2022 Abilene, Big Country high school softball playoff pairings, results
CLASS 6A
REGION I
Bi-District
Abilene High (16-9) vs. El Paso Americas – Game 1: Abilene High 8, El Paso Americas 7; Game 2: Americas 4, Abilene High 2; Game 3: Americas 9, Abilene High 5 (Americas wins series 2-1).
CLASS 5A
Region I
Bi-District
Wylie (18-7) vs. Amarillo Caprock – Wylie 2, Amarillo Caprock 0 (Wylie wins one-game playoff)
Area
Wylie (19-7) vs. El Paso Chapin (31-6) – Game 1: Wylie 12, El Paso Chapin 6; Game 2: Wylie 7, El Paso Chapin 3 (Wylie wins series 2-0).
Region Quarterfinals
Wylie (21-7) vs. Canyon Randall (24-12) – Game 1: Wylie 6, Canyon Randall 5; Game 2: Wylie 2, Canyon Randall 1. (Wylie wins series 2-0).
Region Semifinals
Wylie (23-7) vs. Aledo (30-2) – Game 1: Aledo 14, Wylie 2; Game 2: Aledo 7, Wylie 3. (Aledo wins series 2-0).
CLASS 4A
REGION I
Bi-District
Sweetwater vs Borger – Game 1: Sweetwater 5, Borger 4; Game 2: Sweetwater 5, Borger 4 (Sweetwater wins series 2-0).
Pampa vs. Snyder – Game 1: Pampa 14, Snyder 3; Game 2: Pampa 9, Snyder 7 (9) (Pampa wins series 2-0).
Big Spring vs. Dumas – Game 1: Dumas 7, Big Spring 4; Game 2: Dumas def. Big Spring (Dumas wins series 2-0).
Stephenville vs. Iowa Park – Game 1: Iowa Park 16, Stephenville 4; Game 2: Iowa Park 13, Stephenville 0 (Iowa Park wins series 2-0).
Area
Sweetwater vs. Monahans – Game 1: Monahans 1, Sweetwater 0; Game 2: Sweetwater 3, Monahans 2; Game 3: Monahans 14, Sweetwater 4 (Monahans wins series 2-1).
CLASS 3A
REGION I
Bi-District
Ballinger vs. Stanton – Game 1: Ballinger 21, Stanton 5; Game 2: Ballinger 15, Stanton 5. (Ballinger wins series 2-0).
Clyde vs. Sonora – Clyde 12, Sonora 2 (Clyde wins one-game playoff).
Merkel vs. Reagan County – Merkel 12, Reagan County 0 (Merkel wins one-game playoff).
Bangs vs. Breckenridge – Game 1: Bangs 3, Breckenridge 1; Game 2: Breckenridge 9, Bangs 2; Game 3: Breckenridge 6, Bangs 3 (Breckenridge wins series 2-1).
Coahoma (23-4-1) vs. Wall – Game 1: Coahoma 13, Wall 3 (5); Coahoma 10, Wall 0 (Coahoma wins series 2-0).
Early vs. Henrietta – Game 1: Early 6, Henrietta 4; Game 2: Henrietta 10, Early 0; Game 3: Henrietta 8, Early 0. (Henrietta wins series 2-1).
Area
Ballinger vs. Jacksboro – Game 1: Jacksboro 5, Ballinger 4; Game 2: Jacksboro 5, Ballinger 1 (Jacksboro wins series 2-0).
Clyde vs. Holliday – Game 1: Holliday 6, Clyde 0; Game 2: Holliday 10, Clyde 0 (Holliday wins series 2-0).
Merkel vs. Breckenridge – Game 1: Merkel 4, Breckenridge 1; Game 2: Merkel 4, Breckenridge 2 (12). (Merkel wins series 2-0).
Coahoma vs. Henrietta – Coahoma 10, Henrietta 0 (Coahoma wins one-game playoff).
Region Quarterfinals
Merkel (25-2) vs. Coahoma (26-4) – Game 1: Coahoma 5, Merkel 3; Game 2: Coahoma 9, Merkel 6. (Coahoma wins series 2-0).
Region Semifinals
Coahoma (27-4-1) vs. Bushland (31-9) – Game 1: Coahoma 2, Bushland 0; Game 2: Coahoma 7, Bushland 5. (Coahoma wins series 2-0).
Region Finals
Coahoma (29-4-1) vs. Holliday (32-2) – Game 1: Coahoma 5, Holliday 1; Game 2: 2 Coahoma 7, Holliday 4. (Coahoma wins series 2-0).
CLASS 2A
REGION I
Bi-District
Haskell vs. Cisco – Haskell 8, Cisco 6 (Haskell wins one-game playoff).
Stamford, bye
Coleman vs. Wink – Coleman 17, Wink 6 (Coleman wins one-game playoff).
Colorado City vs. New Deal – Colorado 21, New Deal (Colorado City wins one-game playoff).
Hamlin, bye
Winters vs. Ozona – Game 1: Winters 12, Ozona 5; Game 2: Ozona 14, Winters 10; Game 3: 5 p.m. Monday, San Angelo Lake View.
Albany vs. Hawley – Game 1: Albany 14, Hawley 6; Game 2: Albany 7, Hawley 6 (Albany wins series 2-0).
Area
Haskell vs. McCamey – Haskell 17, McCamey 7. (Haskell wins one-game playoff).
Coleman vs. Stamford – Stamford 10, Coleman 0 (Stamford wins one-game playoff).
Colorado City vs. Sanford-Fritch – Colorado City 15, Sanford-Fritch 0 (Colorado City wins one-game playoff).
Hamlin vs. Miles – Hamlin 6, Miles 2 (Hamlin wins one-game playoff).
Albany vs. Ozona – Game 1: Albany 12, Ozona 3; Game 2: Albany 12, Ozona 2. (Albany wins series 2-0).
Region Quarterfinals
Stamford vs. Haskell – Game 1: Stamford 10, Haskell 0 (5); Game 2: Stamford 16, Haskell 6 (6). (Stamford wins series 2-0).
Colorado City (20-5) vs. Ralls (22-8) – Game 1: Colorado City 7, Ralls 5; Game 2: Colorado City 13, Ralls 2. (Colorado City wins series 2-0).
Hamlin vs. Albany – Game 1: Albany 10, Hamlin 7; Game 2: Hamlin 8, Albany 7; Game 3: Hamlin 10, Albany 8. (Hamlin wins series 2-1).
Region Semifinals
Stamford (24-3) vs. Floydada (32-3-1) – Game Stamford 3, Floydada ; Game 2: Stamford 11, Floydada 0. (Stamford wins series 2-0).
Colorado City (22-5) vs. Hamlin (21-6) – Game 1: Hamlin 18, Colorado City 11; Game 2: Hamlin 14, Colorado City 4. (Hamlin wins series 2-0).
Region Finals
Stamford (26-3) vs. Hamlin (23-6) – Stamford 10, Hamlin 2 (Stamford wins one-game playoff).
State Semifinals
Stamford (27-3) vs. Lovelady – One-game playoff: 7 p.m. Tuesday, Austin's McCombs Field.
REGION II
Bi-District
De Leon vs. Rio Vista – Game 1: Rio Vista 10, De Leon 0; Game 2: Rio Vista 14, De Leon 4. (Rio Vista wins series 2-0).
CLASS 1A
REGION I
Bi-District
Hermleigh vs. Crosbyton – Hermleigh 17, Crosbyton 1 (Hermleigh wins one-game playoff).
Santa Anna vs. Van Horn – Van Horn 36, Santa Anna 26 (Van Horn wins one-game playoff).
Aspermont vs. Cross Plains – Aspermont 4, Cross Plains 2 (Aspermont wins one-game playoff).
Eula vs. Rotan – Game 1: Eula 18, Rotan 3; Game 2: Eula 20, Rotan 0. (Eula wins series 2-0).
Area
Hermleigh vs. Electra (10-5) – Hermleigh 5, Electra 0 (Hermleigh wins one-game playoff).
Aspermont vs. Van Horn – Aspermont 37, Van Horn 4 (Aspermont wins one-game playoff).
Eula vs. Marfa – Eula 22, Marfa 0 (Eula wins one-game playoff).
Region Semifinals
Hermleigh vs. Vernon Northside – Game 1: Hermleigh 5, Vernon Northside 2; Game 2: Hermleigh 4, Vernon Northside 3. (Hermleigh wins series 2-0).
Aspermont (11-2) vs. Eula (14-6-2) – Game 1: Eula 8, Aspermont 5; Game 2: Eula 4, Aspermont 3 (12). (Eula wins series 2-0).
Region Finals
Hermleigh (vs. Eula (16-6-2) – Game 1: Hermleigh 7, Eula 6; Game 2: Hermleigh 13, Eula 6. (Hermleigh wins series 2-0).
State Semifinals
Hermleigh (15-6) vs. Chireno – One-game playoff: 10 a.m. Tuesday, Austin's McCombs Field.
REGION II
Bi-District
Gordon vs. Jonesboro – Gordon 21, Jonesboro 6 (Gordon wins one-game playoff).
Area
Gordon vs. Graford – Graford 32, Gordon 0 (Graford wins one-game playoff).
This article originally appeared on Abilene Reporter-News: 2022 Abilene, Big Country high school softball playoff pairings