Emmys: The Bear, Succession and BEEF Are Night’s Big Winners

Emmys: The Bear, Succession and BEEF Are Night’s Big Winners
  • Oops!
    Something went wrong.
    Please try again later.
  • Oops!
    Something went wrong.
    Please try again later.

The 75th Primetime Emmy Awards were held on Monday night, in a ceremony hosted by Anthony Anderson (black-ish, We Are Family) and which aired on Fox, live from the Peacock Theater in Los Angeles.

Heading into the Hollywood strikes-delayed ceremony, HBO’s Succession had led the pack with 27 total nominations. In Monday night’s ceremony, the dysfunctional family drama’s farewell run scored six big wins, including for best drama and the two lead acting categories.

More from TVLine

FX/Hulu’s The Bear, which was eligible for its first season, also picked up six wins on Monday night (out of seven total categories), including for best comedy, lead actor, and in both supporting acting categories.

And among the limited series/TV-movie contenders, Netflix’s BEEF — which has been pretty darn unbeatable this awards season — earned three big wins.

All told, The Bear was the winningest program at this year’s Emmys, racking up 10 total wins (including those picked up at the Creative Arts ceremonies). BEEF and HBO’s The Last of Us followed with eight total wins, while Succession amassed the aforementioned six.

Review the major winners below, and weigh in!

OUTSTANDING DRAMA

OUTSTANDING DRAMA
OUTSTANDING DRAMA

Andor
Better Call Saul
The Crown
House of the Dragon
The Last of Us

Succession — WINNER
The White Lotus
Yellowjackets

LEAD ACTRESS IN A DRAMA

LEAD ACTRESS IN A DRAMA
LEAD ACTRESS IN A DRAMA

Sharon Horgan, Bad Sisters
Melanie Lynskey, Yellowjackets
Elisabeth Moss, The Handmaid’s Tale
Bella Ramsey, The Last of Us
Keri Russell, The Diplomat
Sarah Snook, Succession — WINNER

LEAD ACTOR IN A DRAMA

LEAD ACTOR IN A DRAMA
LEAD ACTOR IN A DRAMA

Jeff Bridges, The Old Man
Brian Cox, Succession
Kieran Culkin, Succession — WINNER
Bob Odenkirk, Better Call Saul
Pedro Pascal, The Last of Us
Jeremy Strong, Succession

SUPPORTING ACTRESS IN A DRAMA

SUPPORTING ACTRESS IN A DRAMA
SUPPORTING ACTRESS IN A DRAMA

Jennifer Coolidge, The White Lotus — WINNER
Elizabeth Debicki, The Crown
Meghann Fahy, The White Lotus
Sabrina Impacciatore, The White Lotus
Aubrey Plaza, The White Lotus
Rhea Seehorn, Better Call Saul
J. Smith-Cameron, Succession
Simona Tabasco, The White Lotus

SUPPORTING ACTOR IN A DRAMA

SUPPORTING ACTOR IN A DRAMA
SUPPORTING ACTOR IN A DRAMA

F. Murray Abraham, The White Lotus
Nicholas Braun, Succession
Michael Imperioli, The White Lotus
Theo James, The White Lotus
Matthew Macfadyen, Succession — WINNER
Alan Ruck, Succession
Will Sharpe, The White Lotus
Alexander Skarsgard, Succession

OUTSTANDING WRITING IN A DRAMA SERIES
Beau Willmon, Andor (“One Way Out”)
Sharon Horgan, Dave Finkel and Brett Baer, Bad Sisters (“The Prick”)
Gordon Smith, Better Call Saul (“Point and Shoot”)
Peter Gould, Better Call Saul (“Saul Gone”)
Craig Mazin, The Last of Us (“Long, Long Time”)
Jesse Armstrong, Succession (“Connor’s Wedding”) — WINNER
Mike White, The White Lotus (“Arriverderci”)

OUTSTANDING DIRECTING IN A DRAMA SERIES
Benjamin Caron, Andor (“Rix Road”)
Dearbhla Walsh, Bad Sisters (“The Prick”)
Peter Hoar, The Last of Us (“Long, Long Time”)
Andrij Parekh, Succession (“America Decides”)
Mark Mylod, Succession (“Connor’s Wedding”) — WINNER
Lorene Scafaria, Succession (“Living+”)
Mike White, The White Lotus (“Arriverderci”)

GUEST ACTRESS IN A DRAMA
Hiam Abbass, Succession
Cherry Jones, Succession
Melanie Lynskey, The Last of Us
Storm Reid, The Last of Us — WINNER (previously announced)
Anna Torv, The Last of Us
Harriet Walter, Succession

GUEST ACTOR IN A DRAMA
Murray Bartlett, The Last of Us
James Cromwell, Succession
Lamar Johnson, The Last of Us
Arian Moayed, Succession
Nick Offerman, The Last of Us WINNER (previously announced)
Keivonn Montreal Woodard, The Last of Us

OUTSTANDING COMEDY

OUTSTANDING COMEDY
OUTSTANDING COMEDY

Abbott Elementary
Barry
The Bear (Season 1) — WINNER
Jury Duty
The Marvelous Mrs. Maisel
Only Murders in the Building
(Season 2)
Ted Lasso
Wednesday

LEAD ACTRESS IN A COMEDY

LEAD ACTRESS IN A COMEDY
LEAD ACTRESS IN A COMEDY

Christina Applegate, Dead to Me
Rachel Brosnahan, The Marvelous Mrs. Maisel
Quinta Brunson, Abbott Elementary — WINNER
Natasha Lyonne, Poker Face
Jenna Ortega, Wednesday

LEAD ACTOR IN A COMEDY

LEAD ACTOR IN A COMEDY
LEAD ACTOR IN A COMEDY

Bill Hader, Barry
Jason Segel, Shrinking
Martin Short, Only Murders in the Building (Season 2)
Jason Sudeikis, Ted Lasso
Jeremy Allen White, The Bear (Season 1) — WINNER

SUPPORTING ACTRESS IN A COMEDY

SUPPORTING ACTRESS IN A COMEDY
SUPPORTING ACTRESS IN A COMEDY

Alex Borstein, The Marvelous Mrs. Maisel
Ayo Edebiri, The Bear (Season 1) — WINNER
Janelle James, Abbott Elementary
Sheryl Lee Ralph, Abbott Elementary
Juno Temple, Ted Lasso
Hannah Waddingham, Ted Lasso
Jessica Williams, Shrinking

SUPPORTING ACTOR IN A COMEDY

SUPPORTING ACTOR IN A COMEDY
SUPPORTING ACTOR IN A COMEDY

Anthony Carrigan, Barry
Phil Dunster, Ted Lasso
Brett Goldstein, Ted Lasso
James Marsden, Jury Duty
Ebon Moss-Bachrach, The Bear (Season 1) — WINNER
Tyler James Williams, Abbott Elementary
Henry Winkler, Barry

OUTSTANDING WRITING IN A COMEDY
Bill Hader, Barry (“wow”)
Christopher Storer, The Bear (Season 1, “System”) — WINNER
Mekki Leeper, Jury Duty (“Ineffective Assistance”)
John Hoffman, Matteo Borghese and Rob Turbovsky, Only Murders in the Building (Season 2, “I Know Who Did It”)
Chris Kelly and Sarah Schneider, The Other Two (“Cary & Brooke Go to an AIDS Play”)
Brendan Hunt, Joe Kelly and Jason Sudeikis, Ted Lasso (“So Long, Farewell”)

OUSTANDING DIRECTING IN A COMEDY
Bill Hader, Barry (“wow”)
Christopher Storer, The Bear (Season 1, “Review”) — WINNER
Amy Sherman-Palladino, The Marvelous Mrs. Maisel (“Four Minutes”)
Mary Lou Belli, The Ms. Pat Show (“Don’t Touch My Hair”)
Declan Lowney, Ted Lasso (“So Long, Farewell”)
Tim Burton, Wednesday “Wednesday’s Child Is Full of Woe”

GUEST ACTRESS IN A COMEDY
Becky Ann Baker, Ted Lasso
Quinta Brunson, Saturday Night Live
Taraji P. Henson, Abbott Elementary
Judith Light, Poker Face WINNER (previously announced)
Sarah Niles, Ted Lasso
Harriet Walter, Ted Lasso

GUEST ACTOR IN A COMEDY
Jon Bernthal, The Bear
Luke Kirby, The Marvelous Mrs. Maisel
Nathan Lane, Only Murders in the Building
Pedro Pascal, Saturday Night Live
Oliver Platt, The Bear
Sam Richardson, Ted Lasso WINNER (previously announced)

OUTSTANDING LIMITED OR ANTHOLOGY SERIES

OUTSTANDING LIMITED OR ANTHOLOGY SERIES
OUTSTANDING LIMITED OR ANTHOLOGY SERIES

BEEF WINNER
Dahmer — Monster: The Jeffrey Dahmer Story
Daisy Jones & The Six
Fleishman Is In Trouble
Obi-Wan Kenobi

OUTSTANDING MADE-FOR-TELEVISION MOVIE
Dolly Parton’s Mountain Magic Christmas
Fire Island
Hocus Pocus 2
Prey
Weird: The Al Yankovic Story 
WINNER (previously announced)

LEAD ACTRESS IN A LIMITED OR ANTHOLOGY SERIES, OR MOVIE
Lizzy Caplan, Fleishman Is in Trouble
Jessica Chastain, George & Tammy
Dominique Fishback, Swarm
Kathryn Hahn, Tiny Beautiful Things
Riley Keough, Daisy Jones & The Six
Ali Wong, BEEF — WINNER

LEAD ACTOR IN A LIMITED OR ANTHOLOGY SERIES, OR MOVIE
Taron Egerton, Black Bird
Kumail Nanjiani, Welcome to Chippendales
Evan Peters, Dahmer
Daniel Radcliffe, Weird: The Al Yankovic Story
Michael Shannon, George & Tammy
Steven Yeun, BEEF — WINNER

SUPPORTING ACTRESS IN A LIMITED OR ANTHOLOGY SERIES, OR MOVIE
Annaleigh Ashford, Welcome to Chippendales
Maria Bello, BEEF
Claire Danes, Fleishman Is in Trouble
Juliette Lewis, Welcome to Chippendales
Camila Morrone, Daisy Jones & The Six
Niecy Nash-Betts, Dahmer — WINNER
Merritt Wever, Tiny Beautiful Things

SUPPORTING ACTOR IN A LIMITED OR ANTHOLOGY SERIES, OR MOVIE
Murray Bartlett, Welcome to Chippendales
Paul Walter Hauser, Black Bird — WINNER
Richard Jenkins, Dahmer
Joseph Lee, BEEF
Ray Liotta, Black Bird
Young Mazino, BEEF
Jesse Plemons, Love & Death

OUTSTANDING REALITY COMPETITION PROGRAM

OUTSTANDING REALITY COMPETITION PROGRAM
OUTSTANDING REALITY COMPETITION PROGRAM

The Amazing Race
RuPaul’s Drag Race — WINNER
Survivor
Top Chef
The Voice

OUTSTANDING UNSTRUCTURED REALITY PROGRAM
Indian Matchmaking
RuPaul’s Drag Race: Untucked
Selling Sunset
Vanderpump Rules
Welcome to Wrexham
 WINNER (previously announced)

OUTSTANDING STRUCTURED REALITY PROGRAM
Antiques Roadshow
Diners, Drive-Ins & Dives
Love Is Blind
Queer Eye 
WINNER (previously announced)
Shark Tank

OUTSTANDING HOST FOR A REALITY/COMPETITION PROGRAM
Queer Eye — Bobby Berk, Karamo Brown, Tan France, Antoni Porowski and Jonathan Van Ness
Nailed It! — Nicole Byer
Top Chef — Padma Lakshmi
Baking It — Maya Rudolph and Amy Poehler
RuPaul’s Drag Race — RuPaul WINNER (previously announced)

OUTSTANDING GAME SHOW
Family Feud
Jeopardy! 
WINNER (previously announced)
The Price Is Right
That’s My Jam
Wheel of Fortune

OUTSTANDING GAME SHOW HOST
Mayim Bialik, Jeopardy!
Steve Harvey, Family Feud
Ken Jennings, Jeopardy!
Keke Palmer, Password WINNER (previously announced)
Pat Sajak, Wheel of Fortune

OUTSTANDING SCRIPTED VARIETY SERIES

OUTSTANDING SCRIPTED VARIETY SERIES
OUTSTANDING SCRIPTED VARIETY SERIES

A Black Lady Sketch Show
Last Week Tonight With John Oliver — WINNER
Saturday Night Live

OUTSTANDING VARIETY SPECIAL (LIVE)
The Apple Music Super Bowl LVII Halftime Show Starring Rihanna
Chris Rock: Selective Outrage
Elton John Live: Farewell From Dodger Stadium — WINNER
The Oscars
75th Annual Tony Awards

OUTSTANDING TALK SERIES
The Daily Show With Trevor Noah WINNER
Jimmy Kimmel Live!
Late Night With Seth Meyers
The Late Show With Stephen Colbert
The Problem With Jon Stewart

OUTSTANDING ANIMATED PROGRAM
Bob’s Burgers
Entergalactic
Genndy Tartakovsky’s Primal
Rick and Morty
The Simpsons
 WINNER (previously announced)

Emmys 2023 Best and Worst Moments
Emmys 2023 Best and Worst Moments

Emmys: Best, Worst & Weirdest Moments

View List

Best of TVLine

Get more from TVLine.com: Follow us on Twitter, Facebook, Newsletter