High school scores/schedules: Dec. 7

·19 min read
.
.

BASKETBALL

BOYS

Scoreboard

Tuesday's Results

Alliance 61, Louisville 55

Bay Village Bay 59, Revere 58

Bedford 58, Copley 49

Boardman 59, Tallmadge 55

Brunswick 83, LaGrange Keystone 55

Buchtel 81, Firestone 45

Canton McKinley 66, GlenOak 56

Cloverleaf 72, Field 59

East 67, North 35

Jackson 63, Lake 59

Kenmore-Garfield 63, Ellet 62

Kidron Central Christian 63, Medina Christian 35

Manchester 59, Waynedale 41

Marlington 66, Northwest 43

Mayfield 64, North Royalton 49

Mogadore 87, Waterloo 70

Nordonia 55, CVCA 52

North Canton Hoover 46, Green 41

Norwayne 79, Orrville 52

Stow 60, Kent Roosevelt 51

Streetsboro 68, Ravenna 40

Strongsville 64, Elyria Catholic 61

Tusky Valley 52, Minerva 43

Walsh Jesuit 64, Cleveland St. Ignatius 60 (OT)

Woodridge 51, Norton 41

Tuesday's Scoring Summaries

BAY VILLAGE BAY 59, REVERE 58

Bay 18 2 19 20 — 59

Revere 16 15 12 15 — 58

BAY VILLAGE BAY — Moell 8-2-21, Knapp 0-1-1, Mendelow 3-2-8, Payne 5-4-16, Chesterfield 5-0-13. Totals: 21-9-59.

REVERE — Muntean 1-0-2, Banks 5-3-15, Laramore 0-2-2, Groce 5-2-15, Bania 5-0-13, Anton 0-1-1, Cochran 3-0-8, Dhillon 1-0-2. Totals: 20-8-58.

3-Point Goals: Moell 3, Chesterfield 3, Groce 3, Bania 3, Payne 2, Banks 2, Cochran 2. Fouls: Rev., 17-15.

BUCHTEL 81, FIRESTONE 45

Buchtel 29 22 21 9 — 81

Firestone 12 14 9 10 — 45

BUCHTEL (1-1, 1-0) — Gadson 6-2-14, Robinson 4-4-14, Boyce 2-0-5, Thurmon 7-4-19, D. Edwards 2-1-5, Wells 4-1-9, Motley 6-0-15. Totals: 31 12-19 81.

FIRESTONE (0-4, 0-1) — Do. Harper 5-0-13, Benford 3-0-6, Da. Harper 2-2-6, Miller 3-5-12, Grass 1-0-2, Jones 1-0-2, White 1-2-4. Totals: 16 9-18 45.

3-Point Goals: Motley 3, Do. Harper 3, Robinson 2, Boyce, Thurmon, Miller. Rebounds: Buch., 37 (Thurmon 8); Fire., 29 (Benford 10). Turnovers: Fire., 20-11. Fouls: Buch, 19-17. JV game: Buchtel won.

EAST 67, NORTH 35

East 11 18 17 21 — 67

North 14 6 9 6 — 35

EAST — Holley 4-4-13, Kelly 5-0-11, Tuck 1-2-4, Sandall 3-0-6, Cox 2-0-5, Armstead 1-0-2, Darisaw 4-0-8, Shufford 1-0-3, Sowell 3-4-11, Saks 2-0-4. Totals: 26-10-67.

NORTH — Simmons 1-0-2, Alexander 2-0-4, Dampier 2-2-6, Barkley 1-0-2, Witherspoon 2-0-4, Davis 7-0-15, Coleman 1-0-2. Totals: 16-2-35.

3-Point Goals: Holley, Kelly, Cox, Shufford, Sowell, Davis.

MARLINGTON 66, NORTHWEST 43

Northwest 14 10 12 7 — 43

Marlington 18 20 13 15 — 66

NORTHWEST (2-2) — Baughman 0-1-1, Barna 3-0-7, Badger 4-1-13, Stokes 1-2-4, Goddard 4-3-12, Nickey 1-0-2, LaFay 2-0-4. Totals: 15-7-43.

MARLINGTON (3-1) — Bates 2-0-4, Himmelheber 0-3-3, Yoder 6-0-12, Evanich 4-3-13, Denham 4-1-9, Miller 5-0-11, Dine 0-2-2, Skelding 4-4-12. Totals: 25-13-66.

3-Point Goals: Badger 4, Evanich 2, Miller, Barna, Goddard. Rebounds: NW, 20; Mar., 30 (Skelding 7). Fouls: Mar., 16-14.

MOGADORE 87, WATERLOO 70

Waterloo 15 20 23 12 — 70

Mogadore 18 23 21 25 — 87

WATERLOO (0-2) — Alhassan 5-6-17, Simons 11-4-30, Wise 2-2-6, Miller 0-2-2, Podojil 6-0-15. Totals: 24-14-70.

MOGADORE (1-1) — Hiney 3-2-10, Pendergast 1-2-5, Coffman 3-7-15, Miller 3-0-9, L. Butler 3-2-10, Schrock 1-0-3, Murphy 9-3-24, Williams 4-2-11. Totals: 27-18-87.

3-Point Goals: Simons 4, Miller 3, Murphy 3, Podojil 3, Hiney 2, Coffman 2, L. Butler 2, Pendergast, Schrock, Williams, Alhassan. Fouls: Wat., 18-16. JV Score: Mogadore, 53-39.

NORTH CANTON HOOVER 46, GREEN 41

Green 9 8 14 10 — 41

Hoover 9 7 17 13 — 46

GREEN — T. Martin 5-2-13, Oddo 5-0-12, Rollyson 4-1-9, Taylor 1-2-4, Simmer 1-0-3. Totals: 16-5-41.

NORTH CANTON HOOVER — Collins 6-2-19, Ware 6-2-14, Ross 1-2-5, Barker 1-2-4, Bille 2-0-4. Totals: 16-8-46.

3-Point Goals: Collins 5, Oddo 2, Ross, T. Martin, Simmer.

WOODRIDGE 51, NORTON 41

Woodridge 14 13 6 18 — 51

Norton 8 7 12 14 — 41

WOODRIDGE (3-0, 2-0) — Lehrer 2-4-9, W. Duve 2-0-4, Kiser 3-0-7, Snyder 2-0-6, Horn 0-3-3, Grant 0-2-2, King 2-0-4, Bryant 7-1-16. Totals: 18-10-51.

NORTON (1-2, 1-1) — Willig 1-0-2, Dobben 1-3-5, Moore 0-3-3, Hoffman 2-0-4, Wright 1-0-3, Etheridge 1-2-5, Dobbins 4-4-12, Newman 1-4-7. Totals: 11-16-41.

3-Point Goals: Snyder 2, Lehrer, Kiser, Bryant, Wright, Etheridge, Newman. Fouls: Nor., 24-20. Rebounds: Woo., 28 (Bryant 8). JV Score: Woodridge, 46-30.

Schedule

Wednesday's Game

Lakewood at Medina, 7 p.m.

GIRLS

Schedule

Wednesday's Games

(All games at 7 p.m. unless noted)

Cleveland Heights Lutheran East at Archbishop Hoban, 7:30 p.m.

East at Canton South, 5:30 p.m.

GlenOak at Canton McKinley

Green at North Canton Hoover, 7:15 p.m.

Highland at Copley, 7:30 p.m.

Kent Roosevelt at Cuyahoga Falls, 7:30 p.m.

Lake Center Christian at Mogadore

Nordonia at Painesville Riverside

Rootstown at Warren JFK

Southeast at St. Thomas Aquinas

Stow at Hudson

St. Vincent-St. Mary at Perry, 7:15 p.m.

Tallmadge at Barberton Dunk Cancer, 7:30 p.m.

Twinsburg at Wadsworth

---

Thursday's Games

(All games at 7 p.m. unless noted)

Ellet at North, 6:30 p.m.

Kenmore-Garfield at Firestone, 6 p.m.

Massillon at Louisville

Norwayne at Chippewa

Ravenna at Norton

Streetsboro at Coventry

BOWLING

BOYS

Tuesday's Result

LAKE 2,654, GREEN 2,553

High Games: Barton (G) 217; Konigsberger (L) 245. High Series: Barton (G) 390; Konigsberger (L) 447. JV Score: Lake, 2,111-1,550.

Records: Green 0-2; Lake 2-2.

GIRLS

Tuesday's Result

GREEN 2,820, LAKE 2,253

High Games: Mad. Perrine (G) 256; Holler (L) 193. High Series: Mar. Perrine (G) 491; Holler (L) 342, Gross (L) 342. JV Score: Lake, 1,703-977.

Records: Green 2-0; Lake 3-1.

FOOTBALL

Division IV

Offensive Player of the Year: C.J. Hester, Cincinnati Wyoming

Defensive Player of the Year: Luke Ferrell, Bloom-Carroll

Coach of the Year: Eric Valentine, Columbus Linden-McKinley

First Team Offense

QB: KJ Benedict, Bloom-Carroll, 5-8, 165, sr.; Wade Futhey, Waverly, 5-11, 185, sr.; Josh Hupp, Byesville Meadowbrook, 6-0, 185, sr.; Marshall Shepherd, Shelby, 6-2, 175, sr.; Dru DeShields, West Branch, 6-4, 180, jr.

RB: Dane Nauman, Marengo Highland, 5-11, 215, soph.; Chase Oehlstrom, Carrollton, 5-9, 160, jr.; Collin Nemitz, Sandusky Perkins, 5-10, 185, sr.; DeMarcus McElroy, Youngstown Ursuline, 5-11, 175, sr.; Gideon Lampron, LaGrange Keystone, 6-0, 215, sr.; CJ Hester, Cincinnati Wyoming, 5-11, 185, jr.; Carson Van Hoose, Clarksville Clinton-Massie, 5-9, 165, sr.

WR/TE: Colt Emerson, New Concord John Glenn, 6-1, 175, jr.; Colin Oberdick, St. Clairsville, 6-0, 165, sr.; Josh Hurst, Port Clinton, 6-2, 170, sr.; Nick Wilson, West Branch, 6-1, 162, sr.; Josh Martin, Eaton, 5-11, 140, sr.; JT Ferguson, Germantown Valley View, 6-2, 182, sr.

OL: Isaac Clary, Gallipolis Gallia Academy, 6-8, 310, jr.; Avery Henry, St. Clairsville, 6-7, 300, sr.; Mason Ludwig, East Liverpool, 6-6, 280, jr.; Cullen Dunn, Van Wert, 5-11, 225, Sr.; Alistair Larson, Woodridge, 6-5, 290, sr.; Greg Rockwell, West Branch, 6-1, 255, sr.; Nick Dalessandro, Chagrin Falls, 6-5, 275, sr.; Owen Trick, Clarksville Clinton-Massie, 6-2, 245, jr.

K: Mason Grudich, West Milton Milton-Union, 5-8, 165, jr.

First Team Defense

DL: Luke Ferrell, Bloom-Carroll, 6-3, 225, sr.; Gavin Postelwaite, Heath, 6-2, 300, sr.; Remington Norman, Clyde, 6-2, 240, sr.; Ty'Req Donlow, Youngstown Ursuline, 6-1, 218, soph.; Troy Peterson, Ashtabula Edgewood, sr.; Harry Hilvert, Cleves Taylor, 6-2, 250, sr.; Jake Brown, West Milton Milton-Union, 5-10 230, jr.

LB: J.T. Barnett, Waverly, 6-0, 195, sr.; Brady McManaway, Byesville Meadowbrook, 5-11, 165, sr.; Dillon Overmyer, Clyde, 6-2, 240, sr.; Steven Marra, West Branch, 6-2, 220, sr.; Ty Howard, Cleveland Villa Angela-St. Joseph, 5-11, 195, sr.; Jeremy Henry, Dayton Northridge, 6-2, 200, jr.; Colton Trampler, Clarksville Clinton-Massie, 5-11, 215, sr.

DB: Tyrese Taylor, Columbus East, 6-0, 165, sr.; Tyler Webb, Port Clinton, 5-9, 165, sr.; Kenny Grobolsek, Sheffield Brookside, 6-0, 190, sr.; Malik Davis, Cleveland Glenville, 5-9, 150, jr.; Blake Brumbaugh, West Milton Milton-Union, 6-1, 180, jr.; Kody Zantene, Clarksville Clinton-Massie, 6-3, 190, sr.

P: Adam Polacko, Oakwood, 6-3, 220, sr.

Second Team Offense

QB: Christopher Towns, Columbus Linden-McKinley, 5-7, 134, jr.; Drew Sefsick, St. Clairsville, 5-11, 170, sr.; Aiden Pratt, Van Wert, 6-4, 195, jr.; Cam Gillum, Port Clinton, 5-9, 185, jr.; Brady Shannon, Youngstown Ursuline, 6-3, 210, sr.; Jackson Johnson, Salem, 6-0, 176, sr.; Poochie Snyder, Canton South, 6-0, 165, soph.

RB: Jacob Jordan, St. Clairsville, 5-7, 170, sr.; Hunter Campbell, Fairless, 6-2, 185, Sr.; Kyle Snider, CVCA, 5-11, 220, jr.; Eddie Lewis Jr., Rocky River Lutheran West, 5-10, 180, sr.; Kavonte Turpin, Dayton Northridge, 5-9, 165, sr.

WR/TE: Chrishawn Adams, Columbus Marion-Franklin, 6-4, 210, sr.; Penn Morrison, Waverly, 6-4, 195, sr.; Dean Boyd, Youngstown Ursuline, 6-4, 202, sr.; Blaize Exline, Salem, 5-11, 160, sr.; Ryne Shackelford, LaGrange Keystone, 6-0, 195, jr.; Gauge Dunn, Bethel Bethel-Tate, 5-11, 145, sr.

OL: Reece Shriner, Heath, 5-10, 200, soph.; Turner Harmon, Marengo Highland, 6-0, 220, sr.; Hayden Bricker, Bellevue, 6-2, 270, sr.; Walker Britt, Clyde, 6-2, 260, sr.; Brian Frasco, Youngstown Ursuline, 6-3, 268, jr.; Isaac Lucas, Youngstown Ursuline, 6-4, 258, jr.; Tavareon Sanders, Cleveland Glenville, 6-4, 320, sr.; Bobby Diana, Cincinnati Archbishop McNicholas High School, 6-1, 232, sr.

K: Lucas Otto, St. Clairsville, 6-0, 155, sr.

Second Team Defense

DL: Gauge Samson, Zanesville Maysville, 6-3, 290, sr.; Gavin Linkous, Rossford, 6-2, 240, Sr.; Mitchell Coffee, West Branch, 6-2, 235, jr.; Jadynn Anderson, Perry, 6-2, 210, sr.; Joel Allen, Cincinnati Wyoming, 6-1, 265, jr.; Breyden Boston, Eaton, 6-4, 205, sr.

LB: Connor Corbett, Heath, 5-6, 155, fr.; Caden Kenworthy, Cambridge, 5-10, 180, sr.; Tanner Rubinstein, Napoleon, 6-3, 192, sr.; Jason Greenfield, Northwest, 6-0, 205, sr.; Karson Nail, Sheffield Brookside, 6-0, 184, sr.; Christian Pataky, LaGrange Keystone, 6-3, 215, sr.; Zack Vanscoy, St. Paris Graham, 5-11, 200, sr.

DB: Beau Wisecarver, Bloom-Carroll, 6-1, 195, sr.; Jakylan Irving, Youngstown Ursuline, 6-1, 164, sr.; Andre Hill, Shelby, 6-0, 175, sr.; Bryce West, Cleveland Glenville, 6-0, 190, soph.; Jake Kavcic, Gates Mills Gilmour Academy, 5-8, 145, soph.; Ashton Wolfe, Bethel Bethel-Tate, 5-9, 160, sr.

P: Andrew Kirkpatrick, Chagrin Falls, 6-4, 240, sr.

Third Team Offense

QB: Austin Colletti, Carrollton, 6-0, 170, sr.; Konner Rodick, LaGrange Keystone, 6-2, 185, jr.; Kyle Ransom, Oberlin Firelands, 6-1, 180, sr.; Brock Ebright, Eaton, 5-10, 173, jr.; Pierce Taylor, Cincinnati Archbishop McNicholas, 5-9, 160, sr.

RB: Donny Hardy, Chagrin Falls, 6-0, 190, jr.; Mikey Molloy, Bethel Bethel-Tate, 5-9, 195, sr.; Ar’Moni McCrae, Heath, 6-0, 200, sr.; Nate Jackson, Van Wert, 5-10, 180, sr.

WR/TE: Blaine Bowman, Shelby, 5-11, 170, sr.; Caleb Lott, Canton South, 6-2, 170, sr.; Brody Pumneo, Fairless, 6-0, 160, jr.; Damarion Witten, Cleveland Glenville, 6-3, 200, soph.; Robbie Guttman, Cincinnati Indian Hill, 6-2, 195, sr.; Keon Wright, Oakwood, 5-11, 170, sr.

OL: Hayden Loy, Byesville Meadowbrook, 5-9, 220, sr.; Kaden Riddle, Bellville Clear Fork, 6-4, 250, jr.; Camden Armstrong, Shelby, 5-11, 290, sr.; Freddie Johnson, Cleveland Glenville, 6-5, 320, soph.; Bobby Malinowski, Cleveland Villa Angela-St. Joseph, 6-2, 293, sr.; Jacob Marjak, Perry; Noah Hill, Springfield Kenton Ridge, 6- 5, 295, sr., Ethan Lane, West Milton Milton-Union, 6-4, 250, jr.

K: Ben Tolson, West Branch, 5-7, 145, sr.

Third Team Defense

DL: Chandler Stevens, Marengo Highland, 5-10, 190, jr.; Thomas Egli, West Branch, 6-6, 205, Jr.; Sir’Sean Ingram, Cleveland Glenville, 6-4, 210, sr.; Max Moore, Chagrin Falls, 6-3, 210, sr.; Joseph David, Cincinnati Indian Hill, 5-10, 210, sr.; Cooper Strader, St. Paris Graham, 6-1, 225, sr.

LB: Drew Lincicome, Duncan Falls Philo, 5-11, 175, jr.; Justin Smythe, Bellevue, 6-0, 165, sr.; Coltin Colucci, Fairless, 6-1, 200, sr.; Chris Berthold, Oberlin Firelands, 5-11, 185, sr.; Rocco Hice, Gates Mills Gilmour Academy, 5-9, 175, jr.; Matthew Cotterman, Germantown Valley View, 6-4, 220, sr.; Norman Bubba Darnell Jr., Bethel Bethel-Tate, 5-9, 185, sr.; Jared Hancock, Cincinnati Wyoming, 5-10, 205, sr.; Nathan Walker, New Concord John Glenn, 6-2, 175, jr.

DB: Alijah Stevens, Newark Licking Valley, 5-10, 145, sr.; Hunter Eubanks, Byesville Meadowbrook, 5-10, 160, sr.; Isaiah Helphinstine, Cincinnati Archbishop McNicholas, 5-9 162, sr.; Sam Prangley, Cincinnati Wyoming, 6-2, 200, sr.; Christian Reyna, Eaton, 6-2, 171, sr.

P: Jonathan Spiess, Bexley, 5-9, 172, jr.; Landon Campbell, Galion, 6-1, 195, sr.

Local Honorable Mention

QB: Zack Miller, Triway, 5-7, 160, jr.; WR/TE: Kamari Mitchell, Woodridge, 6-1, 180, sr.; OL: Tom Fox, Fairless, 6-1, 240, jr.; Alex Prexta, Northwest, 6-2, 280, sr. DB: Luke Yoder, Fairless, 5-11, 170, jr.; P: Christian Everly, Woodridge, 6-2, 210, sr.

Division V

Offensive Players of the Year: Gabe Tingle, West Lafayette Ridgewood; Levi Gullion, Piketon

Defensive Players of the Year: Spencer Mesaros, Southeast; Carson Bey, Versailles

Coaches of the Year: Mike Lento, Kansas Lakota; Dave Maddox, Camden Preble Shawnee

First Team Offense

QB: Levi Gullion, Piketon, 6-3, 195, sr.; Drew Roe, Portsmouth, 5-7, 151, sr.; Gabe Tingle, West Lafayette Ridgewood, 5-11, 180, sr.; Harley Hopkins, Zanesville West Muskingum, 6-1, 205, sr.; Joseph Dzierwa, Tontogany Otsego, 6-6, 180, sr.; Billy Skripac, Canfield South Range, 6-2, 195, jr.

RB: Owen Davis, North Union, 6-2, 205, jr.; Mason Oliver, Bloomdale Elmwood, 5-11, 180, jr.; Trent Leiter, Tontogany Otsego, 5-11, 205, sr.; Anthony Demma, Garrettsville, 6-0, 195, sr.; Dylan Dominguez, Canfield South Range, 5-11, 195, sr.; Levi Ellis, Elyria Catholic, 5-11, 190, jr.; Rayshon Kennedy, Cleveland Heights Lutheran East, 6-4, 240, sr.; Hunter Crockett, Camden Preble Shawnee, 6-2, 220, sr.

WR/TE: Jacob Denny, Liberty Union, 6-5, 205, sr.; Mason Tucci, Sandy Valley, 5-10, 160, sr.; Caleb Kuhlman, Ottawa-Glandorf, 6-0, 190, sr.; Gage Sullivan, Kirtland, 6-4, 200, sr.; Alec Rodenberger, Bellefontaine Benjamin Logan, 5-11, 170, sr.; Leo Hennegan, Cincinnati Purcell Marian, 6-1, 165, sr.

OL: Joe Johnson, Harvest Prep, 6-9, 295, sr.; Rylan Cecil, Ironton, 6-2, 250, sr.; Tyler Leopold, Ottawa-Glandorf, 6-5, 310, sr.; Riley LaPorte, Garrettsville, 6-3, 270, sr.; Michael Lally, Canfield South Range, 6-1, 285, sr.; George Prusock, Kirtland, 6-0, 235, jr.; Hayden Gerhart, Elyria Catholic, 6-3, 270, sr.; Taran Tyo, Versailles, 6-4, 300, sr.

K: Braxton Sammons, Wheelersburg, 6-0, 175, sr.; Evan O’Connell, Columbus Ready, 5-8, 156, sr.

First Team Defense

DL: Gvynn Mendenhall, Columbus Academy, 6-3, 235, sr.; Nate Cochran, Ironton, 6-3, 300, sr.; Jarett Wallick, Sugarcreek Garaway, 6-2, 215, jr.; Spencer Mesaros, Southeast, 6-1, 250, sr.; Logan Cormell, Canfield South Range, 5-10, 190, sr.; Lucas Stoddard, Burton Berkshire, 6-4, 205, sr.; Kylyn Macklin, Cincinnati Purcell Marian, 6-2, 230, sr.; Elias Rudolph, Cincinnati Taft, 6-5, 215, soph.

LB: Angelo Washington, Ironton, 6-1, 225, Sr.; Colt Sechrest, Bellaire, 6-4, 225, sr.; Devin Coon, Tontogany Otsego, 5-8, 160, sr.; Mason Rus, Kirtland, 6-0, 180, sr.; Tony Grasso, Elyria Catholic, 6-0, 215, jr.; Carson Bey, Versailles, 5-10, 175, sr.; Max Tepe, Cincinnati Mariemont, 5-11, 170, sr.

DB: Brady Roden, Sugarcreek Garaway, 6-1, 165, jr.; Merced Diaz, Genoa, 5-10, 170, sr.; Will Sayle, Kirtland, 5-11, 170, soph.; Tommy Gogolin, Kirtland, 5-9, 165, jr.; Ke-yandre Larry, Cincinnati Taft, 6-1, 200, sr.; Luke Jackson, Lewistown Indian Lake, 5- 11, 170, sr.

P: Landon Jordan, Ottawa-Glandorf, 6-1, 185, sr.

Second Team Offense

QB: Lake Boos, Pemberville Eastwood, 6-1, 182 sr.; Grant Hitchcock, Jefferson, 5-11, 170, jr.; Brady Cook, Elyria Catholic, 6-0, 160, jr.; Caleb Wurster, Lewistown Indian Lake, 6-0, 155, sr.

RB: Ethan Miller, Sugarcreek Garaway, 5-9, 165, jr.; Zack Rice, Conneaut, 5-11, 175, jr.; Talon Borders, Carlisle, 5-10, 165, sr.; Jah’Mal Hutsell, Cincinnati Roger Bacon, 5-6, 170, sr.

WR/TE: Jacob Cusick, Richmond Edison, 6-1, 175, sr.; Chase Helberg, Tontogany Otsego, 5-11, 190, sr.; Jaron Filliater, Bucyrus Wynford, 6-4, 185, sr.; Jack Kenneally, Elyria Catholic, 6-7, 215, sr.; Pierce Boyd, Kirtland, 6-2, 230, sr.: Kyle Guyer, Cincinnati Roger Bacon, 6-2, 170, sr.

OL: Wyatt Moyer, Sandy Valley, 5-10, 225, sr.; Brayden Adams, Sugarcreek Garaway, 6-2, 225, sr.; Josiah Cox, Manchester, 6-1, 220, sr.; Jacob Brooks, Canfield South Range, 6-0, 220, sr.; Jonathan Withrow, Kirtland, 6-0, 215, sr.; Carter Bibler, Cincinnati Summit Country Day, 6-4, 220, sr.; Cain Gonzalez, Springfield Shawnee, 6-1, 290, sr.; Mysta Moore, Cincinnati Taft, 6-5, 325, jr.

K: Dylan Rolfert, Cincinnati Roger Bacon, 5-11, 205, sr.

Second Team Defense

DL: Kadin Bradford, West Lafayette Ridgewood, 6-4, 227, sr.; Connor Moore, Millbury Lake, 6-6, 260, sr.; Travis Merrill, Elyria Catholic, 6-3, 240, jr.; Tyhir Gray, Cleveland Heights Lutheran East, 6-3, 200, jr.; Caden Connor, Reading, 5-10, 200, jr.; Alex Couch, Carlisle, 6-2, 275, sr.; Kenny Wise, Tipp City Bethel, 5-10, 175, sr.

LB: Gavin Miller, North Union, 5-9, 175, sr.; CJ Smith, Marion Pleasant, 5-10, 185, sr.; Xavier Lamneck, West Lafayette Ridgewood, 5-10, 170, sr.; Trey Hoover, Rayland Buckeye Local, 6-0, 215, jr.; Tyler Remish, Canfield South Range, 6-0, 200, jr.; Jason Herd, Conneaut, 5-11, 170, sr.; Tavion Thomas, Elyria Catholic, 5-9, 195, jr.; Ronald Cutts, Cincinnati Taft, 6-0, 210, jr.

DB: Ray Ray Pettigrew, Bellaire, 5-10, 160, jr.; Brady Nicely, Tontogany Otsego, 5-11, 155, jr.; Jack Budinger, Elyria Catholic, 6-1, 185, sr.; Grady Hutchinson, Camden Preble Shawnee, 5-10, 170, jr.; Beamer Walker, Cincinnati Roger Bacon, 5-9, 160, jr., Josh Clark, Wheelersburg, 6-1, 175, sr.

P: Jonathan Weaver, Amanda-Clearcreek, 6-2, 170, sr.

Third Team Offense

QB: Ben Nichols, Chillicothe Zane Trace, 6-0, 170, sr.; Christian Moyer, Chippewa, 6-0, 190, sr.; Peyton Lemon, Waynedale, 5-10, 190, sr.; Joel Steinkoenig, Reading, 6-5, 220, sr.

RB: Brian Fitzsimmons, Columbus Ready, 5-10, 190, jr.; Jaylen Jennings, Harvest Prep, 5-11, 195, sr.; Jaquez Keyes, Ironton, 6-1, 210, jr.; Trystan Gries, Williamsburg, 6-0, 182, jr.

WR/TE: Max Autry, Cincinnati Madeira, 5-9, 175, jr.; Tayvon Miller, Amanda-Clearcreek, 6-1, 165, sr.; Parker Logan, Columbus Academy, 6-3, 210, sr.; Ty Perkins, Ironton, 6-3, 185, jr., Johnny Burton, Piketon, 5-11, 175, sr.; Camren Loar, Piketon, 5-9, 159, sr.

OL: Hunter McComas, Piketon, 6-2, 225, sr.; Timmy O’Grady, Bellaire, 6-1, 230, sr.; Zac Hoskins, Brooklyn, 6-5, 280, sr.; Tommy Rauscher, Elyria Catholic, 6-2, 260, sr.; Michael Maloon, Brookville, 5-10, 235, sr.; Marvin Sutton, Columbus Ready, 6-2, 260, sr.; Logan Bomer, Bloomdale Elmwood, 6-2, 260, sr.; Logan Evans, Lewistown Indian Lake, 5-11, 250, sr.

K: Kanyon McCort, Sandy Valley, 6-0, 180, jr.

Third Team Defense

DL: Ashton Duncan, Ironton, 6-2, 245, sr.; Dakahri Paul, Warrensville Heights, 6-0, 180, sr.; Bailey Ryan, Canfield South Range, 6-1, 277, jr.; Nick Burns, Chesapeake, 6-2, 280, sr.; Braiden Dunham, Piketon, 6-4, 215, sr.; Lucas Prichard, Lima Bath, 6-4, 255, sr.; Conner Cravaack, Cincinnati Madeira, 6-5, 225, jr.

LB: Chandler Burrell, Harvest Prep, 6-0, 195, sr.; Carson Williams, Wheelersburg, 6-1, 195, sr.; James Thurman, Portsmouth, 5-9, 190, sr.; Justin Hershberger, Waynedale, 5-10, 190, sr.; Nate Glanc, Fairview Park Fairview, 5-10, 200, jr.; Phil LaVerde, Kirtland, 5-10, 175, jr.: Zack Stevens, Enon Greenon, 6-4, 190, jr.; Hunter Pendleton, Minford, 6-4, 230, jr.

DB: Jack Kuehn, Burton Berkshire, 5-11, 176, sr.; Scottie Bruns, Carlisle, 6-0, 160, sr.; David Hawk, Springfield Shawnee, 5-9, 165, sr.; J Matz, Kansas Lakota, 6-0, 180, sr.; Ethan McHugh, Rayland Buckeye Local, 6-1, 210, sr.; Brody Swigonski, Garrettsville, 5-11, 170, sr.

P: Jake Heatherington, Bellaire, 6-2, 170, jr.

Local Honorable Mention

QB: Evan Daniels, Crestwood, 6-2, 180, sr.; RB: Jaidyn Sapp, Southeast, 6-2, 195, sr.; Louie Blasiole, Crestwood, 5-10, 200, sr.; Cooper Briggs, Manchester, 6-0, 190, sr.; WR/TE: Donny Birkett, Rootstown, 6-0, 175, sr. OL: Austin Roman, Garrettsville, 6-3, 315, sr.; Andrew Kelchner, Southeast, 6-4, 240, sr.; Nate Buckeye, Southeast, 6-1, 200, sr.; K: Colin Lysiak, Garrettsville, 6-0, 165, sr. DL: Aydan Hamrick, Tuslaw, 5-10, 200, sr.; Tony Karp, Rootstown, 6-1, 255, soph.; Vinnie Sanderfer, Southeast, 5-10, 170, sr.; Austin Wise, Waterloo, 6-1, 215, jr.; LB: Keegan Sell, Garrettsville, 6-0, 175, soph.; Isaac Di Tirro, Rootstown, 6-0, 210, sr.; Ethan Strahan, Crestwood, 5-11, 175, sr.; Jadon Johnston, Manchester, 6-1, 220, sr. DB: Riley Soles, Manchester, 6-0, 195, sr. Brady Marshall, Orrville, 5-10, 140, soph.

This article originally appeared on Akron Beacon Journal: High school scores/schedules: Dec. 7

Our goal is to create a safe and engaging place for users to connect over interests and passions. In order to improve our community experience, we are temporarily suspending article commenting