High school sports: Wednesday's varsity scores and schedule

·3 min read

HIGH SCHOOL

LH Logo: Varsity Scores And Schedules
LH Logo: Varsity Scores And Schedules

Wednesday's results

Boys basketball

Clarkstown North 74, Gorton 28

Greeley 76, Lincoln 35

Panas 70, John Jay 47

Ketcham at Yorktown

Girls basketball

Tappan Zee 55, Mahopac 41

Maria Regina 46, Spellman 38

Port Chester at Yonkers

Nyack at Poughkeepsie

Panas at John Jay

Rye at Brewster

Hockey

Clarkstown 4, North Rockland 1

non league opponent vs. Scarsdale at Murray's Ice Rink

Rivertown vs. Nyack/Tappan Zee at Palisades Ice Arena

Suffern vs. non league opponent

Wrestling

Iona Prep 45, New Rochelle 27

Yorktown at Somers

Irvington at Scarsdale

Swimming

Greeley 90, Lakeland/Panas/Putnam Valley 74

Bowling

Boys

Panas 7, Greeley 0

Girls

Panas 7, Greeley 0

Thursday's events

Boys basketball

Rye Neck at Westlake, 4:30 p.m.

Woodlands at Yonkers Montessori, 4:30 p.m.

Pleasantville at Edgemont, 4:30 p.m.

New Rochelle at North Rockland, 5:30 p.m.

Ramapo at Carmel, 6:15 p.m.

Haldane at Hamilton 6:15 p.m.

Eastchester tournament

Panas vs. non-region opponent, 6 p.m.

Lakeland tournament

Putnam Valley at Lakeland, 6:30 p.m.

Scarsdale tournament

non-region opponent vs. Scarsdale, 4:15 p.m.

Hastings vs. Scarsdale, 7 p.m.

Girls basketball

Mount Vernon at White Plains, 4:30 p.m.

Putnam Valley at Pleasantville, 4:30 p.m.

Fox Lane at John Jay-EF, 6 p.m.

Eastchester tournament

Tuckahoe vs. Bronxville, 7 p.m.

Irvington tournament

Dobbs Ferry vs. Ardsley, 5 p.m.

Valhalla at Irvington, 7 p.m.

Lakeland tournament

Croton-Harmon at Lakeland, 4:30 p.m.

Scarsdale tournament

TBD, 5 p.m.

Edgemont vs. Maria Regina, 6:15 p.m.

Sleepy Hollow tournament

Hen Hud vs. Westlake, 4:30 p.m.

Mamaroneck at Sleepy Hollow, 6:15 p.m.

Hockey

Rye Town/Harrison vs. ETBE at Ice Hutch, 7:55 p.m.

Wrestling

White Plains at Clarkstown North, 4:30 p.m.

Croton-Harmon, Ardsley at Nyack, 5 p.m.

Lakeland/Panas at Mahopac, 5 p.m.

Bowling

Poughkeepsie vs. John Jay-EF at Fishkill Bowling Lanes, 3:30 p.m.

Friday's events

Football

NYSPHSAA tournament

State finals

At Carrier Dome

Class A: Somers vs. Christian Brothers Academy (Section 3), 3 p.m.

Boys basketball

Hen Hud at Saunders, 4:30 p.m.

Harrison at John Jay, 6 p.m.

Fox Lane at Yorktown, 6 p.m.

Croton-Harmon vs. Valhalla at Kensico School, 7 p.m.

Eastchester tournament

Greeley at Eastchester, 7 p.m.

Irvington tournament

Ardsley vs. Dobbs Ferry, 5 p.m.

Pelham at Irvington, 7 p.m.

Lakeland tournament

Tappan Zee vs. Mahopac, 4;30 p.m.

Pawling tournament

North Salem vs. Pleasantville, 5 p.m.

Dover at Pawling, 7 p.m.

Sleepy Hollow tournament

Ossining vs. Nyack, 4:30 p.m.

Woodlands at Sleepy Hollow, 6:30 p.m.

White Plains tournament

Clarkstown at White Plains, 6 p.m.

Girls basketball

Poughkeepsie vs. Gorton at Cross Hill Academy, 4:30 p.m.

Yonkers at Panas, 6 p.m.

Saunders at Hen Hud, 6:15 p.m.

Tappan Zee at Byram Hills 7 p.m.

Eastchester tournament

Ursuline B at Eastchester, 5 p.m.

Lakeland tournament

Greeley vs. Clarkstown North, 6:30 p.m.

White Plains tournament

TBA at White Plains, 4:30 p.m.

Hockey

Cortlandt vs. Scarsdale at Murray's Ice Rink, 3:30 p.m.

Fox Lane vs. Byram Hills at Brewster Ice Arena, 4 p.m.

Rye vs. Mamaroneck at Hommocks Ice Arena, 5:30 p.m.

Carmel vs. BrewTown/Somers/North Salem at Brewster Ice Arena, 6:15 p.m.

Monroe-Woodbury vs. Suffern at Sport-O-Rama, 7:15 p.m.

Pawling vs. New Rochelle at Ice Hutch, 7:55 p.m.

John Jay vs. Greeley at Brewster Ice Arena, 8:30 p.m.

Swimming

Wappingers vs. Ossining at Ossining Community Center, 4:30 p.m.

Port Chester vs. Yorktown/Somers at Mildred E. Strang MS, 4:30 p.m.

This article originally appeared on Rockland/Westchester Journal News: High school sports: Wednesday's varsity scores and schedule

Our goal is to create a safe and engaging place for users to connect over interests and passions. In order to improve our community experience, we are temporarily suspending article commenting