High school scores for January 26

·9 min read

Boys basketball

Burke Catholic 57, Port Jervis 47

Buke Catholic (7-6, 2-1): Jake DeMaro 18 points; Jack O’Boyle 18 points

Port Jervis: Jacob Balmos 13 points

S.S. Seward 58, Roscoe 46

S.S. Seward: Gavin Acuna 18 points; Will Shannon 13 points

Roscoe: Aiden Johnston 15

Red Hook 54, Rhinebeck 51

No details available

Pine Plains 65, Mount Academy 43

Pine Plains: Logan lydon 23 points, 13 rebounds; Thomas Westpfal 11 points; Sid Stracher 9 points; Zach Strang 9 points, 4 rebounds

Mount Academy (2-7): Kent Kleinsasser 13 points; Jake Maendel 12 points; Hunter Maendel 9 points

Ellenville 80, Onteora 32

Ellenville (8-0): Rad Moreno 19 points, 16 rebounds; DJ McComb 13 points, 10 rebounds; Kristian Jackson 13 points

Onteora: Andy Zygmont 11 points

Middletown 79, Danbury (Conn.) 60

Middletown (8-5): Lynai Dunwoody 29 points (career-high), 12 rebounds (career-high); Ziyade Ndancky 21 points; Jermaine McCray 6 points; Sir William Morman 6 points; Justin Henry 4 points; Tyler Gordon 2 points; Jayden Nelson 2 points; Donte Simmons 2 points; Emanuel Stevenson 2 points

Danbury: Cam Perkins 12 points; Kobe Caban 6 points; Nez Perkins 6 points; Jake Fiorita 4 points; Cash Perkins 3 points; Jayden Leroy 2 points

Monticello 54, Washingtonville 46

Monticello (6-8, 4-4): Dylan Hardy 14 points, 11 rebounds; Michael Mingot 13 points; Joseph Russo 9 points; wins third game in a row

Washingtonville (6-7, 3-5): Brenden Graham 17 points; Ryan Allen 13 points

Haldane at Beacon, 6 p.m.

Girls basketball

Roosevelt 63, Red Hook 42

No details available

Highland 47, Pine Plains 41

Highland: nothing reported

Pine Plains: Lily Brenner 14 points; Emily Torre 10 points; Gina Kirk 9 points

Haldane 36, Beacon 35

Haldane: Molly Siegel 8 points; Malisa Scagna 7 points; Maddie Chiera 6 points; Camilla McDaniel 6 points

Beacon: Reilly Landisi 15 points; Rayana Taylor 6 points

James I. O’Neill 48, Eldred 30

James I. O’Neill (10-2): Josey Arbogast 20 points; Aniyah Lewis 14 points; Audrey Elisondo 7 points; Daisy West 6 points

Eldred: Lily Gonzalez 16 points; Jada Reed 12 points

Chester 42, Middletown 28

Chester: Allison Bono 20 points; Christine Ravix 8 points; Trinity Delgado 7 points; Aniyah Lamb 3 points; Janelle Lopez 2 points; Isabel Trevisano 2 points

Middletown: Ashley MacCalla 12 points; Kyla Aviles 4 points; Jalissa Ocasio 4 points; Sierra Redmond 4 points; Jaylene Jackson 2 points; Alyze Skyers 2 points

Dover at Millbrook, 6 p.m

Wrestling

Burke Catholic 36, Fallsburg/Tri-Valley 12

102-pounds: Finn Predmore (B) won by forfeit; 110: Arianna Gonzalez (FTV) won by forfeit; 118: Aaron Lonstein (B) won by forfeit; 126: Double Forfeit; 132: Justin Mazzie (B) won by forfeit; 138: Double Forfeit; 145: Double Forfeit; 152: Frankie Shaw (B) won by forfeit; 160: Double Forfeit; 172: Double Forfeit 189: Jake Mazzie (B) pin Travis Capawana no time; 215: Daris Koljenovic (FTV) won by forfeit; 285: Kenny Bell (B) pin Nikolas Bonner no time

Rondout Valley 45, Burke Catholic 12

102-pounds: Finn Predmore (B) won by forfeit; 110: Nicholas Laskowski (RV) won by forfeit; 118: Lucas Ospina (RV) pin Aaron Lonstein 1:00; 126: Destiny Walsh (RV) won by forfeit; 132: Rocco DeAveiro (RV) pin Justin Mazzie 0:26; 138: Double Forfeit; 145: Aiden Nolan (RV) won by forfeit; 152: Frankie Shaw (B) won by forfeit; 160: Double Forfeit; 172: Liam Walsh (RV) d. Jake Mazzie 8-3; 189: Mica King (RV) won by forfeit; 215: Double Forfeit; 285: Alex Bollin (RV) pin Kenny Bell 1:25


Rondout Valley 48, Fallsburg/Tri-Valley 12

102-pounds: Double Forfeit; 110: Nicholas Laskowski (RV) pin Arianna Gonzalez 0:25; 118: Lucas Ospina (RV) won by forfeit; 126: Alexeah Walsh (RV) won by forfeit; 132: Destiny Walsh (RV) won by forfeit; 138: Rocco DeAveiro (RV) won by forfeit; 145: Aiden Nolan (RV) won by forfeit; 152: Double Forfeit; 160: Double Forfeit;172: Liam Walsh (RV) won by forfeit; 189: Travis Capawana (FTV) pin 1:04; 215: Allie Wiener (FTV) won by forfeit; 285: Alex Bollin (RV) pin Nikolas Bonner 0:38


Red Hook 54, Liberty 12

126-pounds: Rian Kirker (RH) pin Quintin Herzog 1:40; 132: Shane Cranna (RH) pin Justin Loucks 0:59; 138: Demetrius Massey (RH) pin Timothy Dirie 3:18; 145: Jonathan Melitski (RH) pin Ethan Blumenthal 5:54; 152: Christian Totman (RH) pin Zoe Kip 1:05; 160: Antonio Dellaripa (RH) won by forfeit; 172: Cole Nelson (RH) pin Isaiah Mateo 1:29; 189: Colin Mangan (LIB) pin Tiernan Moran 0:44; 215: Andrew Scamihorn (L) won by forfeit; 285: Double Forfeit; 102: Double Forfeit; 110: Ewan Celestine (RH) won by forfeit; 118: Will O`Farrell (RH) won by forfeit

Liberty 36, Pawling 27

102-pounds: Double Forfeit; 110: Aiden Soto (P) won by forfeit; 118: Kevin Panzer (P) won by forfeit; 126: Luke Amuso (P) d. Quintin Herzog 6-5; 132: Carter Wrobel (P) pin Justin Loucks no time; 138: Timothy Dirie (L) pin Cesar Lopez no time; 145: Ethan Blumenthal (L) won by forfeit; 152: Zoe Kip (L) won by forfeit; 160: Double Forfeit; 172: Isaiah Mateo (L) won by forfeit; 189: Colin Mangan (L) won by forfeit; 215: Andrew Scamihorn (L) won by forfeit; 285: David Villa (P) won by forfeit

Newburgh Free Academy at Highland, 6 p.m.

Cornwall at Saugerties, 7 p.m.

Boys swimming

Valley Central 98, Goshen 60

200-yard medley Relay - 1. Valley Central (Grabinski, Dickman, Grabinski, Storaska) 1:50.46; 2. Goshen; 3. Valley Central; 200 Freestyle - 1. Gabriel Nasser (VC) 2:06.21; 2. Noah Storaska (VC); 3. Rhyley Ruffy (G); 200 Individual Medley - 1. Nathaniel Storaska (VC) 2:16.83; 2. Andrew Lueng (G); 3. Sion Siljkovic (G); 50 Freestyle - 1. Patrick Primavera (VC) 25.91; 2. Carver Rocchio (G); 3. Caleb Sahlstrom (VC); 1-meter Diving - 1. Grant Moore (G) 289.85 points; 2. Luke Albanese (G); 100 Butterfly - 1. Timothy Grabinski (VC) 1:00.91; 2. Sion Siljkovic (G); 3. Carver Rocchio (G); 100 Freestyle - 1. Thomas Grabinski (VC) 54.82; 2. Gabriel Nasser (VC); 3. Patrick Primavera (VC); 500 Freestyle - 1. Thomas Geiselhart (VC) 6:03.44; 2. Rhyley Ruffy (G); 3. Caleb Sahlstrom (VC); 200 Freestyle Relay - 1. Goshen (McGuiness, Albanese, Ghaly, Lueng) 1:47.36; 2. Valley Central; 100 Backstroke - 1. Noah Storaska (VC) 1:11.05; 2. Thomas Geiselhart (VC); 3. Dardan Cenalina (VC); 100 Breaststroke - 1. Kellen Dickman (VC) 1:05.71; 2. Yamen Ghaly (G); 3. Kia Ghezel-Ayagh (G)

Records: Valley Central 6-3-1; Goshen 3-5

Boys nordic skiing

MHAL race

Scores: 1. New Paltz (NP) 34 points; 2. Monticello (M) 17; 3. Wallkill (W) 11. Also: New Paltz (NP)

(at Minnewaska State Park, 6.4 kilometers): 1. Evan Waterton (M) 20:36; 2. Beckett Evans (NP) 20:43; 3. Matei Jirka (NP) 21:41; 4. Gage Gullickson (NP) 22:06; 5. Oliver Casey (NP) 22:27; 6. Owen Bassett (M) 23:00; 7. Gustav Hansen (W) 25:41; 8. Henry Wheeler (NP) 27:01; 9. Charlie Price (W) 27:06; 10. Sam Hollman (NP) 30:43

Girls nordic skiing

MHAL race

Scores: 1. New Paltz (NP) 32points; 2. Wallkill (W) 10; 3. Rondout Valley (RV) 6; 4. Monticello (M) 5.

(at Minnewaska State Park, 6.4 kilometers): 1. Lily Zabrowski (NP) 24:39; 2. Natalee Watts (NP) 25:48; 3. Samantha Wong-Pan (NP) 26:03; 4. Andie Psilopoulos (W) 29:07; 5. Izzy Kinssella (RV) 30:15; 6. Katilyn Morse (M) 32:28; 7. Eva Goldschein (NP) 34:03; 8. Roxy DeNey-Bhagat (NP) 34:09; 9. Charlotte Hejltnes (NP) 36:25; 10. Trinity Rivera (W) 37:05.

Girls winter track and field

New Jersey Metropolitan Invitational

(at New York Armory)

Key: Kingston (K); Monroe-Woodbury (MW)

55-meters: 9. Kaylen Tenemille (MW) 7.65; 36. Mia Menzzasalma (MW) 7.99; 40. Arianna Burns (K) 8.04; 49. Mia Perez (MW) 8.15

55 hurdles: 16. Andrianna Poznahovska (MW) 9.73

800: 22. Leah Smith (MW) 2:37.01; 26. Lily Bandel (MW) 2:38.28; 29. Carla Bautista (K) 2:41.61; 34. Julia McHugh (MW) 2:45.51; 38. Mia Sisilli (MW) 2:48.65

1,600: 15. Carla Bautista (K) 5:48.19; 21. Mia Sisilli (MW) 5:53.12; 28. Julia McHugh (MW) 6:08.38

800 relay: 4. Monroe-Woodbury (Kaylen Tenemille, Mia Menzzasalma, Mia Perez, Yasmine Peralta) 1:49.85

High jump: 6. Yasmine Peralta (MW) 4-10

Long jump: 3. Kaylen Tenemille (MW) 16-9.25

Triple jump: 15. Reese Dolan (MW) 30-6

Boys winter track and field

New Jersey Metropolitan Invitational

(at New York Armory)

Key: Kingston (K); Monroe-Woodbury (MW)

55-meters: 28. Ty Daniel (MW) 7.13

55 hurdles: 25. Thomas Gutierrez (MW) 9.55; 27. Louis Whitmore (MW) 9.75; 32. Sebastian Hazel (MW) 10.14

800: 8. Luca Maneri (K) 2:03.42; 47. Andrew Lee (K) 2:15.90

1,600: 7. Luca Maneri (K) 4:35.11; 30. Brian Benoit (MW) 4:55.87; 32. Andrew Lee (K) 4:56.49; 33. Aman Shetty (MW) 4:56.90; 44. Oliver Jibb (MW) 5:03.49

800 relay: 13. Monroe-Woodbury 1:45.48

3,200 relay: 2. Monroe-Woodbury (Collin Gilstrap, John Urciuoli, Collin Catherwood, Ethan Hala) 8:19.75

Triple jump: 9. David Rouchon (MW) 37-11; 16. Paul Belmont IV (MW) 34-5; 18. Nicholas Lai (MW) 33-9

Shot put: 19. Romeo Warren (MW) 36-3.25

P

Upcoming schedules

Thursday, January 27

Boys bowling

Marlboro at Beacon, 4 p.m.

Girls bowling

Marlboro at Beacon, 4 p.m.

Unified bowling

Wappingers CSD at Arlington, 4 p.m.

Brewster at Cornwall, 4 p.m.

New Paltz at Kingston, 4 p.m.

Boys basketball

Haldane at Millbrook, 6 p.m.

Goshen at Minisink Valley, 6 p.m.

S.S. Seward at Eldred, 6:30 p.m.

Tri-Valley at Sullivan West, 6:30 p.m.

Kingston at Valley Central, 6:30 p.m.

New Paltz at Saugerties, 7 p.m. (Moved from Jan. 28 at 6 p.m.)

Girls basketball

Valley Central at Wallkill, 6 p.m.

Minisink Valley at Cornwall, 6:30 p.m.

S.S. Seward at Ellenville, 7 p.m.

Chapel Field at Liberty, 7 p.m.

Boys alpine skiing

(Slalom)

Multiple schools at OCIAA, 4:30 p.m.​​​​, ​​at Holiday Mountain

Girls alpine skiing

(Slalom)

Multiple schools at OCIAA, 4:30 p.m.​​​​, ​​at Holiday Mountain

Wrestling

Red Hook at Beacon, 4:30 p.m.

Monticello at Beacon, 6 p.m.

Highland at New Paltz, 6 p.m.

This article originally appeared on Times Herald-Record: High school scores for January 26