Central Minnesota area scoreboard: Jan. 22

·3 min read

Results for Saturday, Jan. 22

Dance

Wayzata Invitational

Jazz

1. Wayzata (3), 2. Sartell (8), 3. Lakeville North (10.5), 4. Brainerd (13), 5. Chaska (13.5), 12. St. Cloud (35), out of 13 teams

High Kick

1. Wayzata (3), 2. Sartell (6), 3. Brainerd (10.5), 4. Chaska (11.5), 5. Lakeville North (15), 8. St. Cloud (27.5), out of 13 teams

Yellow Medicine East Invitational

Jazz

1. Cathedral (3), 2. Yellow Medicine East (6), 3. Frazee (10), 4. BOLD (15), 5. Zumbrota Mazeppa (15.5), out of 18 teams

High Kick

1. Yellow Medicine East (3.5), 2. Cathedral (6), 3. Lake City (14), 4. Cannon Falls (15), 5. ACGC (19), out of 18 teams

St. Michael-Albertville Invitational

Jazz

1. ROCORI (3), 2. St. Francis (6), 3. Zimmerman (9), 4. Holy Angels (12), 5. Albany (16.5), out of seven teams

High Kick

1. ROCORI (3), 2. Zimmerman (6), 3. St. Francis (8.5), 4. Albany (12), out of seven teams

Gymnastics

Park Invitational

1. Wayzata (145.850), 2. Stillwater (144.600), 3. Rosemount (143.600), 4. Sartell (140.950), 5. Lakeville South (140.400), out of 11 teams

Sauk Rapids-Rice at Anoka, Noon

Boys hockey

Academy of Holy Angels 7, Cathedral 1

Girls hockey

River Lakes 14, Detroit Lakes 0

St. Cloud 4, Osseo 2

Wrestling

Bluejacket Duals

Mounds View 48, Sartell 24

Cambridge-Isanti 47, Sartell 24

Forest Lake 62, Sartell 12

Prior Lake 42, Sartell 35

St. Cloud 36, Cambridge-Isanti 27

Forest Lake 43, St. Cloud 21

St. Cloud 43, Prior Lake 30

St. Cloud 30, Mounds View 27

Eastview Invite

Teams: 1. Wayzata (190), 2. Scott West (158), 3. Farmington (147), 4. Faribault (141.5), 5. Eastview (104.5), 11. Sauk Rapids-Rice (39), out of 13 teams

Individuals

113: Vance Barz - First place

Men’s basketball

St. Cloud Techincal & Community College 69, Anoka-Ramsey Community College 68

St. John’s 83, St. Scholastica 62

Augustana 101, St. Cloud State 67

Women’s basketball

Anoka-Ramsey Community College at St. Cloud Techincal & Community College, postponed

College of St. Benedict 64, St. Scholastica 60

Augustana 72, St. Cloud State 59

Men’s hockey

St. Cloud State 8, Miami 0

Women’s hockey

Bemidji State 2, St. Cloud State 1

St. Scholastica 3, College of St. Benedict 1

College wrestling

Concordia-Moorhead 47, St. John’s 0

Women’s track and field

College of St. Benedict finished first out of five teams.

NAHL hockey

St. Cloud Norsemen 6, Minot Minotauros 1

NA3HL hockey

Granite City Lumberjacks 5, Mason City Toros 2

Upcoming games

Sunday, Jan. 23

College wrestling

St. Cloud State, St. John’s at North Country Open, 9 a.m.

Women’s Nordic ski

St. Cloud State at Mount Itasca, TBD

Monday, Jan. 24

Boys basketball

Albany at ROCORI, 7:15 p.m.

Girls basketball

Sartell at St. Francis, 7 p.m.

St. Cloud at Cathedral, 7:15 p.m.

ROCORI at Willmar, 7:15 p.m.

Boys hockey

River Lakes at Becker, 7 p.m.

Women’s basketball

St. Cloud Technical & Community College at Ridgewater College, 5:30 p.m.

Men’s hockey

Northland at St. John’s, 7 p.m.

This article originally appeared on St. Cloud Times: Central Minnesota area scoreboard: Jan. 22