High school sports for January 27

·7 min read

Boys basketball

Goshen 51, Minisink Valley 30

Goshen (10-1): Justin Hannibal 24 points; D.J. Brown 13 points; Jaidyn Rutling 6 points; Devineo Innis-Leach 6 points

Minisink Valley: Dylan Skok 11 points; Kai Colon 7 points; Tyler Mackie 6 points; James Moore 4 points

Goshen clinches sectional berth

Kingston 94, Valley Central 59

Kingston: Ryan McCardle 27 points; Ke'monte Thawe 16 points; Derek Constance 13 points; Kevin Andrade 10 points; Cameron Potter 9 points; Tigers hit 16 3-pointers (ties school record)

Valley Central: Jerrell Taylor 18 points; Henri Pothier 12 points; Jason Murphy 9 points; Nick Demaris 6 points; Valenick Exanthis 4 points; Rubin Sims 4 points; Armando Perez 3 points; Tyler Sibley 3 points

Haldane 68, Millbrook 48

Haldane: Ryan Irwin 19 points; Matteo Cervone 16 points; Robert Viggiano 12 points

Millbrook: nothing reported

Sullivan West 49, Tri-Valley 45

Sullivan West (7-3, 1-1 OCIAA): Tariq Gambari 14 points; Chris Campanelli 12 points; Matt DuBois 8 points

Tri-Valley (0-3 OCIAA): Andrew Cox 22 points; Vanya Khodakovsky 10 points

New Paltz 57, Saugerties 34

New Paltz (6-5, 6-3 MHAL): Mike Lynn career-high 17 points; Tony Drewnowski 12 points; Beckett Weires 9 points (three 3-pointers); Pierce Lutz 6 points; Stephen Carr 5 points; Alex Barbato 2 points; Nick DiGiacomo 2 points; Mike O'Dell 2 points; Kanye Whitted 2 points; Huguenots clinch sectional berth

Saugerties: Ethan Conrad 14 points; Aiden Schoonmaker 9 points; Dylan Sprance 4 points; Austin Kurplack 2 points; Jace VanVulkenberg 2 points; Kalen Krauss 1 point

James I. O'Neill 90, Fallsburg 47

James I. O'Neill (13-1): (Awaiting details)

Fallsburg: (Nothing reporte)D

S.S. Seward at Eldred, 6:45 p.m. (time changed)

Wednesday scores: High school scores for January 26

Tuesday scores: High school scores for January 25

Girls basketball

Chapel Field 69, Liberty 39

Chapel Field: Jaime Antoni 21 points; Arianna Lopez 31 points (four 3-pointers); Claire Clason 11 points

Liberty: Emily Curry 12 points; Grace Wormuth 11 points; Alli Dworetsky 7 points; Alyssa Kavleski 5 points; Angelina Rodriguez 4 points

John Jay East Fishkill 53, Suffern 24

John Jay: Stephanie Jean-Baptiste 12 points; Ashley Buragas 10 points; Brooke Matessino 7 points; Nico Cuba 5 points

Cornwall 61, Minisink Valley 29

Cornwall: Cara Malone 17 points; Gabby Shapiro 14 points; Karis Addison 10 points

Minisink Valley: Madison Ringus 11 points; Julia Fratto 8 points; Olivia Roccabruna 3 points

Wallkill 54, Valley Central 19

Wallkill: Zoe Mesuch 17 points; Sam Dembinsky 10 points; Emma Schwarzbech 8 points

Valley Central B Curtis Wright 6 points

Onteora 51, Webutuck 41

Game not reported

S.S. Seward at Ellenville, ppd.

More: Women's lacrosse: A Monroe-Woodbury grad is coming home to coach SUNY New Paltz

More: Harness racing: New York Sire Stakes set dates at Goshen, Monticello and Yonkers in 2022

Boys alpine skiing

OCIAA slalom at Holiday Mountain, ppd.

Girls alpine skiing

OCIAA slalom at Holiday Mountain, ppd.

Wrestling

Red Hook 47, Beacon 9

102-pounds: Double Forfeit 110: Ewan Celestine (RH) pin Luke Kozlik 0:58; 110: Ewan Celestine (RH) pin Luke Kozlik no time; 118: Will O`Farrell (RH) won by forfeit; 118: Will O`Farrell (RH) won by forfeit; 126: Rian Kirker (RH) pin Ronan Moran 1:46; 126: Rian Kirker (RH) pin Ronan Moran no time; 132: Shane Cranna (RH) d. Brandon Martinez Hardy 10-6; 138: Demetrius Massey (RH) d. Priest Richards 17-2; 145: Raymond Robles (B) d. Jonathan Melitski 11-4; 152: Brody Timm (B) over Christian Totman 3:26; 160: Cole Nelson (RH) d. Isaac Hansen 3-0

Monticello at Beacon, 6 p.m.

Highland at New Paltz, 6 p.m.

Boys bowling

Marlboro at Beacon, ppd.

Girls bowling

Marlboro at Beacon, ppd.

Boys swimming

Cornwall 86, Rhinebeck 70

200-yard medley Relay - 1. Cornwall (Mattone, Leishman, Leishman, Dobuzinsky) 1:49.77; 2. Rhinebeck; 3. Cornwall; 200 Freestyle - 1. Zachary Rothman (C) 2:00.51; 2. Alexander Pulver (R); 3. Connor Downes (C); 200 Individual Medley - 1. Finn Quested (R) 2:05.00; 2. Darren Zhang (C); 3. David Rondon (C); 50 Freestyle - 1. Andrew Dobuzinsky (C) 25.22; 2. Hunter Gutterman (R); 3. Joseph Pociask (R); 1-meter diving - 1. Jeffery Milton (C) 165.25 points; 2. Thomas Napolitano (C); 100 Butterfly - 1. Finn Quested (R) 53.27; 2. Vincent Mattone (C); 3. Landon Leishman (C); 100 Freestyle - 1. Andrew Dobuzinsky (C) 57.03; 2. Alexander Pulver (R); 3. David Kramer (C); 500 Freestyle - 1. David Rondon (C) 5:58.35; 2. Joseph Pociask (R); 3. Kaelen Morales (C); 200 Freestyle Relay - 1. Cornwall (Leishman, Leishman, Dobuzinsky, Kramer) 1:43.19; 2. Rhinebeck; 3. Cornwall; 100 Backstroke - 1. Hunter Gutterman (R) 1:04.90; 100 Breaststroke - 1. Marco Kibel DeCola (R) 1:14.69; 400 Freestyle Relay - 1. Rhinebeck (Ashworth, Hoffman, Mannan, Hart) 4:04.05; 2. Rhinebeck

Records: Cornwall 10-1-1; Rhinebeck 1-6

Newburgh Free Academy 98, Kingston 76

200-yard medley Relay - 1. Kingston (Shannon, Sammons, Schachter, Lekaj) 1:53.10; 2. Newburgh Free Academy; 3. Newburgh Free Academy; 200 Freestyle - 1. Peyton Tuttle (NFA) 1:59.00; 2. Jack Mummery (NFA); 3. Mason Crowley (K); 200 Individual Medley - 1. Henry Shannon (K) 2:20.97; 2. Jackson Cooper (NFA); 3. Christopher Lekaj (K); 50 Freestyle - 1. Ryan Goode (K) 26.26; 2. Sam Schachter (K); 3. Aiden Domanico (NFA); 1-meter diving - 1. Cole Mullarkey (NFA) 161.60 points; 100 Butterfly - 1. Andrew Sammons (K) 58.87; 2. Jack Mummery (NFA); 3. Aiden Domanico (NFA); 100 Freestyle - 1. Vicente Velasquez (NFA) 54.35; 2. Jackson Gerbes (NFA); 3. Mason Crowley (K); 500 Freestyle - 1. Peyton Tuttle (NFA) 5:20.97; 2. Henry Shannon (K); 3. Sebastian Burgarelli (NFA); 200 Freestyle Relay - 1. Newburgh Free Academy (Velasquez, Gerbes, Reade, Mummery) 1:41.56; 2. Kingston; 3. Newburgh Free Academy; 100 Backstroke - 1. Christopher Lekaj (K) 1:03.33; 2. Jackson Gerbes (NFA); 3. Conor Sullivan (K); 100 Breaststroke - 1. Andrew Sammons (K) 1:03.79; 2. Michael Abrams (NFA); 3. Jackson Cooper (NFA); 400 Freestyle Relay - 1. Kingston (Shannon, Crowley, Lekaj, Sammons) 3:44.49; 2. Newburgh Free Academy; 3. Newburgh Free Academy

Records: Kingston 5-7; Newburgh Free Academy 7-3

Women's basketball

Fairfield 59, Marist 39

Marist (6-11, 4-5 Metro Atlantic): Zaria Shazer 11 points; Anabel Ellison 6 points; Trinasia Kennedy 6 points

Fairfield (11-6): Lou Lopez-Senechal 20 points; Andrea Hernangomez 16 points

Men's basketball

Orange 84, Lackawanna 77

SUNY Orange (13-0): Romeo Aquino 28 points, 13 rebounds, 5 blocks; Darius Boben 17 points, 3 steals; Kevin Stein 16 points, 9 assists; Tim Linton 13 points, 9 rebounds; Colts are ranked No. 11 in NJCAA Division II

Upcoming schedules

Friday, January 28

Boys basketball

Monroe-Woodbury at Clarkstown South, 5 p.m. (canceled)

Chapel Field at Livingston Manor, 5:30 p.m. (time change)

Red Hook at Marlboro, 5:45 p.m.

Onteora at Dover, 6 p.m. (ppd.)

Rhinebeck at Ellenville, 6 p.m.

Spackenkill at Pine Plains, 6 p.m.

Highland at Rondout Valley, 6 p.m.

New Paltz at Saugerties, 7 p.m. (date, time change)

Roosevelt at Wallkill, 6 p.m.

Cornwall at Washingtonville, 6 p.m.

Millbrook at Webutuck, 6 p.m.

Beacon at Monticello, 6:30 p.m. (ppd.)

S.S. Seward at Livingston Manor (Cancelled)

Chester at Warwick, 7 p.m.

Girls basketball

Kingston at Middletown, 4:30 p.m. (time change)

Livingston Manor at Eldred, 5:30 p.m. (canceled)

Rondout Valley at Highland, 6 p.m.

Webutuck at Millbrook, 6 p.m.

Saugerties at New Paltz, 6 p.m. (canceled)

Dover at Onteora, 6 p.m. (ppd.)

Marlboro at Red Hook, 6 p.m.

Pine Plains at Spackenkill, 6 p.m.

Burke Catholic at S.S. Seward, 6:30 p.m.

Monticello at Sullivan West, 6:30 p.m.

Fallsburg at Tri-Valley, 6:30 p.m.

Wrestling

Wallkill at Warwick, 5 p.m.

Multiple schools at Fallsburg, 6 p.m. (Canceled)

Washingtonville at Cornwall, 6 p.m.

Chester at Our Lady of Lourdes, 6 p.m.

Kingston at Goshen, 7 p.m. (canceled)

Roosevelt at Monroe-Woodbury, 7 p.m. (canceled)

New Paltz at Pine Bush, 7 p.m. (canceled)

Nordic skiing

MHAL meet at Minnewaska State Park, 3:30 p.m. (canceled)

Alpine skiing

OCIAA giant slalom at Holiday Mountain, ppd.

OCIAA slalom at Mount Peter, 4:30 p.m.

Girls gymnastics

MHAL meet at Excel Gymnastics, 4:30 p.m. (canceled)

Boys swimming

OCIAA meet at Beacon, 4:30 p.m.

OCIAA meet at Kingston, 4:30 p.m.

Ice hockey

Monroe-Woodbury at Mamaroneck, ppd.

This article originally appeared on Times Herald-Record: High school sports for January 27