High school basketball: Intriguing matchups highlight Central Section playoffs
The Road to Selland Arena begins Tuesday and Wednesday for high school boys and girls basketball teams in the Central Section.
The section revealed the playoff pairings Saturday afternoon and the Clovis North boys and Clovis West girls are the top seeds in Division I.
Clovis North shared the TRAC title with Clovis West. The Golden Eagles defeated the Broncos 60-59 on Friday night.
The Clovis West girls are the defending section champions.
Other top seeds in the other divisions include Dinuba boys (D-II), North boys (D-III), Fresno Christian boys (D-IV), Coalinga boys (D-V), Firebaugh boys (D-VI), Clovis West girls (D-I), Monache girls (D-II), Bakersfield Christian girls (D-III), Santa Ynez (D-IV), Hanford West girls (D-V) and Kern Valley girls (D-VI).
Among the intriguing matchups are No. 13 Kingsburg at No. 4 Sunnyside playing in Division II boys. No. 10 McLane at No. 7 Central Valley Christian meet in Division III boys.
On the girls side, No. 14 Selma will visit No. 3 Roosevelt in Division III.
The boys and girls playoffs tips off at 6 p.m. Tuesday and Wednesday, respectively.
The championships will be played on Feb. 24.
Boys
Central Section playoffs
Tuesday’s games
Division I
No. 16 Edison at No. 1 Clovis North
No. 9 Buchanan at No. 8 Bakersfield Christian
No. 12 Arroyo Grande at No. 5 Clovis East
No. 13 Central at No. 4 Bullard
No. 14 Liberty-Bakersfield at No. 3 St Joseph
No. 11 Sanger at No. 6 Centennial
No. 10 Clovis at No. 7 San Joaquin Memorial
No. 15 Lemoore at No. 2 Clovis West
Division II
No. 16 Stockdale at No. 1 Dinuba
No. 9 San Luis Obispo at No. 8 Garces
No. 12 El Diamante at No. 5 Selma
No. 13 Kingsburg at No. 4 Sunnyside
No. 14 Ridgeview at No. 3 Hoover
No. 11 Roosevelt at No. 6 Frontier
No. 10 Redwood at No. 7 Independence
No. 15 Hanford at No. 2 Mission Prep
Division III
No. 6 Paso Robles at No 1 North
No. 9 Templeton at No. 8 Tulare Western
No. 12 Fresno at No. 5 Sierra Pacific
No. 13 Atascadero at No. 4 Hanford West
No. 14 Madera at No. 3 Immanuel
No. 11 Tulare Union at No. 6 South
No. 10 McLane at No. 7 Central Valley Christian
No. 15 Porterville at No. 2 Sierra
Division IV
No. 6 Golden Valley at No. 1 Fresno Christian
No. 9 Highland at No. 8 Mission Oak
No. 12 Golden West at No. 5 Kerman
No. 13 Cabrillo at No. 4 McFarland
No. 14 Nipomo at No. 3 Fowler
No. 11 Corcoran at No. 6 Torres
No. 10 Garza at No. 7 Monache
No. 15 Pioneer Valley at No. 2 Santa Ynez
Division V
No. 16 Tehachapi at No. 1 Coalinga
No. 9 Santa Maria at No. 8 Sanger West
No. 12 West at No. 5 Chavez
No. 13 Mira Monte at No. 4 Rosamond
No. 11 Reedley at No. 6 Delano
No. 14 Bishop at No. 3 Taft
No. 10 Morro Bay at No. 7 Chowchilla
No. 15 Liberty-Madera Ranchos at No. 2 Mendota
Division VI
No. 16 Riverdale Christian at No. 1 Firebaugh
No. 9 Orcutt Academy at No. 8 Kings Christian
No. 12 Orosi at No. 5 Strathmore
No. 13 Arvin at No. 4 Summit Charter
No. 14 Lone Pine at No. 3 California City
No. 11 Orange Cove at No. 6 Mammoth
No. 10 Granite Hills at No. 7 Desert
No. 15 Avenal at No. 2 Caruthers
Girls
Central Section playoffs
Wednesday’s games
Division I
No. 9 Bullard at No. 8 Clovis East
No. 12 Righetti at No. 5 Clovis
No. 11 Clovis North at No. 6 San Joaquin Memorial
No. 10 Caruthers at No. 7 Arroyo Grande
Byes: No. 1 Clovis West, No. 2 St Joseph, No. 3 Buchanan, No. 4 Central
Division II
No. 16 Edison at No. 1 Monache
No. 9 San Luis Obispo at No. 8 Liberty-Bakersfield
No. 12 El Diamante at No. 5 Cabrillo
No. 13 Porterville at No. 4 Sierra Pacific
No. 14 Redwood at No. 3 Tehachapi
No. 11 Mission Oak at No. 6 Paso Robles
No. 10 Centennial at No. 7 Orcutt
No. 15 Sanger at No. 2 Mission Prep
Division III
No. 16 Frontier at No. 1 Bakersfield Christian
No. 9 Kerman at No. 8 Fresno
No. 12 Garza at No. 5 Sierra
No. 13 Ridgeview at No. 4 Shafter
No. 14 Selma at No. 3 Roosevelt
No. 11 Hoover at No. 6 Hanford
No. 10 Madera at No. 7 Reedley
No. 15 West at No. 2 Morro Bay
Division IV
No. 16 Golden Valley-Bakersfield at No. 1 Santa Ynez
No. 9 Arvin at No. 8 Corcoran
No. 12 Tulare Union at No. 5 Templeton
No. 13 Mendota at No. 4 Torres
No. 14 Pioneer Valley at No. 3 Santa Maria
No. 11 Independence at No. 6 Dinuba
No. 10 Strathmore at No. 7 Tulare Western
No. 15 Golden West at No. 2 Immanue;
Division V
No. 16 Yosemite at No. 1 Hanford West
No. 9 Farmersville at No. 8 Chavez
No. 12 Desert at No. 5 Parlier
No. 13 Mt. Whitney at No. 4 Coalinga
No. 14 Central Valley Christian at No. 3 Madera South
No. 11 Exeter at No. 6 Atascadero
No. 10 Fowler at No. 7 Lindsay
No. 15 East Bakersfield at No. 2 Rosamond
Division VI
No. 16 Baker at No. 1 Kern Valley
No. 9 Summit Charter at No. 8 Fresno Christian
No. 12 Kennedy at No. 5 Foothill
No. 13 LIberty-Madera Ranchos at No. 4 McLane
No. 14 Immanuel Christian at No. 3 Taft
No. 11 Kings Christian at No. 6 Chowchilla
No. 10 Firebaugh at No. 7 Orosi
No. 15 Lone Pine at No. 2 Bishop Union