Patton Oswalt Pic ‘I Love My Dad’, FX’s ‘Atlanta’, AMC’s ’61st Street’ Among SXSW Audience Award Winners — Complete List

  • Oops!
    Something went wrong.
    Please try again later.
·6 min read
In this article:
  • Oops!
    Something went wrong.
    Please try again later.

UPDATED, 12:23 PM: South by Southwest Conference and Festivals today announced the Audience Award winners for the 29th SXSW Film Festival, with the Patton Oswalt comedy I Love My Dad, FX’s comedy series Atlanta, Sony Pictures Classics’ music doc The Return of Tanya Tucker – Featuring Brandi Carlile and AMC’s drama series 61st Street coming in as notable recipients.

I Love My Dad was previously awarded the Narrative Feature Competition Grand Jury Award, and today took home the Narrative Feature Competition Audience Award. Atlanta won out in the Headliners section, with The Return of Tanya Tucker prevailing in 24 Beats Per Second, and 61st Street taking the Audience Award for Episodic Premieres.

More from Deadline

The SXSW Audience Awards follow the previously-announced 2022 Jury Awards, as well as the 40 Years of Massive Talent Award, which was presented to Nicolas Cage at the festival screening of his Lionsgate pic The Unbearable Weight of Massive Talent on Saturday night.

SXSW took place this year from March 11-20, with 101 features screening—including 76 World Premieres, 4 International Premieres, 4 North American Premieres, 2 U.S. Premieres, 14 Texas Premieres, plus 111 Short Films including 24 Music Videos, 12 Episodic Premieres, 6 Episodic Pilots, 30 XR Experience projects (formerly Virtual Cinema) and 19 Title Design Competition entries.

The full list of Audience Award winners, and previously announced list of Festival Award winners, can be found below.

SXSW Audience Awards:

NARRATIVE FEATURE COMPETITION presented by Panavision

Audience Award Winner: I Love My Dad
Director/Screenwriter: James Morosini
Producers: Bill Stertz, Patton Oswalt, Sean O’Grady, Dane Eckerle, Phil Keefe, Daniel Brandt, Sam Slater

DOCUMENTARY FEATURE COMPETITION

Audience Award Winner: Bad Axe
Director: David Siev
Producers: Jude Harris, Diane Quon, Katarina Vasquez, David Siev

NARRATIVE SPOTLIGHT

Audience Award Winner: Pretty Problems
Director: Kestrin Pantera
Screenwriters: Michael Tennant, Britt Rentschler, Charlotte Ubben
Producers: Katya Alexander, Britt Rentschler, Charlotte Ubben, Michael Tennant

DOCUMENTARY SPOTLIGHT

Audience Award Winner: We Are Not Ghouls
Director: Chris James Thompson
Producers: Jessica Farrell, Jack Turner, Andrew Swant

HEADLINERS

Audience Award Winner: Atlanta
Director: Hiro Murai
Producers: Donald Glover, Stephen Glover, Hiro Murai, Stefani Robinson, Paul Simms and Dianne McGunigle

VISIONS

Audience Award Winner: Shadow
Director: Bruce Gladwin
Screenwriters: Michael Chan, Mark Deans, Bruce Gladwin, Simon Laherty, Sarah Mainwaring, Scott Price, Sonia Teuben
Producers: Alice Fleming, Meret Hassenen

MIDNIGHTERS

Audience Award Winner: Bitch Ass
Director: Bill Posley
Screenwriters/Producers: Bill Posley, Jonathan Colomb

GLOBAL presented by Mubi

Audience Award Winner: Without Prescription
Director: Juliana Maite
Screenwriter: Marietere Vélez
Producer: Vilma Liella

24 BEATS PER SECOND

Audience Award Winner: The Return of Tanya Tucker – Featuring Brandi Carlile
Director: Kathlyn Horan
Producers: Kathlyn Horan, Julie Goldman, Christopher Clements, Carolyn Hepburn

FESTIVAL FAVORITES

Audience Award Winner: The Art of Making It
Director: Kelcey Edwards
Producer: Debi Wisch

Shorts Film Program presented by IMDbPro

NARRATIVE SHORTS COMPETITION

Audience Award Winner: Aspirational Slut
Director/Screenwriter: Caroline Lindy
Producers: Kate Hamilton, Ellyn Jameson, Maddy Nimoy, Emily Wolfe

DOCUMENTARY SHORTS COMPETITION

Audience Award Winner: The Sentence of Michael Thompson
Directors: Kyle Thrash, Haley Elizabeth Anderson
Producers: W. Ian Ross, Kyle Thrash

ANIMATED SHORTS COMPETITION

Audience Award Winner: Five Cents
Director/Screenwriter/Producer: Aaron Hughes

MIDNIGHT SHORTS COMPETITION

Audience Award Winner: Tank Fairy
Director/Screenwriter: Erich Rettstadt
Producers: Anita Tung, C.K. Hugo Chung

TEXAS SHORTS COMPETITION

Audience Award Winner: Act of God
Directors/Screenwriters: Spencer Cook, Parker Smith
Producer: Matthew Harrington

TEXAS HIGH SCHOOL SHORTS COMPETITION

Audience Award Winner: Football.
Director: William Herff
Screenwriters/Producers: William Herff, Nicholas Campos, Peyton Randolph

MUSIC VIDEO COMPETITION

Audience Award Winner: Desirée Dawson – ‘Meet You At The Light’
Director/Screenwriter: Alexander Farah

Episodic Program

EPISODIC PREMIERES

Audience Award Winner: 61st Street
Showrunners: Peter Moffat, J. David Shanks
Director: Marta Cunningham
Screenwriter: Peter Moffat
Producers: Annie Rhodes, Frank Baldwin, Allison Davis

EPISODIC PILOT COMPETITION

Audience Award Winner: Brownsville Bred
Showrunner/Director/Screenwriter: Elaine Del Valle
Producers: Adrienne Lovette, Elaine Del Valle, Leslie Cohen, Debbie Esko-Gold, Eddie Frente

XR Experience

XR EXPERIENCE COMPETITION

Audience Award Winner: Gumball Dreams
Director: Deirdre V. Lyons
Screenwriters: Deirdre V. Lyons, Christopher Lane Davis
Producers: Ferryman Collective, Screaming Color

XR EXPERIENCE SPOTLIGHT

Audience Award Winner: The Choice
Director: Joanne Popinska
Producers: Joanne Popinska, Tom C. Hall

SXSW Film Design Awards (three-way Tie)

EXCELLENCE IN TITLE DESIGN

Audience Award Winner (tie): ‘Blade Runner: Black Lotus’ Title Sequence
Company: CO3/Method Made / Creative Director: John Likens

Audience Award Winner (tie): ‘See’ Season 2 Title Sequence
Company: CO3/Method Made / Creative Director: John Likens

Audience Award Winner (tie): ‘WandaVision’ Main On End Title Sequence
Company: Perception / Creative Director: John LePore

SXSW Film Festival Awards:

Adobe Editing Award Everything Everywhere All At Once edited by Paul Rogers

The ZEISS Cinematography Award A Vanishing Fog with cinematography by Gio Park

Adam Yauch Hörnblowér Award Chee$se directed by Damian Marcano!

Louis Black “Lone Star” Award What We Leave Behind directed by Iliana Sosa

Fandor New Voices Award What We Leave Behind directed by Iliana Sosa.

Mailchimp Support the Shorts Award The Voice Actress directed by Anna J. Takayama.


Special Jury Recognition for Exceptional Intimacy in Storytelling
Bad Axe directed by David Siev.

Special Jury Recognition for Acting in a Documentary Steve Glew for The Pez Outlaw.

Documentary Feature Competition Grand Jury Award Master of Light directed by Rosa Ruth Boesten.

Special Grand Jury Recognition for Extraordinary Cinematic Vision Cast and crew of It Is In Us All

Special Jury Recognition for Breakthrough Performance Elizaveta Yankovskaya for Nika

Special Jury Recognition for Going the Extra Mile Myd – ‘Let You Speak’ directed by Dan Carr.

Special Jury Recognition for PowerfulShort Trip” Omi directed by Kelly Fyffe-Marshall

Short Film Jury Awards for Midnight Shorts Moshari directed by Nuhash Humayuni

Short Film Grand Jury Award for Music Videos Desirée Dawson – ‘Meet Me At the Light’ directed by Alexander Farah

2022 Special Jury Recognition for Unique Vision in Writing and Directing My Year of Dicks directed by Sara Gunnarsdóttir

Special Jury Recognition for Unexpected Emotion Les Larmes de la Seine directed by Yanis Belaid and Eliott Benard

Special Jury Recognition for Visceral Storytelling Something in the Garden directed by Marcos Sánchez

Short Film Grand Jury Award for Animated Shorts goes to Bestia directed by Hugo Covarrubias.

Special Jury Recognition for Visual Reflection Not Even For A Moment Do Things Stand Still directed by Jamie Meltzer

Special Jury Recognition for Directing and Community Filmmaking Glitter Ain’t Gold directed by Christian Nolan Jones

Special Jury Recognition for Outstanding Performances Aphrodite Armstrong and Kyle Riggs for West By God

Short Film Grand Jury Award for Narrative Short All the Crows in the World directed by Tang Yi

Special Jury Recognition for Poster Design The Sentence of Michael Thompson designed by Juan Miguel Marin

Film Design Award for Poster Design More Than I Remember by Yen Tan and Maya Edelman

Short Film Jury Award for Documentary Short Long Line of Ladies directed by Rayka Zehtabchi and Shaandiin Tome

Special Jury Recognition The White Lotus Title Sequence by Katrina Crawford and Mark Bashore

Film Design Award for Title Sequence Foundation by Ronnie Koff

Special Jury Recognition for Immersive Storytelling (Hi)story of a Painting: The Light in the Shadow directed by Quentin Darras and Gaëlle Mourre.

Film Award for 40 Years of Massive Talent goes to Nick Cage

Narrative Feature Competition Grand Jury Award I Love My Dad directed by James Morosini

Best of Deadline

Sign up for Deadline's Newsletter. For the latest news, follow us on Facebook, Twitter, and Instagram.

Click here to read the full article.