Emmy Nominees: The Complete List

·7 min read

Tonight, we’ll finally find out just how many 2021 Emmy Awards 2020 sensation “Ted Lasso” will take home. Oh, and we’ll probably have some non-“Ted Lasso” winners as well.

For one, TV’s top drama will come down to “The Boys,” Bridgerton,” “The Crown,” The Handmaid’s Tale,” “Lovecraft Country,” “The Mandalorian,” “Pose” and “This Is Us.”

On the sitcom side, “Ted Lasso” is considered the prohibitive favorite among fellow Outstanding Comedy Series nominees “Black-ish,” “Cobra Kai,” “Hacks,” “Emily in Paris,” “The Flight Attendant,” “The Kominsky Method” and “Pen15.”

The 73rd Emmy Awards, hosted by Cedric the Entertainer (“The Neighborhood“), start at 8 p.m. ET/5 p.m. PT on CBS. Readers can refresh themselves on all of the night’s nominations below.

Outstanding Drama Series
The Boys
Bridgerton
The Crown
The Handmaid’s Tale
Lovecraft Country
The Mandalorian
Pose
This Is Us

Outstanding Lead Actor in a Drama Series
Sterling K. Brown, “This Is Us”
Jonathan Majors, “Lovecraft Country”
Josh O’Conner, “The Crown
Regé-Jean Page, “Bridgerton”
Billy Porter, “Pose”
Matthew Rhys, “Perry Mason”

Outstanding Lead Actress in Drama Series
Uzo Aduba, “In Treatment”
Olivia Colman, “The Crown”
Emma Corrin, “The Crown”
Elisabeth Moss, “The Handmaid’s Tale”
Mj Rodriguez, “Pose”
Jurnee Smollett, “Lovecraft Country”

Outstanding Supporting Actor in a Drama Series
Giancarlo Esposito, “The Mandalorian”
O-T Fagbenle, “The Handmaid’s Tale”
John Lithgow, “Perry Mason
Tobias Menzies, “The Crown”
Max Minghella, “The Handmaid’s Tale
Chris Sullivan, “This Is Us”
Bradley Whitford, “The Handmaid’s Tale”
Michael K. Williams, “Lovecraft Country

Outstanding Supporting Actress in a Drama Series
Gillian Anderson, “The Crown
Helena Bonham Carter, “The Crown”
Madeline Brewer, “The Handmaid’s Tale”
Ann Dowd, “The Handmaid’s Tale”
Aunjanue Ellis, “Lovecraft Country”
Emerald Fennell, “The Crown”
Yvonne Strahovski, “The Handmaid’s Tale”
Samira Wiley, “The Handmaid’s Tale”

Outstanding Comedy Series
Black-ish
Cobra Kai
Hacks
Emily in Paris
The Flight Attendant
The Kominsky Method
Pen15
Ted Lasso

Outstanding Lead Actor in a Comedy Series
Anthony Anderson, “Black-ish”
Michael Douglas, “The Kominsky Method”
William H. Macy, “Shameless”
Jason Sudeikis, “Ted Lasso”
Kenan Thompson, “Kenan

Outstanding Lead Actress in a Comedy Series
Aidy Bryant, “Shrill”
Kaley Cuoco, “The Flight Attendant”
Allison Janney, “Mom
Tracee Ellis Ross, “Black-ish”
Jean Smart, “Hacks”

Outstanding Supporting Actor in a Comedy Series
Carl Clemons-Hopkins, “Hacks”
Brett Goldstein, “Ted Lasso
Brendan Hunt, “Ted Lasso
Nick Mohammed, “Ted Lasso
Paul Reiser, “The Kominsky Method”
Jeremy Swift, “Ted Lasso
Kenan Thompson, “Saturday Night Live”
Bowen Yang, “Saturday Night Live”

Outstanding Supporting Actress in a Comedy Series
Aidy Bryant, “Saturday Night Live”
Hannah Einbinder, “Hacks
Kate McKinnon, “Saturday Night Live”
Rosie Perez, “The Flight Attendant
Cecily Strong, “Saturday Night Live”
Juno Temple, “Ted Lasso”
Hannah Waddingham, “Ted Lasso”

Outstanding Limited or Anthology Series
I May Destroy You
Mare of Easttown
The Queen’s Gambit
The Underground Railroad
WandaVision

Outstanding Lead Actor in a Limited Series or Anthology Series or TV Movie
Paul Bettany, “WandaVision”
Hugh Grant, “The Undoing”
Ewan McGregor, “Halston”
Lin-Manuel Miranda, “Hamilton”
Leslie Odom Jr., “Hamilton”

Outstanding Lead Actress in a Limited or Anthology Series or Movie
Michaela Coel, “I May Destroy You”
Cynthia Erivo, “Genius: Aretha”
Elizabeth Olsen, “WandaVision”
Anya Taylor-Joy, “The Queen’s Gambit”
Kate Winslet, “Mare of Easttown”

Outstanding Supporting Actor in a Limited or Anthology Series or Movie
Thomas Brodie Sangster, “The Queen’s Gambit
Daveed Diggs, “Hamilton”
Paapa Essiedu, “I May Destroy You
Jonathan Groff, “Hamilton”
Evan Peters, “Mare of Easttown”
Anthony Ramos, “Hamilton”

Outstanding Supporting Actress in a Limited or Anthology Series or Movie
Renée Elise Goldsberry, “Hamilton”
Kathryn Hahn, “WandaVision”
Moses Ingram, “The Queen’s Gambit
Julianne Nicholson, “Mare Of Easttown”
Jean Smart, “Mare Of Easttown”
Phillipa Soo, “Hamilton”

Outstanding Guest Actor in a Drama Series
Don Cheadle, “The Falcon and the Winter Soldier”
Charles Dance, “The Crown
Timothy Olyphant, “The Mandalorian”
Courtney B. Vance, “Lovecraft Country”
Carl Weathers, “The Mandalorian

Outstanding Guest Actress in a Drama Series
Alexis Bledel, “The Handmaid’s Tale”
Claire Foy, “The Crown”
Mckenna Grace, “The Handmaid’s Tale”
Sophie Okonedo, “Ratched”
Phylicia Rashad, “This Is Us”

Outstanding Guest Actor in a Comedy Series
Alec Baldwin, “Saturday Night Live”
Dave Chappelle, “Saturday Night Live”
Morgan Freeman, “The Kominsky Method”
Daniel Kaluuya, “Saturday Night Live”
Daniel Levy, “Saturday Night Live”

Outstanding Guest Actress in a Comedy Series
Jane Adams, “Hacks”
Yvette Nicole Brown, “A Black Lady Sketch Show”
Bernadette Peters, “Zoey’s Extraordinary Playlist”
Issa Rae, “A Black Lady Sketch Show”
Maya Rudolph, “Saturday Night Live”
Kristen Wiig, “Saturday Night Live”

Outstanding Variety Talk Series
“Conan”
“The Daily Show With Trevor Noah”
“Jimmy Kimmel Live!”
“Last Week Tonight With John Oliver”
“The Late Show With Stephen Colbert”

Outstanding Competition Program
“The Amazing Race”
“Nailed It!”
“RuPaul’s Drag Race”
“Top Chef”
“The Voice”

Outstanding Host for a Reality or Competition Program
Bobby Berk, Karamo Brown, Tan France, Antoni Porowski, Jonathan Van Ness – “Queer Eye”
Nicole Byer – “Nailed It!”
Barbara Corcoran, Mark Cuban, Lori Greiner, Robert Herjavec, Daymond John, Kevin O’Leary – “Shark Tank”
Tom Colicchio, Padma Lakshmi, Gail Simmons – “Top Chef”
RuPaul – “RuPaul’s Drag Race”

Outstanding Variety Sketch Series
“Saturday Night Live”
“A Black Lady Sketch Show”

Outstanding Variety Special (Live)
“Celebrating America – An Inauguration Night Special”
“63rd Annual Grammy Awards”
“The Oscars”
“Pepsi Super Bowl LV Halftime Show Starring The Weeknd”
“Stephen Colbert’s Election Night 2020: Democracy’s Last Stand: Building Back America Great Again Better 2020”

Outstanding Variety Special (Pre-Recorded)
“Bo Burnham: Inside”
“David Byrne’s American Utopia”
“8:46 – Dave Chappelle”
“Friends: The Reunion”
“Hamilton”
“A West Wing Special to Benefit When We All Vote”

Outstanding Hosted Nonfiction Series or Special
“My Next Guest Needs No Introduction with David Letterman”
“Oprah with Megan and Harry: A CBS Primetime Special”
“Stanley Tucci: Searching For Italy”
“United Shades Of America With W. Kamau Bell”
“Vice”

Outstanding Writing for a Drama Series
Yahlin Chang, “The Handmaid’s Tale” (“Home”)
Jon Favreau, “The Mandalorian” (“Chapter 16: The Rescue”)
Dave Filoni, “The Mandalorian” (“Chapter 13: The Jedi”)
Misha Green, “Lovecraft Country” (“Sundown”)
Peter Morgan, “The Crown” (“War”)
Ryan Murphy, Brad Falchuk, Steven Canals, Janet Mock and Our Lady J, “Pose” (“Series Finale”)
Rebecca Sonnenshine, “The Boys” (“What I Know”)

Outstanding Directing for a Drama Series
Steven Canals, “Pose” (“Series Finale”)
Benjamin Caron, “The Crown” (“Fairytale”)
Jon Favreau, “The Mandalorian” (“Chapter 9: The Marshal”)
Liz Garbus, “The Handmaid’s Tale” (“The Wilderness”)
Jessica Hobbs, “The Crown” (“War”)
Julie Anne Robinson, “Bridgerton” (“Diamond of the First Water”)

Outstanding Writing For a Variety Series
“The Amber Ruffin Show”
“A Black Lady Sketch Show”
“Last Week Tonight With John Oliver”
“The Late Show With Stephen Colbert”
“Saturday Night Live”

Outstanding Writing For A Comedy Series
“The Flight Attendant,” Steve Yockey
“Girls5eva”, Meredith Scardino
“Hacks,” Lucia Aniello, Paul W. Downs, Jen Statsky
“Pen15,” Maya Erskine
“Ted Lasso,” Jason Sudeikis, Brendan Hunt, Joe Kelly
“Ted Lasso,” Jason Sudeikis, Bill Lawrence, Brendan Hunt, Joe Kelly

Outstanding Directing for a Comedy Series
“B Positive,” James Burrows
“The Flight Attendant,” Susanna Fogel
“Hacks,” Lucia Aniello
“Mom,” James Widdoes
“Ted Lasso,” Zach Braff
“Ted Lasso,” MJ Delaney
“Ted Lasso,” Declan Lowney

Outstanding Directing for a Limited or Anthology Series
“Hamilton,” Directed by Thomas Kail
“I May Destroy You” (Episode: “Ego Death”), Directed by Sam Miller and Michaela Coel
“I May Destroy You” (Episode: “Eyes Eyes Eyes Eyes”), Directed by Sam Miller
“Mare of Easttown,” Directed by Craig Zobel
“The Queen’s Gambit,” Directed by Scott Frank
“The Underground Railroad,” Directed by Barry Jenkins
“WandaVision,” Directed by Matt Shakman

Outstanding Writing For a Limited Or Anthology Series Or Movie
“I May Destroy You”, Michaela Coel
“Mare Of Easttown”, Brad Ingelsby
“The Queen’s Gambit”, Scott Frank
“WandaVision”, Chuck Hayward, Peter Cameron
“WandaVision”, Jac Schaeffer
“WandaVision”, Laura Donney

Find all the nominees here.