The wrap: Friday’s NC, SC scores, how the Sweet 16 fared, next week’s schedule
Here are Friday’s high school football playoff scores, Charlotte Observer coverage and next week’s schedule.
Scroll down
Friday’s Charlotte Observer coverage
(click links to read)
Providence Day rallies for third straight title
Grimsley ends Hough’s playoff dream
Crest rallies to beat West Charlotte
Weddington overwhelms rival Charlotte Catholic
This week’s picks
NC playoff update
Thursday’s third round
Class 4A
East
Cleveland 56, New Bern 13
Class 3A
East
Havelock 20, J.H. Rose 6
Class 2A
East
Clinton 42, Southeast Alamance 7
Northeastern 62, Princeton 53
Class 1A
East
Wilson Prep 42, North Moore 15
Class 4A
Friday’s third round
West
Weddington 37, Charlotte Catholic 7
Grimsley 42, Hough 35
Butler 49, Mount Tabor 13
Independence 34, Watauga 14
East
Rolesville 69, Fuquay-Varina 21
Cardinal Gibbons 30, Clayton 28
Hoggard 43, Laney 10
Next Friday’s quarterfinals
West
Grimsley (13-0) at Weddington (11-2)
Independence (10-3) at Butler (12-1)
East
Cardinal Gibbons (11-2) at Rolesville (12-1)
Hoggard (12-1) at Cleveland (13-0)
Class 3A
Friday’s third round
West
Crest 30, West Charlotte 29 (OT)
Dudley 50, Jay M. Robinson 28
West Henderson 45, Oak Grove 24
Hickory 61, A.C. Reynolds 38
East
Northern Nash 45, Scotland County 44
Southern Alamance 47, Terry Sanford 21
Seventy-First 48, Fike 0
Next Friday’s quarterfinals
West
Dudley (13-0) at Crest (13-0)
West Henderson (13-0) at Hickory (13-0)
East
Northern Nash (12-1) at Havelock (13-0)
Southern Alamance (12-1) at Seventy-First (13-0)
Class 2A
Friday’s third round
West
Reidsville 41, Brevard 20
Bunker Hill 24, Monroe 23
Forest Hills 48, Community School of Davidson 21
Shelby 38, Salisbury 21
East
Nash Central 71, Hertford County 68
Whiteville 44, Southwest Edgecombe 8
Next Friday’s quarterfinals
West
Bunker Hill (13-0) at Reidsville (12-1)
Forest Hills (12-1) at Shelby (10-3)
East
Nash Central (11-2) at Clinton (13-0)
Whiteville (11-2) at Northeastern (13-0)
Class 1A
Friday’s third round
West
Robbinsville 30, Swain County 24
North Rowan 48, Mountain Heritage 39
Eastern Randolph 40, Thomasville 19
Mount Airy 64, Murphy 26
East
Tarboro 36, Southeast Halifax 0
East Bladen 47, Rosewood 14
West Columbus 42, Lakewood 0
Next Friday’s quarterfinals
West
North Rowan (11-2) at Robbinsville (12-1)
Eastern Randolph (12-1) at Mount Airy (13-0)
East
East Bladen (8-5) at Tarboro (11-0)
Wilson Prep (11-1) at West Columbus (11-1)
N.C. INDEPENDENT SCHOOLS
Football
Friday’s state championships
Division 1
Providence Day 34, Rabun Gap School 27
Division 2
Asheville School 42, Trinity Christian 29
8-Man Football
Rocky Mount Academy 38, Wayne Christian 32
South Carolina scores
Friday’s third round
Football
Class 5A
Friday’s third round
Upper State
Dutch Fork 35, Gaffney 10
J.L. Mann 21, Hillcrest 13
Lower State
White Knoll 35, Sumter 7
Summerville 63, Carolina Forest 35
Next week’s regional finals
Upper State
J.L. Mann (11-2) at Dutch Fork (8-5)
Lower State
Summerville (13-0) at White Knoll (12-0)
Class 4A
Friday’s third round
Upper State
Greenville 42, Northwestern 341
Westside 68, Midland Valley 53
Lower State
South Florence 42, Lancaster 22
Irmo 34, James Island 7
Next week’s regional finals
Upper State
Greenville (10-3) at Westside (12-1)
Lower State
Irmo (13-0) at South Florence (13-0)
Class 3A
Friday’s third round
Upper State
Daniel 49, Chester 20
Belton-Honea Path 27, Clinton 24
Lower State
Camden 35, Gilbert 28
Brookland-Cayce 53, Crestwood 27
Next Friday’s regional finals
Upper State
Belton-Honea Path (13-0) at Daniel (13-0)
Lower State
Brookland-Cayce (11-2) at Camden (10-3)
Class 2A
Friday’s third round
Upper State
Abbeville 16, Silver Bluff 6
Gray Collegiate 35, Strom Thurmond 28
Lower State
Hampton County 37, Andrew Jackson 21
Oceanside Collegiate 43, Barnwell 6
Next Friday’s regional finals
Upper State
Abbeville (12-1) at Gray Collegiate (11-2)
Lower State
Hampton County (12-1) at Oceanside Collegiate (10-2)
Class 1A
Friday’s third round
Upper State
Christ Church Episcopal 27, Blackville-Hilda 7
St. Joseph’s Catholic 27, Southside Christian 14
Lower State
Johnsonville 14, Lamar 12
Bamberg-Ehrhardt 41, Cross 6
Next Friday’s regional finals
Upper State
St. Joseph’s Catholic (11-2) at Christ Church Episcopal (11-2)
Lower State
Bamberg-Ehrhardt (12-1) at Johnsonville (9-2)