High school cross country: 5A region championships recap

Viewmont’s boys and girls cross country teams won the Region 5 championships at Layton Commons this week.
Viewmont’s boys and girls cross country teams won the Region 5 championships at Layton Commons this week. | Provided by Viewmont

Here’s a recap of the four 5A region cross country championships that were held this week. On Tuesday, Oct. 10, teams and individuals will compete in the 5A Divisional meet to earn their spots in the 5A state championship meet on Oct. 24.


Taylorsville’s boys won the Region 4 championship. | Provided by Taylorsville
Taylorsville’s boys won the Region 4 championship. | Provided by Taylorsville

Region 4

At Lodgestone Park

Girl team scores

  1. Cyprus, 18

  2. West Jordan, 42

  3. Taylorsville, 84

  4. Hunter, 106

Girls individual results

  1. Michelle Elliss, Cyprus, 19:18.2

  2. Jasmine Pacheco, Cyprus, 19:22.0

  3. Hannah Elliss, Cyprus, 20:34.0

  4. Cristie Bastidas, West Jordan, 21:19.9

  5. Lily Shawcroft, Cyprus, 21:23.8

  6. Olivia Richards, West Jordan, 21:32.9

  7. Katelynn McKenzie, Cyprus, 21:36.5

  8. Reagan Vanderlinden, Taylorsville, 21:40.9

  9. Yllka Curtis, West Jordan, 21:56.2

  10. Maddison Zacherson, Cyprus, 21:59.6

Boys team scores

  1. Taylorsville, 25

  2. West Jordan, 54

  3. Cyprus, 61

  4. Kearns, 98

  5. Hunter, 147

  6. Granger, 161

Boys individual results

  1. Cole Jameson, Taylorsville, 15:44.9

  2. Chris Hercules, Cyprus, 16:24.0

  3. Andrew Poulson, Cyprus, 16:29.9

  4. Preston Gledhill, Taylorsville, 16:35.0

  5. Edward Stout, Taylorsville, 16:35.1

  6. Tyndale Curtis, West Jordan, 16:42.2

  7. Jonah Andrews, Taylorsville, 16:43.5

  8. Kai Makowski, Taylorsville, 16:55.6

  9. Thomas Gudgell, West Jordan, 17:09.1

  10. Devin Butterfield, West Jordan, 17:11.0


Viewmont’s boys and girls cross country teams won the Region 5 championships at Layton Commons this week. | Provided by Viewmont
Viewmont’s boys and girls cross country teams won the Region 5 championships at Layton Commons this week. | Provided by Viewmont

Region 5

At Layton Commons

Girl team scores

  1. Viewmont, 50

  2. Box Elder, 56

  3. Bonneville, 82

  4. Woods Cross, 96

  5. Northridge, 108

  6. Clearfield, 162

  7. Bountiful, 171

  8. Roy, 221

Girls individual results

  1. Nicole Wayment, Bonneville, 18:16.8

  2. Katie Hansen, Woods Cross, 18:29.3

  3. Sienna Barton, Bonneville, 18:40.2

  4. Brie Nydegger, Woods Cross, 18:40.5

  5. Keira Stacey, Viewmont, 18:46.4

  6. Naomi Egnew, Viewmont, 18:48.3

  7. Kassidie Douglass, Box Elder, 18:55.2

  8. Macie Lee, Box Elder, 19:05.5

  9. Gretchen Higley, Clearfield, 19:06.3

  10. Lyndsey Parke, Viewmont, 19:11.1

Boys team scores

  1. Viewmont, 43

  2. Woods Cross, 43

  3. Northridge, 84

  4. Box Elder, 102

  5. Bountiful, 127

  6. Bonneville, 174.5

  7. Clearfield, 200.5

  8. Roy, 208

Boys individual results

  1. Gabe Hooper, Viewmont, 14:52.9

  2. Brady Christensen, Woods Cross, 15:10.4

  3. Hayden Hooper, Bountiful, 15:24.7

  4. Anthony Gonzalez, Bonneville, 15:28.5

  5. Jeffrey Hazard, Northridge, 15:33.0

  6. Ian Thompson, Woods Cross, 15:36.2

  7. Ben Hyde, Viewmont, 15:37.0

  8. Peter Gehring, Viewmont, 15:38.2

  9. Brennon Koldewyn, Woods Cross, 15:44.2

  10. Micah Gillespie, Woods Cross, 15:44.3


Skyline High School girls won the Region 6 championship. | Provided by Skyline
Skyline High School girls won the Region 6 championship. | Provided by Skyline
Alta High School girls won the Region 6 championship. | Provided by Alta
Alta High School girls won the Region 6 championship. | Provided by Alta

Region 6

At Sugarhouse Park

Girl team scores

  1. Skyline, 48

  2. Brighton, 55

  3. Olympus, 81

  4. Highland, 97

  5. Alta, 105

  6. West, 148

  7. East, 187

Girls individual results

  1. Adria Favero, Olympus, 17:33.7

  2. Helena Gutierrez, West, 18:11.7

  3. Halle Sullivan, Skyline, 18:28.6

  4. Sofia Jourdon, Olympus, 19:30.4

  5. Mesia Evans, Brighton, Brighton, 19:30.5

  6. Maddie Reeder, Highland, 19:39.8

  7. Avery Parry, Brighton, 19:45.4

  8. Daisy Dastrup, Brighton, 19:54.4

  9. Sophie Sullivan, Skyline, 19:54.9

  10. Kadence Gholson, Highland, 19:56.6

Boys team scores

  1. Alta, 35

  2. Brighton, 59

  3. Skyline, 70

  4. Olympus, 74

  5. West, 153

  6. Highland, 155

  7. East, 214

Boys individual results

  1. JoJo Jourdon, Olympus, 15:03.5

  2. Vance Langston, Brighton, 15:08.5

  3. Cooper Walbeck, Alta, 15:23.9

  4. Lorenzo Brandt, Skyline, 15:31.2

  5. Aidan Neal, Alta, 15;34.8

  6. Cameron Archer, Alta, 15:42.7

  7. Kyle Berkson, Olympus, 15:46.0

  8. Jonah Fearnley, Skyline, 15:479

  9. Carter Summers, Brighton, 15:55.2

  10. Jack Jensen, Alta, 16:01.3


Timpview’s girls won the Region 7 championships. | Provided by Timpview
Timpview’s girls won the Region 7 championships. | Provided by Timpview

Region 7

At Spanish Fork Sports Park

Girl team scores

  1. Timpview, 41

  2. Springville, 51

  3. Maple Mountain, 63

  4. Wasatch, 78

  5. Salem Hills, 135

  6. Cedar Valley, 183

  7. Spanish Fork, 196

Girls individual results

  1. Lily Alder, Timpview, 17:43.5

  2. Kate Giles, Wasatch, 18:18.9

  3. Maya Boyer, Springville, 18:24.2

  4. Ashlynn Lainhart, Maple Mountain, 18:28.4

  5. Gwen Boulton, Timpview, 18:35.2

  6. Ellie Esplin, Timpview, 18:54.5

  7. Addilyn Orndorff, Springville, 19:00.5

  8. Savannah Galbraith, Springville, 19:10.0

  9. Anna Kent, Springville, 19:13.4

  10. Kambrie Wilkinson, Salem Hills, 19:14.2

Boys team scores

  1. Maple Mountain, 24

  2. Springville, 64

  3. Timpview, 66

  4. Wasatch, 86

  5. Cedar Valley, 129

  6. Spanish Fork, 132

  7. Salem Hills, 220

Boys individual results

  1. Abram Sumsion, Maple Mountain, 15:37.2

  2. Caleb Woolford, Maple Mountain, 15:43.4

  3. Joey Rees, Springville, 15:43.9

  4. Max Ulrich, Maple Mountain, 15:51.5

  5. Ethan McCulloch, Springville, 15:52.1

  6. Aiden Cope, Maple Mountain, 15:56.2

  7. Wyatt Cernyar, Wasatch, 16:03.6

  8. Teagan McCune, Timpview, 16:06.4

  9. Evan Haughton, Cedar Valley, 16:06.8

  10. Alex Spencer, Wasatch, 16:077