Central Minnesota area scoreboard: Dec. 2
Results for Thursday, Dec. 2
Girls basketball
Holdingford 60, St. Cloud 57
Alexandria 66, Sauk Rapids-Rice 45
Cathedral 44, Melrose 38
Boys hockey
St. Michael-Albertville 7, Sartell 4
Chisago Lakes 8, Sauk Rapids-Rice 0
Alexandria 4, River Lakes 1
Girls hockey
Alexandria 8, Sartell/Sauk Rapids-Rice 0
Brainerd 3, River Lakes 0
Wrestling
Big Lake 77, Sauk Rapids-Rice 6
Princeton 51, Sauk Rapids-Rice 19
College volleyball
NCAA Division II Regional in Warrensburg, Missouri
Concordia-St. Paul 3, St. Cloud State 1
Men’s basketball
St. Cloud State 82, UM-Crookston 50
Women’s basketball
St. Cloud State 60, UM-Crookston 41
Men’s hockey
St. John’s 5, Gustavus at
Upcoming games
Friday, Dec. 3
Girls basketball
Zimmerman at ROCORI, 7:15 p.m.
Sartell at Bemidji, 7:15 p.m.
Rush City at Cathedral, 7:15 p.m.
Dance
Sartell, Sauk Rapids-Rice ROCORI at St. Cloud, 7 p.m.
Wrestling
Albany, Sartell at Melrose, 2 p.m.
Sartell at Big Lake, 4 p.m.
St. Cloud at Eden Prairie, 5 p.m.
Men’s hockey
North Dakota at St. Cloud State, 7:30 p.m.
Women’s hockey
Bemidji State at St. Cloud State, 3 p.m.
College of St. Benedict at Gustavus, 7 p.m.
Men’s basketball
Northland Community & Technical College at St. Cloud Technical & Community College, 7:45 p.m.
Women’s basketball
Northland Community & Technical College at St. Cloud Technical & Community College, 5:45 p.m.
College wrestling
Ridgewater at St. John’s, 7 p.m.
Men’s swimming & diving
St. Cloud State, St. John’s at Rochester Invite, TBD
Women’s swimming & diving
St. Cloud State, College of St. Benedict at Rochester Invite, TBD
NAHL hockey
St. Cloud Norsemen at North Iowa Bulls, 7:30 p.m.
NA3HL hockey
Granite City Lumberjacks at Alexandria Blizzard, 7:10 p.m.
Saturday, Dec. 4
Boys basketball
Sartell at Delano, 3:30 p.m.
ROCORI at Little Falls, 7:15 p.m.
Sauk Rapids-Rice at Becker, 7:15 p.m.
Girls basketball
Royalton at St. Cloud, 2:30 p.m.
Minnehaha Academy vs. Albany at Hopkins, TBD
Dance
St. Cloud, Sartell at Cathedral, 9 a.m.
Albany at ROCORI, 10 a.m.
Boys hockey
East Grand Forks at Cathedral, 2:15 p.m.
Sartell at Mankato West, 2:30 p.m.
River Lakes at Benson, 3 p.m.
St. Cloud at Elk River, 3 p.m.
Sauk Rapids-Rice at Hutchinson, 7 p.m.
Wrestling
Sauk Rapids-Rice, St. Cloud at St. Michael-Albertville, 9 a.m.
Sauk Rapids-Rice at Faribault, 10 a.m.
ROCORI at Minnetonka, 2 p.m.
Men’s hockey
North Dakota at St. Cloud State, 6 p.m.
St. John’s at Gustavus, 7 p.m.
Women’s hockey
Bemidji State at St. Cloud State, 2 p.m.
Gustavus at College of St. Benedict, 2 p.m.
Men’s basketball
Bemidji State at St. Cloud State, 2 p.m.
Concordia-Moorhead at St. John’s, 3 p.m.
Itasca Community College at St. Cloud Technical & Community College, 3 p.m.
Women’s basketball
Concordia-Moorhead at College of St. Benedict, 1 p.m.
Itasca Community College at St. Cloud Technical & Community College, 1 p.m.
Bemidji State at St. Cloud State, 4 p.m.
College wrestling
St. Cloud State at Carolina Clash Duals, 9 a.m.
Men’s swimming & diving
St. Cloud State, St. John’s at Rochester Invite, TBD
Women’s swimming & diving
St. Cloud State, College of St. Benedict at Rochester Invite, TBD
NAHL hockey
North Iowa Bulls at St. Cloud Norsemen, 7 p.m.
This article originally appeared on St. Cloud Times: Central Minnesota area scoreboard: Dec. 2