Edison girls second, boys third at host Invite

Norwalk Reflector, Ohio
·6 min read

Apr. 18—MILAN — Host Edison was second in the boys standings and third in the girls standings on Saturday at the Edison Invitational.

Margaretta won the girls team trophy with 151 points, finishing well ahead of Huron (99.5) and Edison (76.5). Hopewell-Loudon (61) was fourth and Norwalk (53), Monroeville (36) and St. Paul (35.5) were fifth, sixth and seventh, respectively among the 14 teams.

Huron won the boys title with 129.5 points, which was ahead of Edison (112.5). Norwalk was also fifth (69) and Western Reserve (31.5) and St. Paul (26) were eighth and ninth, respectively.

GIRLS

Abby Lesniak helped the Chargers to a pair of first place finishes. She won the 3200-meter run in 11:17.12, and then was the anchor on the 4x800 relay that included Haley Chaput, Peyton Facemire and Lindsay Sneider had the top time in 10;24.03.

The 4x200 relay team of Autumn Gessling, Rachel Klepper, Jayla Medina and Tannah Vitaz placed second in 1:55.54, and Torri Keyser was also second for Edison in the 100 hurdles (17.3).

Placing fourth for Edison included Facemire in the 1600 (5:46.83), Sneider in the 3200 (12:49) and Madison Corapi in the shot put (31-feet-0.5).

For Norwalk, Madison Shutt was second in the 100 (13.0) and fourth in the 200 (27.74), and was the lead runner on the 4x100 relay team with Alexa Moore, Nancy Sommers and Natalie Barber that placed third in 53.93 seconds.

The 4x800 team for Norwalk of Summer Moehlman, Kylie Moser, Raven Chapman and Joscey Thomas was also third in 10:46.46, while Thomas placed third in the 1600 (5:42.44).

Finishing fourth for Norwalk was Barber in the 100 (13.46) along with the 4x400 relay team of Emma Lindenberger, Moehlman, Kayla Cring and Skyler Cassidy in 4:28.89.

Monroeville's Braylee Wise was second in both the shot put (32-feet-11) and discus throw (104-feet-9), while Reece Kluding was third in the high jump (4-feet-10) and Stacey Legg was third in the 100 (13.39).

St. Paul's Sarah Matlack placed second in the 400 in 1:01.54. Megan Leibold was third in the shot put (31-feet-1.5), as was Maddy McCall in the 3200 (12:47).

Western Reserve's Aliyah Perez was second in the 800 (2:28.62) and third in the 400 (1:02.37). The 4x800 relay team of Kelsey Lasch, Joslin Cain, Anastin Hoover and Aliyah Perez placed fourth (11:00.08) for the 'Riders.

The meet was highlighted by the record-breaking performance of Margaretta junior Kenna Stimmel, who broke the state pole vault record by clearing 14 feet.

BOYS

The host Chargers placed in the top three among eight of the 17 events en route to a second-place finish.

Garrett Scott won the 300 hurdles (41.95) and was second in the 110 hurdles (15.87), while Dylan O'Dell did the same in the field events. O'Dell won the high jump (6-feet) and was second in the long jump (18-feet-1.5).

Also for Edison, Cole Weilnau was second in the 800 (2:07.12), while Jacob Stoll was third in the 100 (11.69) and James Kryger was third in the pole vault (10 feet). Caleb Bell was fourth in the 200 in 24.13 seconds, as was Clay Byington in the long jump (17 feet).

Three relays also placed second for Edison.

The 4x100 team of Stoll, Troy Rutherford, Scott and Hunter Conley turned in a time of 46.06, while the 4x200 team of Trayvon Williams, Bell, Conley and Rutherford were clocked in 1:35.57. The 4x400 team of Williams, Bell, Kryger and Rutherford took second in 3:43.91.

For Norwalk, Mason Hainline won the 100 (11.64), took second in the 200 (23.42) and was third in the 400 (53.24). Carson Bauman won the pole vault by clearing 10-feet-6 for the Truckers.

Also for Norwalk, Kyler Kromer was second in the 1600, as his time of 4:39.79 was just .42 behind race winner Mason Blank of St. Mary Central Catholic. The 4x100 relay of Mkovik Petersen, Noah Kluding, Jaden Beatty and Hainline placed third in 46.09 seconds. Petersen was fourth in the 100 (11.71), and Corbin Koelsch was fourth in the pole fault (9-feet-6).

St. Paul had a pair of finishers among the top three. Sam Scavuzzo was third in the long jump (17-feet-1.5) and the 4x800 team of Ian Deeter, Nick Centa, Ethan Nolan and Isaac Thimke was also third in 8:52.31.

Western Reserve's 4x200 relay team of Jonathon Fisher, Aiden Beck, Aiden Edwards and Jacob Jarrett placed third in 1:39.6, and Jarrett was third in the 110 hurdles (16.99) and fourth in the 300 hurdles (44.23).

NL girls second at Northwestern

WEST SALEM — The New London girls placed second and the boys were fourth on Saturday at the Husky Invitational hosted by Northwestern High School.

The Wildcat girls scored 104 points to finish behind champion Smithville (138).

Kaitlyn Gum won both the shot put (36-feet-3) and discus throw (102-feet-7) for New London, while the 4x400 team of Lacey Hall, Kora Landis, Alyssa Henry and Abigail Good took first place in 4:31.07.

Good was second in the 400 (1:02.28), second in the long jump (14-feet-7.75) and third in the 200 (28.22). Reese Landis was second in the 3200 (12:56.81) and third in the pole vault (7-feet), while Esther Schmit was third in the 3200 (13:29.64) and Henry was fourth in the 1600 (6:06.58).

Also for the NL girls, the 4x800 team of Henry, Kora Landis, Schmidt and Reese Landis took second in 11:11.99.

The New London boys scored 90.5 points en route to the fourth place finish.

Tyler Twining won the 800 in 2:05.06 and the 1600 in 4:45.43. Teammate Cole Kropka was second in both the 1600 (4:48.01) and the 3200 (10:17.24), while Mason Bess also placed second in the 400 (53.8).

The 4x400 team of Dakota Pearce, Mike Dalton, Bess and Brayden Shupp won in 3:42.59, and Dalton was third in the 110 hurdles (17.8).

Eric Schneiter was also third in the shot put (39-feet-3) and Braeden Geist was fourth in the 3200 (10:56.04).

Willard girls seventh at Mehock Relays

MANSFIELD — The Willard girls track and field team placed seventh out of 17 at the annual Mansfield Mehock Relays on Saturday.

Destiny Rose won the 1600 in 5:32.59 for the Flashes, while Layla Dials was second in the 800 in 2:30.52. Mckenna Stephens was third in both the 400 (1:00.67) and high jump (5-feet), while the 4x400 relay team was also third in 4:17.17.

Trenton Rupert led the Willard boys by placing fourth in the 400 (52.91).