McDowell High School - Sr.

Nabiah Bhatti, McDowell High School - Jr.

Abby Consiglio, Villa Maria Academy - Sr.

Alie DiNicola, Mercyhurst Preparatory School - Sr.

Trinity Fox, Fairview High School - Jr.

Isabelle Frangakis, Hickory High School - Sr.

Macy Matson, Grove City High School - Jr.

Mary Matyasovky, Wilmington High School - So.

Anna Poranski, Villa Maria Academy - So.

Anne Marie Prichard, Villa Maria Academy - Jr.

Lauren Richmond, Mercyhurst Preparatory School - Jr.

Enisa Siljkovic, Erie High School - So.

---

Girls golf

Elizabeth D'Andrea, Erie High School - Jr.

Emily Donahue, Grove City High School - Sr.

McKenzie Gustas, Hickory High School - Sr.

Kaitlyn Hoover, Wilmington High School - So.

Ava Liburdi, Hickory High School - So.

Luciana Masters, Hickory High School - Fr.

Zoey McClain, McDowell High School - Sr.

Sasha Petrochko, Hickory High School - So.

Anna Swan, North East High School - So.

Lydia Swan, North East High School - Sr.

Analise Wolf, McDowell High School - So.

AnnaMarie Zinram, Villa Maria Academy - Jr.

---

Boys golf

Braddock Damore, Warren High School - So.

Joe DeAngelo, McDowell High School - Sr.

Ryan Eastbourn, Cathedral Preparatory School - Jr.

Dylan Flinchbaugh, Saegertown High School - Sr.

Joe Fugagli, Mercyhurst Preparatory School - Sr.

Josh James, Union City High School - Jr.

Michael Mahoney, Meadville High School - Sr.

Toby Matson, Grove City High School - Sr.

Maxx Rimdzius, Corry High School - Sr.

Trey Thompson, Cathedral Preparatory School - Jr.

Kyle Westfall, Erie High School - Jr.

Jacob Wolak, Slippery Rock High School - Jr.

This article originally appeared on Erie Times-News: Fall, winter honorees invsign up for NW Pa. HS Sports Awards show