HCA TV Awards: ‘Severance,’ ‘Ted Lasso,’ ‘Dopesick’ Win Top Streaming Awards on Night 2

·12 min read

Severance was named best streaming drama series and Ted Lasso was named best streaming comedy series at the Hollywood Critics Association’s HCA TV Awards on Sunday. Dopesick was named best streaming limited or anthology series.

Tig Notaro was supposed to host the ceremony, but Cameron Esposito stepped in after Notaro tested positive for COVID-19, Esposito told the audience. Esposito noted that she got the last-minute call over the weekend and flew to Los Angeles earlier Sunday to host the show, where awards were handed out in the streaming categories.

More from The Hollywood Reporter

“I can’t believe you were able to squeeze these awards into two days,” Esposito joked, noting that the streaming shows are the only TV programs she actually watches, before noting she had written her monologue in one hour. (Esposito goes by both she/her and they/them pronouns.)

Overall, Severance was the night’s big winner with five wins, followed by Dopesick with four and Hacks with three.

Dopesick star Michael Keaton was named best actor in a streaming limited or anthology series or movie, joking he was late for the ceremony because he was cleaning out his basement and found some “top-secret nuclear shit” in there and jokingly invited the audience to his house after the show.

Only Murders in the Building star Martin Short accepted his award for best actor in a comedy in a prerecorded speech, saying he was excited to accept “because the Botox is fresh.” He also gave a shoutout to his fellow stars Selena Gomez and Steve Martin, the latter of whom he noted can juggle and play the banjo and yet is somehow still famous.

Best actor in a drama winner Lee Jung-jae of Squid Game also accepted via prerecorded video, saying he felt lucky to be a part of the show, which “has opened a new chapter in my acting career.” He added that he is “more determined to do projects that are entertaining…and moving.”

Among the other winners were Norm Macdonald, who won the award for best comedy of standup special posthumously. The comedian died last year at age 61 after a long battle with cancer.

Lizzo’s Watch Out for the Big Grrrls was named best streaming reality show or competition series.

The Kids in the Hall was named best streaming variety sketch series, talk series or special. Dave Foley accepted the award, thanking Lorne Michaels “for plucking us from obscurity and raising us all up to semi-obscurity.” He also thanked “Amazon, for ruining the planet, but producing some great television while they’re at it.”

The Dropout star Amanda Seyfried accepted the award for best actress in a streaming limited or anthology series or movie via a prerecorded acceptance speech, noting she had a 6:30 a.m. call time in New York and thus was unable to accept in person.

Brett Goldstein of Ted Lasso was named best supporting actor in a comedy, and said in his speech that “the secret [to winning the award] is make sure most of your scenes are with Juno Temple.”

In her speech, best supporting actress in a comedy winner Hannah Einbinder of Hacks made a plea: “We cannot call ourselves a liberal institution if the working-class members of the institution are not treated equally and fairly, so I hope anyone in this room with the power to advocate for crews on an individual basis continue to prioritize that.”

As We See It was honored with the Spotlight Award, while Star Trek: Strange New World was given the Legacy Award, with a tribute to Nichelle Nichols, the original series star who died last month at age 89.

The organization began its two-night event at the Beverly Hilton on Saturday in a ceremony hosted by The Daily Show’s Dulcé Sloan, featuring the broadcast and cable categories. HBO’s White Lotus led all shows with five wins, including for best limited series.

Check out the list of winners from night two below, and click here to see the wins from night one.

Best Comedy or Standup Special

Bo Burnham: The Inside Outtakes (YouTube)
Jerrod Carmichael: Rothaniel (HBO)
Jim Gaffigan: Comedy Monster (Netflix)
Norm Macdonald: Nothing Special (Netflix) (WINNER)
Ricky Gervais: SuperNature (Netflix)
Tig Notaro: Drawn (HBO)

Best International Series

Acapulco (Apple TV+)
Lupin (Netflix)
Money Heist (“Le Casa de Papel“) (Netflix)
Narcos: Mexico (Netflix)
Pachinko (Apple TV+)
Squid Game (Netflix) (WINNER)

Best Animated Short Form Series

Love, Death + Robots (Netflix) (WINNER)
Olaf Presents (Disney+)
Smiling Friends (Adult Swim)
Ted Lasso Presents: The Missing Christmas Mustache (Apple TV+)
The Boys Presents: Diabolical (Prime Video)
The Wheel of Time: Origins (Prime Video)

Best Live-Action Short Form Series

Betsy & Irv (ESPN+)
Carpool Karaoke: The Series (Apple TV+)
Cooper’s Bar (AMC)
I Think You Should Leave With Tim Robinson (Netflix) (WINNER)
Mamas (Roku)
State of the Union (Sundance TV)

Best Streaming Docuseries or Non-Fiction Series

Bad Vegan: Fame. Fraud. Fugitives (Netflix)
George Carlin’s American Dream (HBO Max)
Jeen-yuhs: A Kanye Trilogy (Netflix)
Kids in the Hall: Comedy Punks (Prime Video)
LuLaRich (Prime Video)
McCartney 3, 2, 1 (Hulu)
Prehistoric Planet (Apple TV+)
The Beatles: Get Back (Disney+) (WINNER)
The World According to Jeff Goldblum (Disney+)
What Happened, Brittany Murphy (HBO Max)

Best Streaming Documentary Television Movie

Britney vs. Spears (Netflix)
Lucy & Desi (Prime Video) (WINNER)
Mary J. Blige’s My Life (Prime Video)
Olivia Rodrigo: driving home 2 u (Disney+)
Our Father (Netflix)
Spring Awakening: Those You’ve Known (HBO Max)
The Tinder Swindler (Netflix)
White Hot: The Rise & Fall of Abercrombie & Fitch (Netflix)

Best Streaming Reality Show or Competition Series

Legendary (HBO Max)
Lizzo’s Watch Out for the Big Grrrls (Prime Video) (WINNER)
Queer Eye (Netflix)
RuPaul’s Drag Race All-Stars (Paramount+)
Selena + Chef (HBO Max)
Snoop & Martha’s Very Tasty Halloween (Peacock)

Best Streaming Variety Sketch Series, Talk Series, or Special

Harry Potter 20th Anniversary: Return to Hogwarts (HBO Max)
Murderville (Netflix)
South Park: Post Covid (Paramount+)
The Amber Ruffin Show (Peacock)
The Kids in the Hall (Prime Video) (WINNER)
The Problem With Jon Stewart (Apple TV+)

Best Streaming Animated Series or TV Movie

Arcane (Netflix) (WINNER)
Big Mouth (Netflix)
Central Park (Apple TV+)
Star Trek: Lower Decks (Paramount+)
Undone (Prime Video)
What If? (Disney+)

Best Writing in a Streaming Series, Drama

Chris Mundy, Ozark, “A Hard Way to Go” (Netflix)
Dan Erickson, Severance, “The We We Are” (Apple TV+) (WINNER)
David E. Kelley, Nine Perfect Strangers, “Ever After” (Hulu)
Hwang Dong-hyuk, Squid Game, “One Lucky Day” (Netflix)
Kerry Ehrin & Scott Troy, The Morning Show, “La Amara Vita” (Apple TV+)
Michael Waldron, Loki ,“Glorious Purpose” (Disney+)
Soo Hugh, Pachinko, “Chapter One” (Apple TV+)
The Duffer Brothers, Stranger Things, “Chapter Seven: The Massacre at Hawkins Lab” (Netflix)

Best Directing in a Streaming Series, Drama

Aoife McArdle, Severance, “The You You Are” (Apple TV+)
Ben Stiller, Severance, “The We We Are” (Apple TV+) (WINNER)
Hwang Dong-hyuk, Squid Game, “Red Light, Green Light” (Netflix)
Jason Bateman, Ozark, “A Hard Way to Go”(Netflix)
Kate Herron, Loki, “​​Journey into Mystery” (Disney+)
M. Night Shyamalan, Servant, “Donkey” (Apple TV+)
Shawn Levy, Stranger Things, “Chapter Four: Dear Billy” (Netflix)
The Duffer Brothers, Stranger Things, “Chapter Seven: The Massacre at Hawkins Lab” (Netflix)

Best Supporting Actress in a Streaming Series, Drama

Dichen Lachman, Severance (Apple TV+)
Julia Garner, Ozark (Netflix)
Jung Ho-yeon, Squid Game (Netflix)
Maya Hawke, Stranger Things (Netflix)
Millie Bobby Brown, Stranger Things (Netflix)
Patricia Arquette, Severance (Apple TV+)
Sadie Sink, Stranger Things (Netflix) (WINNER)
Sophia Di Martino, Loki (Disney+)

Best Supporting Actor in a Streaming Series, Drama

Billy Crudup, The Morning Show (Apple TV+)
Christopher Walken, Severance (Apple TV+)
Joe Keery, Stranger Things (Netflix)
John Turturro, Severance (Apple TV+) (WINNER)
Owen Wilson, Loki (Disney+)
Park Hae-soo, Squid Game (Netflix)
Tramell Tillman, Severance (Apple TV+)
Zach Cherry, Severance (Apple TV+)

Best Actress in a Streaming Series, Drama (TIE)

Britt Lower, Severance (Apple TV+) (WINNER)
Jennifer Aniston, The Morning Show (Apple TV+)
Laura Linney, Ozark (Netflix) (WINNER)
Ming-Na Wen, The Book of Boba Fett (Disney+)
Reese Witherspoon, The Morning Show (Apple TV+)
Simone Ashley, Bridgerton (Netflix)
Victoria Pedretti, You (Netflix)
Winona Ryder, Stranger Things (Netflix)

Best Actor in a Streaming Series, Drama

Adam Scott, Severance (Apple TV+)
Gary Oldman, Slow Horses (Apple TV+)
Henry Cavill, The Witcher (Netflix)
Jason Bateman, Ozark (Netflix)
Lee Jung-jae, Squid Game (Netflix) (WINNER)
Penn Badgley, You (Netflix)
Tom Ellis, Lucifer (Netflix)
Tom Hiddleston, Loki (Disney+)

Best Streaming Series, Drama

Loki (Disney+)
Ozark (Netflix)
Pachinko (Apple TV+)
Severance (Apple TV+) (WINNER)
Squid Game (Netflix)
Star Trek: Strange New Worlds (Paramount+)
Stranger Things (Netflix)
The Morning Show (Apple TV+)

Best Writing in a Streaming Series, Comedy

Bill Wrubel, Ted Lasso, “Rainbow”(Apple TV+)
Christopher Miller, The Afterparty, “Maggie” (Apple TV+)
Cinco Paul & Ken Daurio, Schmigadoon!, “Schmigadoon” (Apple TV+)
James Gunn, Peacemaker, “It’s Cow or Never” (HBO Max)
Jane Becker, Ted Lasso, “No Weddings and a Funeral” (Apple TV+)
Lucia Aniello, Paul W. Downs, and Jen Statsky, Hacks, “The One, the Only” (HBO Max) (WINNER)
Sterlin Harjo and Taika Waititi, Reservation Dogs, “Fuckin’ Rez Dogs” (FX on Hulu)
Steve Martin, John Hoffman, Only Murders in the Building, “True Crime” (Hulu)

Best Directing in a Streaming Series, Comedy

Cherien Dabis, Only Murders in the Building, “The Boy From 6B” (Hulu)
Christopher Miller, The Afterparty, “Yasper” (Apple TV+)
Declan Lowney, Ted Lasso, “Inverting the Pyramid of Success” (Apple TV+)
Jamie Babbit, Only Murders in the Building, “True Crime” (Hulu)
Lucia Aniello, Hacks, “There Will Be Blood” (HBO Max) (WINNER)
M.J. Delaney, Ted Lasso, “No Weddings and a Funeral” (Apple TV+)
Sterlin Harjo, Reservation Dogs, “Hunting” (FX on Hulu)
Taika Waititi, Our Flag Means Death, “Pilot” (HBO Max)

Best Supporting Actress in a Streaming Series, Comedy

Alex Borstein, The Marvelous Mrs. Maisel (Prime Video)
Amy Ryan, Only Murders in the Building (Hulu)
Ariana DeBose, Schmigadoon! (Apple TV+)
Florence Pugh, Hawkeye (Disney+)
Hannah Einbinder, Hacks (HBO Max) (WINNER)
Hannah Waddingham, Ted Lasso (Apple TV+)
Juno Temple, Ted Lasso (Apple TV+)
Kristin Chenoweth, Schmigadoon! (Apple TV+)

Best Supporting Actor in a Streaming Series, Comedy

Ben Schwartz, The Afterparty (Apple TV+)
Brett Goldstein, Ted Lasso (Apple TV+) (WINNER)
Nathan Lane, Only Murders in the Building (Hulu)
Nick Mohammed, Ted Lasso (Apple TV+)
Paul W. Downs, Hacks (HBO Max)
Taika Waititi, Our Flag Means Death (HBO Max)
Toheeb Jimoh, Ted Lasso (Apple TV+)
Tony Shalhoub, The Marvelous Mrs. Maisel (Prime Video)

Best Actress in a Streaming Series, Comedy

Elle Fanning, The Great (Hulu)
Hailee Steinfeld, Hawkeye (Disney+)
Jean Smart, Hacks (HBO Max)
Kaley Cuoco, The Flight Attendant (HBO Max)
Kat Dennings, Dollface (Hulu)
Rachel Brosnahan, The Marvelous Mrs. Maisel (Prime Video)
Selena Gomez, Only Murders in the Building (Hulu) (WINNER)
Tiffany Haddish, The Afterparty (Apple TV+)

Best Actor in a Streaming Series, Comedy

Jason Sudeikis, Ted Lasso (Apple TV+)
John Cena, Peacemaker (HBO Max)
Keegan-Michael Key, Schmigadoon! (Apple TV+)
Martin Short, Only Murders in the Building (Hulu) (WINNER)
Nicholas Hoult, The Great (Hulu)
Rhys Darby, Our Flag Means Death (HBO Max)
Sam Richardson, The Afterparty (Apple TV+)
Steve Martin, Only Murders in the Building (Hulu)

Best Streaming Series, Comedy

Dickinson (Apple TV+)
Hacks (HBO Max)
Only Murders in the Building (Hulu)
Reservation Dogs (FX on Hulu)
Schmigadoon! (Apple TV+)
Ted Lasso (Apple TV+) (WINNER)
The Afterparty (Apple TV+)
The Marvelous Mrs. Maisel (Prime Video)

Best Writing in a Streaming Limited Series, Anthology Series, or Movie

Antonio Campos, The Staircase, “911” (HBO Max)
Danny Strong, Dopesick, “The People vs Purdue Pharma” (Hulu) (WINNER)
Dustin Lance Black, Under the Banner of Heaven, “When God Was Love” (FX on Hulu)
Elizabeth Meriwether, The Dropout, “I’m in a Hurry” (Hulu)
Jeremy Slater, Moon Knight, “The Goldfish Problem” (Disney+)
Lauryn Kahn, Fresh (Hulu)
Liz Hannah & Patrick MacManus, The Girl From Plainville, “Star-Crossed Lovers and Things Like That” (Hulu)
Patrick Somerville, Station Eleven, “Unbroken Circle”(HBO Max)

Best Directing in a Streaming Limited Series, Anthology Series, or Movie

Craig Gillespie, Pam & Tommy, “I Love You, Tommy” (Hulu)
Danny Strong, Dopesick, “The People vs. Purdue Pharma” (Hulu)
Hiro Murai, Station Eleven, “Wheel of Fire” (HBO Max)
Isabel Sandoval, Under the Banner of Heaven, “Revelation” (FX on Hulu)
Lake Bell, Pam & Tommy, “The Master Beta” (Hulu) (WINNER)
Liz Hannah, The Girl From Plainville, “Talking Is Healing” (Hulu)
Michael Showalter, The Dropout, “Green Juice” (Hulu)
Mimi Cave, Fresh (Hulu)

Best Supporting Actress in a Streaming Limited or Anthology Series or Movie

Andie MacDowell, Maid (Netflix)
Chloë Sevigny, The Girl From Plainville (Hulu)
Daisy Edgar-Jones, Under the Banner of Heaven (FX on Hulu)
Juno Temple, The Offer (Paramount+)
Kaitlyn Dever, Dopesick (Hulu) (WINNER)
Laurie Metcalf, The Dropout (Hulu)
Melanie Lynskey, Candy (Hulu)
Rosario Dawson, Dopesick (Hulu)

Best Supporting Actor in a Streaming Limited or Anthology Series or Movie

Ethan Hawke, Moon Knight (Disney+)
Matthew Goode, The Offer (Paramount+)
Michael Stuhlbarg, Dopesick (Hulu)
Naveen Andrews, The Dropout (Hulu)
Peter Sarsgaard, Dopesick (Hulu)
Seth Rogen, Pam & Tommy (Hulu) (WINNER)
Will Poulter, Dopesick (Hulu)
Wyatt Russell, Under the Banner of Heaven (FX on Hulu)

Best Actress in a Streaming Limited or Anthology Series or Movie

Amanda Seyfried, The Dropout (Hulu) (WINNER)
Anne Hathaway, WeCrashed (Apple TV+)
Daisy Edgar-Jones, Fresh (Hulu)
Elle Fanning, The Girl From Plainville (Hulu)
Jessica Biel, Candy (Hulu)
Lily James, Pam & Tommy (Hulu)
Margaret Qualley, Maid (Netflix)
Toni Collette, The Staircase (HBO Max)

Best Actor in a Streaming Limited or Anthology Series or Movie

Andrew Garfield, Under the Banner of Heaven (FX on Hulu)
Colin Firth, The Staircase (HBO Max)
Hamish Linklater, Midnight Mass (Netflix)
Michael Keaton, Dopesick (Hulu) (WINNER)
Oscar Isaac, Moon Knight (Disney+)
Samuel L. Jackson, The Last Days of Ptolemy Grey (Apple TV+)
Sebastian Stan, Fresh (Hulu)
Sebastian Stan, Pam & Tommy (Hulu)

Best Streaming Movie

Chip ‘n’ Dale: Rescue Rangers (Disney+) (WINNER)
Fresh (Hulu)
I Want You Back (Prime Video)
Kimi (HBO Max)
The Fallout (HBO Max)
Zoey’s Extraordinary Christmas (Roku)

Best Streaming Limited or Anthology Series

Dopesick (Hulu) (WINNER)
Maid (Netflix)
Midnight Mass (Netflix)
Pam & Tommy (Hulu)
Station Eleven (HBO Max)
The Dropout (Hulu)
The Staircase (HBO Max)
Under the Banner of Heaven (FX on Hulu)

Best of The Hollywood Reporter

Click here to read the full article.